Արգելված թեմա. Հայի ունեցվածքը յուրացրած թուրք ընտանիքը միլիարդատեր է դարձել.News.am
Թուրքիայում կան թեմաներ, որոնց վերաբերյալ կան չբարձրաձայնելու մասին չգրված օրենքներ։ Այդ թեմաներից են Ցեղասպանությունից հետո հայերի ունեցվածքի թալանն ու յուրացումները:
NEWS.am-ն այս անգամ ներկայացնում է Թուրքիայի խոշորագույն հոլդինգներից մեկի սեփականատեր ընտանիքի պատմությունը, որն ըստ հարեւանների, մեծապես կապված է հայերի թողած հարստության յուրացման հետ:
Խոսքը Eren հոլդինգի սեփականատեր Էրենների ընտանիքի մասին է: Այս հոլդինգը կարելի է համարել Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից հովանավորվող հոլդինգներից մեկը: Հոլդինգի նախագահը Ահմեդ Էրենն է, ով բարձագույն կրթություն ստանալուց հետո 1970-ից իր ձեռքն է վերցրել ընտանիքին պատկանող բիզնեսները եւ զարգացրել դրանք:
Առաջին հայացքից թվում է, թե ամեն ինչ տրամաբանական է, սակայն այլ բան են խոսում Ահմեդ Էրենի ծննդավայրում՝ Բիթլիսում: Ահմեդ Էրենի ընտանիքը Բիթլիսում ապրել է հայերից խլված տան մեջ: Այդ տունը նույն թաղամասում է գտնվում, որտեղ, որ ապրել է Վիլյամ Սարոյանի ընտանիքը:
Հարեւանները պնդում են, թե Էրենների ընտանիքն իր նախնական կապիտալը ձեռք է բերել հայերից խլված տան մեջ հայտնաբերված խոշոր հարստության շնորհիվ, այսինքն, Էրենների գործերը սկսեցին լավանալ, երբ հայտնաբերեցին հայերի թողած հարստությունները: Իսկ հարեւաններից մեկը նշել էր, որ ժամանակին հային պատկանած տան մեջից Էրենները բացի մեծ քանակությամբ ոսկի հայտնաբերելուց նաեւ արվեստի թանկարժեք գործեր են հայտնաբերել:
Էրեն հոլդինգի մեջ մտնում են Էներգետիկայի, տեքստիլի, հանքարդյունաբերության, թեթեւ արդյունաբերության, մեքենաշինության, խոշորածավալ բեռնափոխադրումների ոլորտում գործունեություն ծավալող տասնյակ ընկերություններ: Բացի այդ, Էրեն հոլդինգը զբաղվում է համաշխարհային մի շարք ապրանքանիշներ Թուրքիայում եւ ԱՊՀ երկրներում ներկայացնելով: Էրեն հոլդինգի ընկերություններում աշխատում են 8 000-ից ավել մարդ:

Taboo: Turkish family has made billions through usurpation of Armenians’ properties-News.am
In Turkey there are topics that are taboos, and one of those topics is the theft and usurpation of Armenians’ properties following the Armenian Genocide.
This time NEWS.am presents the story of the family of the owner of one of the largest holdings in Turkey which, according to neighbors, is greatly linked to the usurpation of the wealth that the Armenians had left behind.
The story is about the Erens, who are the owners of Eren Holding. The holding can be considered one of the holdings backed by Recep Tayyib Erdogan. The president of the holding is Ahmed Eren. He has a university degree, took over the family businesses in 1970 and has been enhancing them ever since.
At first sight, it seems as though everything is logical, but the people in Ahmed Eren’s hometown of Bitlis tend to differ. In Bitlis Ahmed Eren’s family lived in a house that was robbed from the Armenians. The house is located in the same district where William Saroyan’s family once lived.
Neighbors claim that the Erens initially obtained their capital thanks to the great wealth that they found in the robbed house, meaning the Erens started doing well when they found the wealth that the Armenians had left behind. One of the neighbors mentioned that in addition to finding large amounts of gold in the house that once belonged to the Armenians, the Erens also found precious works of art.
Eren’s holding includes dozens of enterprises involved in the fields of energy, textile, mining, light industry, automobile construction and large transfers. In addition, the holding also represents large trademarks in Turkey and the CIS countries. Eren Holding has more than 8,000 employees.