«Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին մասնակից երգչախմբերի ղեկավարներն ու ներկայացուցիչները հյուրընկալվեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Օգոստոսի 5-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժիկ Սրապիոնյանը հանդիպեց «Իմ Հայաստան» համահայկական 3-րդ փառատոնի երգչախմբային արվեստի օրերին մասնակցելու նպատակով Սփյուռքից ժամանած երգչախմբերի ղեկավարների, ներկայացուցիչների և անհատ կատարողների հետ:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի անունից ողջունելով փառատոնի մասնակիցներին՝ Ս.Սրապիոնյանը նշեց. «Շնորհակալ ենք, որ ընդունեցիք մեր հրավերը և այսօր մասնակցում եք փառատոնին: Համայնքներում կատարած ձեր հայապահպան գործունեությունն արժանի է ամենամեծ դրվատանքին: Երգը ժողովրդի սրտի խոսքն է: Մեր երգը ներկայացնելով օտար երկրներում՝ դուք ոչ միայն նպաստում եք մատաղ սերնդի հայեցի դաստիարակությանը, այլև հայ երգը դուրս եք բերում միջազգային հարթակներ, բեմեր: Իսկ Հայրենիքում ձեր ելույթները յուրովի հաշվետվություններ են՝ կատարած և կատարվող աշխատանքների մասին»:
Եգիպտոսի «Արաքս» երգչախմբի խմբավար Միհրան Ղազելյանը նշեց, որ նախորդ փառատոնին իրենց մասնակցությունն աննախադեպ ոգևորություն էր առաջացրել մասնակիցների շրջանում, որի արդյունքում մասնակցելով Կահիրեում անցկացվող երգի մրցույթներին, «Արաքս»-ին հաջողվել է գրավել պատվավոր մրցանակային տեղեր: «Բացի այդ, Արցախի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ երգչախմբի անդամներն ու նրանց մտերիմները դրամահավաք կազմակերպեցին և գումարը փոխանցեցին զոհվածների ընտանիքներին», – հավելեց նա:
Նշենք, որ «Իմ Հայաստան» համահայ­կական 3-րդ փառատոնն անցկացվում է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի բարձր հովանու ներքո: Երգչախմբային արվեստի օրերի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա օգոստոսի 5-ին, ժ.19:00-ին Արամ Խաչատրյանի անվան մեծ համերգասրահում:

RA Ministry of Diaspora hosts choirmasters and members of choirs participating in the “My Armenia” Pan-Armenian Festival
On August 5, RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan had a meeting with Diasporan Armenian choirmasters, members of choirs and individual performers who are in Armenia to participate in the Days of Choral Arts Program that is part of the 3rd “My Armenia” Pan-Armenian Festival.
Srapionyan greeted the participants of the festival on behalf of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and stated the following: “We thank you for accepting our invitation and participating in the festival. Your efforts for national preservation within your respective communities deserve the highest appraisal. Armenian songs express the words from the hearts of the people. By presenting Armenian songs abroad, you not only help provide the young generation with an Armenian upbringing, but also present Armenian songs on stages around the world. As for your performances in the Homeland, they serve as reports on the work that you have done and are doing.”
Choirmaster of Egypt’s Arax Choir Mihran Ghazelian stated that the choir’s participation in the previous festival sparked unprecedented excitement among the members of the choir. After the festival, the choir went on to perform at song contests in Cairo and won honorary prizes. “In addition, during the four-day Artsakh war in April, the members of the choir and their close ones organized a fundraiser and transferred the donations to the families of the deceased soldiers,” he added.
Let us mention that the 3rd “My Armenia” Pan-Armenian Festival is being held under the high patronage of the President of the Republic of Armenia. The grand opening ceremony of the Days of Choral Arts Program will be held on August 5 (19:00) at Aram Khachaturian Grand Concert Hall.