Այսօր Թեհրանում կմեկնարկի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ձեռնարկների շարքը
Թեհրանի Հայ մարզամշակութային «Րաֆֆի» համալիրի, Իրանահայ ազգային եւ մշակութային միության, Նարմաք եւ Մաջիդիե քաղաքամասերի Աշխարհատեսների հայկական կենտրոնների եւ «Արաքս» շաբաթաթերթի համատեղ նախաձեռնությամբ, այսօր՝ հուլիսի 23-ի երեկոյան, մեկնարկելու է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ձեռնարկների շարքը, որը նախատեսվում է իրականացնել տարվա ողջ ընթացքում:
Այս շարքի առաջին եւ երկրորդ ձեռնարկները լինելու են բանախոսական երեկոներ՝ թուրքագետ Տիրան Լոքմագյոզյանի բանախոսությամբ.
Առաջինը՝ այսօր, հուլիսի 23-ին, երեկոյան ժամը 8-ին, Իրանահայ ազգային եւ մշակութային միության կենտրոնատեղիում,
Երկրորդը՝ ուրբաթ, հուլիսի 25-ին, երեկոյան ժամը 7:30-ին, ՀՄՄ «Րաֆֆի» համալիրի «Սայաթ Նովա» սրահում:
Հանձնախումբը հանուն ազգային միասնականության, տարվա ընթացքում կայացող իր բոլոր ձեռնարկների համար օգտագործելու է 100-ամյակի Կենտրոնական հանձնախմբի կողմից ընդունված լոգոն եւ որմազդերը:
Տիրան Լոքմագյոզյանը ծնվել է Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքում: Գերմանիայում, ավարտել է տեխնիկական ուսումնարան, զուգահեռ կատարել է իր առաջին երաժշտական քայլերը, հայազգի հայտնի ջութակահար ու երգահան Լուդվիգ Բազիլի մոտ: 1989-ին ավարտել է Ստամբուլի համալսարանի պետական երաժշտանոցը: 1990-92 թթ. կատարելագործվել է Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական երաժշտանոցում:
1990-ից աշխատում է Երեւանի գրականության եւ արվեստի թանգարանում գտնվող Կոմիտասի ձեռագրերի վրա: Կոմիտասի մասին կարդացել է բազմաթիվ դասախոսություններ եւ տպագրել հոդվածներ տարբեր հանդեսներում: Այժմ պատրաստել է տպագրության նյութեր Կոմիտասի գերմաներեն եւ թուրքերեն երաժշտական ժառանգության վերաբերյալ:
Համահեղինակ է թուրքերեն լեզվի դասագրքի՝ սահմանված բուհերի համար: Բազմաթիվ թուրքագիտական սեմինարներ է անցկացրել Հայաստանի բուհերում: Ունի բազում թարգմանություններ հայերեն-թուրքերեն-գերմաներենի միջեւ: Հանդես է գալիս մամուլում հոդվածներով՝ մշակութային եւ քաղաքագիտական, մասնավորապես թուրքագիտական թեմաներով:
1998-2008 թթ. գրել է Հրանդ Դինքի «Ակօս» շաբաթաթերթում եւ հանդիսացել որպես «Ակօս»-ի Հայաստանի ներկայացուցիչ:
2008-ից Երեւանի պետական համալսարանի արեւելագիտության ֆակուլտետի թուրքագիտության ամբիոնում դասավանդում է թուրքերեն լեզու:
2013 թվականից ունի հեղինակային հաղորդում «Impuls Radio 106.5»-ում Թուրքիայի մասին՝ «Կիսալուսնի վերջամուտը» վերնագրով:

Сегодня в Тегеране стартует цикл мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян
По совместной инициативе Армянского спортивно-культурного комплекса «Раффи» Тегерана, Национального и культурного союза армян �?рана, армянских центров  кварталов Нармак и Маджидие, а также еженедельника «Аракс» сегодня,  23 июля, вечером стартует цикл мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, которые планируется осуществлять на протяжении всего года.
Первыми двумя мероприятиями этого цикла будут дискуссионные вечера с участием тюрколога Тирана Локмагезяна. Первый из них состоится сегодня в 8 часов вечера в штаб-квартире Национального и культурного союза иранских армян. Второй – 25 июля в 7:30 вечера в зале «Саят-Нова» СКК «Раффи».
Комиссия национального единства на всех мероприятиях, которые состоятся в течение года, использует логотип и атрибутику, утвержденную Центральной комиссией 100-летия.
Тиран Локмагезян родился в городе Стамбул Турции. В Германии окончил техническое училище, параллельно предприняв свои первые шаги в музыке у известного скрипача армянского происхождения Людвига Базиля. В 1989 году окончил государственную консерваторию Стамбульского университета. В 1990-92гг. совершенствовался в Ереванской государственной консерватории им. Комитаса.
С 1990 года работает над рукописями Комитаса, находящимися в Ереванском  музее литературы и искусства. Прочитал множество лекций о Комитасе и опубликовал статьи в различных изданиях. Ныне подготовил к печати материалы о немецком и турецком музыкальном наследии Комитаса.
Является соавтором учебника турецкого языка, предназначенного для вузов. Провел множество тюрковедческих семинаров в вузах Армении. Автор множества армяно-турко-немецких переводов. Выступает со статьями в прессе на культурную и политологическую, в частности турковедческую тематику.
В 1998-2008гг. писал в еженедельнике «Акос» Гранта Динка и являлся представителем «Акоса» в Армении.
С 2008 года преподает турецкий язык на кафедре тюрковедения факультета востоковедения Ереванского государственного университета.
С 2013 года ведет авторскую передачу на «Impuls Radio 106.5» о Турции под названием «Закат полумесяца».