Մեկնարկում է «Հայ կինը Հայոց ցեղասպանության տարիներին և հետո» խորագրով միջազգային գիտաժողովը
Ապրիլի 17-ին, ժամը10:30-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և ՀՕՄ-ի Հայաստանի շրջանային վարչության նախաձեռնությամբ կանցկացվի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջազգային գիտաժողով՝ «Հայ կինը Հայոց ցեղասպանության տարիներին և հետո» խորագրով (Հասցե՝ Վ. Սարգսյան 26/1 «Էրեբունի պլազա» բիզնես կենտրոն, 9-րդ հարկ «Էրեբունի» սրահ):
Բացման խոսքով հանդես կգա ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Գիտաժողովի մասնակիցներին կողջունեն ՀՕՄ-ի Կենտրոնական վարչության ատենապետուհի Վիգի Մարաշլյանը և Հայաստանի շրջանային վարչության ատենապետուհի Նարինե Գալստյանը:
Կցուցադրվեն հատվածներ ռեժիսոր Սյուզան Խարդալյանի «Տատիկիս դաջվածքները» ֆիլմից:
Գիտաժողովի շրջանակներում տեղի կունենա նաև Հայաստանում հաստատված սիրիահայ հրուշակագործների և ձեռագործի վարպետների աշխատանքների ցուցահանդես-տոնավաճառ:

Стартует международный симпозиум под девизом «Женщина армянка в годы Геноцида армян и последующие»
По инициативе Министерства Диаспоры РА и Регионального правления САП Армении 17 апреля в 10:30 начнется международный симпозиум под девизом «Женщина армянка в годы Геноцида армян и последующие», посвященный 100-летию Геноцида армян (адрес: В.Саркисяна 26/1, б/ц «Эребуни плаза», 9 этаж, зал «Эребуни»).
Со вступительной речью выступит министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Участников симпозиума приветствуют председатель Центрального правления САП Виги Марашлян и председатель Регионального правления САП Армении Нарине Галстян.
Будут показаны отрывки из фильма «Клеймо моей бабушки» режиссера Сюзан Хардалян.
В рамках симпозиума состоится также выставка-продажа изделий обосновавшихся в Армении сирийских армян – кондитеров и рукодельниц.