Իրավաբանների համահայկական երկրորդ համաժողովն ամփոփեց աշխատանքները
Հուլիսի 6-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճում իր աշխատանքը շարունակեց «Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» խորագրով իրավաբանների համահայկական երկրորդ համաժողովը, որը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Սփյուռքում ձևավորված տարածաշրջանային հանձնախմբերի գործունեության իրավական հարցերի քննարկմանը:
Զեկույցով հանդես եկան ՀՀ սահմանադրական դատարանի խորհրդական, Սահմանադրական իրավունքի կենտրոնի նախագահ Գևորգ Դանիելյանը, ՀՀ արդարադատութան նախարարի տեղակալ Եղիշե Կիրակոսյանը, «Արևմտահայերի ազգային կոնգրես»-ի նախագահ, միջազգային իրավունքի փորձագետ ֆրանսահայ Սուրեն Սերայդարյանը, միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր արգենտինահայ Ռոբերտո Մալխասյանը, իրանահայ իրավաբան Ռիտա Ավետիսյանը, Ռուսաստանը ներկայացնող իրավաբաններ Կարեն Ներսիսյանը, Սիմոն Ծատուրյանը և ոլորտի այլ մասնագետներ:
Քննարկվեցին ցեղասպանության ենթարկվածների ժառանգների գույքային փոխհատուցման վերաբերյալ դատական ատյաններ անհատական և խմբակային կարգով հայցադիմումներ ներկայացնելու, իրավահաջորդության և պահանջատիրության ներկայացման այլ հարցեր:
Ամփոփելով համաժողովի աշխատանքները՝ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը հայտարարեց, որ ստեղծվում է հատուկ հանձնախումբ՝ Հայոց ցեղասպանության հիմնախնդիրների իրավական թղթածրարն ամբողջականացնելու նպատակով:
Համաժողովը ընդունեց հայտարարություն, որը ներկայացվում է ստորև:
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ
ընդունված
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» իրավաբանների համահայկական երկրորդ համաժողովի մասնակիցների կողմից
Կարևորելով աշխարհասփյուռ հայ իրավաբանների ներուժի ուղղորդման անհրաժեշտությունը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման ուղղությամբ,
արձագանքելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կոչին,
ողջունելով  Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ և Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա Կաթողիկոսների 2013թ. ապրիլի 24-ի համատեղ հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման, հետևանքների հաղթահարման, հայկական եկեղեցիները, վանքերը, եկեղեցապատկան կալվածքները և հոգևոր-մշակութային արժեքները իրավատիրոջը վերադարձնելու մասին,
արժևորելով ցեղասպանությունների հիմնախնդիրների վերաբերյալ հայ և օտարազգի իրավաբանների մինչ օրս կատարած աշխատանքները՝,
քննարկելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման հիմնախնդիրները միջազգային իրավունքի շրջանակներում,
Իրավաբանների համահայկական երկրորդ համաժողովի մասնակիցներս՝ դիմելով բոլոր հայ իրավաբաններին, ցեղասպանությունների հիմնախնդիրներով զբաղվող միջազգային իրավունքի օտարազգի մասնագետներին:
Հայտարարում ենք՝
1. Հայ իրավաբանների առաջնահերթ խնդիրը համարում ենք ոչ թե Ցեղասպանության ակնհայտ իրողության փաստումը, այլ հետևանքների հաղթահարման առումով իրավական հիմնավոր ու ամբողջական թղթածրարի պատրաստումը՝ համաժողովում ներկայացված մոտեցումների, առկա հետազոտությունների ու փաստաթղթերի, միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների հիման վրա,
2. իրավական հիմնախնդիրների շրջանակներում համագործակցելու ենք ՀՀ Նախագահի գլխավորությամբ գործող Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի և Սփյուռքում  գործող հանձնախմբերի հետ,
3. ստեղծելու ենք հատուկ հանձնախումբ Հայոց ցեղասպանության հիմնախնդիրների իրավական թղթածրարն ամբողջականացնելու համար։

2nd Pan-Armenian Forum of Lawyers draws to an end
The 2nd Pan-Armenian Forum of Lawyers “Ahead of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide” continued at the sessions hall of the RA National Academy of Sciences on July 6th. The participants of the forum discussed the legal issues of the activities of the regional committees established in the Armenian Diaspora ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
Among the speakers were Advisor of the RA Constitutional Court, President of the Center of Constitutional Law Gevorg Danielyan; RA Deputy Minister of Justice Yeghishe Kirakosyan; President of the National Congress of Western Armenians, French-Armenian international law expert Suren Seraydaryan; Argentinean-Armenian Professor of International Law Roberto Malkhasian; Iranian-Armenian lawyer Rita Avetisian; Russian-Armenian lawyers Karen Nersisyan and Simon Tsaturyan and other field experts.
The speakers discussed the issues on filing individual and collective lawsuits to courts for restitution of the properties of the inheritors of Armenian Genocide victims, as well as other issues related to legal succession and claims.
Summing up the forum, President of the RA Constitutional Court Gagik Harutyunyan announced the creation of a special committee to make the package of legal documents on key issues related to the Armenian Genocide complete.
The participants of the forum adopted a declaration, which reads as follows:
DECLARATION
adopted by
the participants of the Second Pan-Armenian Forum of Lawyers “Ahead of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide”
Attaching importance to the need of gearing the potential of Armenian lawyers around the world towards international recognition and condemnation of the Armenian Genocide and elimination of the consequences;
Responding to the call of the State Commission in charge of Coordinating the Events Ahead of the 100thAnniversary of the Armenian Genocide;
Welcoming the joint statement issued by Catholicos of All Armenians Karekin II and Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia on April 24th regarding recognition and condemnation of the Armenian Genocide, elimination of the consequences, as well as the return of Armenian churches, monasteries, church territories and spiritual and cultural assets to the rightful owners;
Appreciating the efforts made by Armenian and foreign lawyers in regard to key issues of genocides;
Discussing the key issues related to recognition and condemnation of the Armenian Genocide and elimination of the consequences in the limits of international law;
We the participants of the Second Pan-Armenian Forum of Lawyers address all Armenian lawyers and foreign experts of international law involved in solving key issues related to genocides.
We declare:
- We believe the major objective of Armenian lawyers is not to state the clear fact of Genocide, but to compile a list of complete and substantiated documents based on the views expressed during the forum, the existing studies and documents, as well as the norms and principles of international law in order to eliminate the consequences;
- Within the framework of the solution to legal issues, we will be collaborating with the State Commission in charge of Coordinating the Events Ahead of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide headed by the RA President and the committees established in the Armenian Diaspora;
- We will establish a special committee that will make the package of legal documents on key issues related to the Armenian Genocide complete.