Մոսկվայում կայացել է հանդիպում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումները համակարգելու նպատակով
Ս.թ. ապրիլի 8-ին ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ դեսպանատան շենքում կայացել է հանդիպում Մոսկվայի առաջատար համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ` Հայոց ցեղասպանության գալիք տարելիցի միջոցառումները կազմակերպելու, դրանք համակարգելու, համատեղ համադրելու նպատակով:
Հանդիպմանը ներկա էին Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող ՌԴ հանձնախմբի քարտուղար, «Ռուս-հայկական համագործակցություն» ՀԿ նախագահ Յուրի Նավոյանը, «Արարատ» մշակութային միության նախագահ Էմանուել Դոլբակյանը, «Ռուսաստանի հայերի միություն» ՀԿ նորանշանակ փոխնախագահ Ալեքսանդր Խաչիյանը, ՀԱԵ Նոր Նախիջևանի եւ Ռուսաստանի թեմի առաջնորդ, Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի օգնական հայր Կիրակոսը:
Քննարկվեցին Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում ընթացիկ տարվա ապրիլին ՀՀ դեսպանության և համայնքային կառույցների կողմից կազմակերպվելիք միջոցառումները: Համաձայնեցվեց դրանց իրականացման ժամանակացույցը, ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն յուրաքանչյուր կառույցի ստանձնած պարտավորվածությունների մասին: Հանդիպման արդյուքներով հաստատվեց ապրիլյան համատեղ ծրագիր, որի մասին լրացուցիչ կտեղեկացվեն Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում կազմակերպվելիք միջոցառումները համակարգող ՌԴ հանձնախմբի անդամները:
Հանդիպման ավարտին կողմերը ձեռք բերեցին հաջորդ հանդիպման պայմանավորվածություն` մինչև 2014թ-ի ավարտը ընկած ժամանակահատվածի և գալիք 2015թ-ի համատեղ միջոցառումները քննարկելու նպատակով:

В Москве состоялась встреча с целью координации мероприятий к годовщине Геноцида армян
По инициативе посольства РА в РФ 8 апреля с. г. в здании посольства состоялась встреча с представителями ведущих общинных структур Москвы с целью организации, координации  мероприятий к годовщине Геноцида армян.
На встрече присутствовали секретарь комиссии РФ по координации мероприятий к 100-летию Геноцида армян, председатель ОО «Российско-армянское сотрудничество» Юрий Навоян, председатель культурного союза «Арарат» Эммануил Долбакян, новоназначенный вице-президент ОО «Союз армян России» Александр Хачиян, помощник предстоятеля Ново-Нахичеванской и Российской епархии  Армянской Апостольской церкви архиепископа Езраса Нерсисяна отец Киракос.
Были обсуждены мероприятия, организуемые в апреле этого года в рамках 100-летней годовщины Геноцида армян посольством РА и общинными структурами. Был согласован график их проведения, достигнута договоренность относительно обязательств каждой из структур. По итогам встречи была утверждена совместная программа на апрель, о чем дополнительно будут информированы члены комиссии РФ по координации мероприятий, организуемых в рамках 100-летней годовщины Геноцида армян.
По окончании встречи стороны достигли договоренности относительно следующей встречи с целью обсуждения совместных мероприятий на период до окончания 2014 года и на предстоящий 2015 год.