«Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին մասնակից երգչախմբերի ղեկավարներն ու ներկայացուցիչները հյուրընկալվեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Օգոստոսի 5-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժիկ Սրապիոնյանը հանդիպեց «Իմ Հայաստան» համահայկական 3-րդ փառատոնի երգչախմբային արվեստի օրերին մասնակցելու նպատակով Սփյուռքից ժամանած երգչախմբերի ղեկավարների, ներկայացուցիչների և անհատ կատարողների հետ:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի անունից ողջունելով փառատոնի մասնակիցներին՝ Ս.Սրապիոնյանը նշեց. «Շնորհակալ ենք, որ ընդունեցիք մեր հրավերը և այսօր մասնակցում եք փառատոնին: Համայնքներում կատարած ձեր հայապահպան գործունեությունն արժանի է ամենամեծ դրվատանքին: Երգը ժողովրդի սրտի խոսքն է: Մեր երգը ներկայացնելով օտար երկրներում՝ դուք ոչ միայն նպաստում եք մատաղ սերնդի հայեցի դաստիարակությանը, այլև հայ երգը դուրս եք բերում միջազգային հարթակներ, բեմեր: Իսկ Հայրենիքում ձեր ելույթները յուրովի հաշվետվություններ են՝ կատարած և կատարվող աշխատանքների մասին»:
Եգիպտոսի «Արաքս» երգչախմբի խմբավար Միհրան Ղազելյանը նշեց, որ նախորդ փառատոնին իրենց մասնակցությունն աննախադեպ ոգևորություն էր առաջացրել մասնակիցների շրջանում, որի արդյունքում մասնակցելով Կահիրեում անցկացվող երգի մրցույթներին, «Արաքս»-ին հաջողվել է գրավել պատվավոր մրցանակային տեղեր: «Բացի այդ, Արցախի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ երգչախմբի անդամներն ու նրանց մտերիմները դրամահավաք կազմակերպեցին և գումարը փոխանցեցին զոհվածների ընտանիքներին», – հավելեց նա:
Նշենք, որ «Իմ Հայաստան» համահայ­կական 3-րդ փառատոնն անցկացվում է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի բարձր հովանու ներքո: Երգչախմբային արվեստի օրերի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա օգոստոսի 5-ին, ժ.19:00-ին Արամ Խաչատրյանի անվան մեծ համերգասրահում:

Руководители и представители хоров, участвующих в общеармянском фестивале «Моя Армения» побывали в Министерстве Диаспоры РА
Заместитель министра Диаспоры РА Сержик Срапионян 5 августа встретился с руководителями и представителями хоров, а также сольными исполнителями, участвующими в общеармянском фестивале «Моя Армения».
Приветствовав участников фестиваля от имени министра Диаспоры РА Грануш Акопян, С.Срапионян отметил: «Благодарны, что приняли наше приглашение и сегодня участвуете в фестивале. Выполненная в общинах вами патриотическая деятельность по сохранению армянства достойна самой высокой похвалы. Песня – сердечное слово народа. Представляя нашу песню на чужбине, вы не только способствуете армянскому воспитанию молодого поколения, но и выносите армянскую песню на мировую сцену. Ваши же выступления на Родине – своеобразный отчет о выполненной и выполняемой работе».
Руководитель египетского хора «Аракс» Мигран Газелян отметил, что их участие в предыдущем фестивале вызвало беспрецедентное оживление среди участников, в результате чего, участвуя в песенных конкурсах в Каире, «Араксу» удалось занять   почетные призовые места. «Крое того, в дни апрельской Арцахской войны члены хора и их близкие организовали сбор средств и перечислили сумму семьям погибших», – добавил он.
Отметим, что 3-й общеармянский фестиваль «Моя Армения» проходит под высоким патронатом Президента Республики Армения. Торжественное открытие Дней хорового искусства состоится 5 августа в 19:00 в Большом концертном зале им. Арама Хачатряна.