«Իմ Հայաստան» փառատոնի շրջանակներում Հայրենիքում գտնվող երեք պարախմբեր հանդես եկան համերգով
Հուլիսի 21-ին Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության Հայաստանի մասնաճյուղի նախաձեռնությամբ Հակոբ Պարոնյանի անվան թատրոնի դահլիճում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» փառատոնի շրջանակներում Հայրենիքում գտնվող երեք պարախմբերի համատեղ համերգը:
Հայկական ազգային պարերի կատարումներով հանդես եկան Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության Ֆիլադելֆիայի «Մեղրի» և Նյու Ջերսիի «Նաիրի» պարախումբերը (գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Մխիթարյան, պարուսույց Պարգև Սանոսյան), Բեյրութի «Քնար» պարային համույթը (գեղարվեստական ղեկավար Սեպուհ Անթափլյան, տնօրեն՝ Րաֆֆի Աֆարյան, Պարուսույցնեչ՝ Հովհաննես և Գարիկ Խաչիկյաններ):
«Մեղրի» և «Նաիրի» պարախմբերն իրենց համերգը նվիրեցին վաղամեռիկ պարուսույց Թովմաս Յարությունյանի հիշատակին և հանդես եկան նրա բեմադրած պարերով։
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը փոխանցեց նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը: Նա բարձր գնահատեց Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության դերակատարությունը Սփյուռքի հայապահպանության գործում, այն բացառիկ նվիրումն ու ահռելի աշխատանքը, որ իրականացնում է հարուստ կենսագրություն ունեցող կառույցը աշխարհի բոլոր հորիզոնականներում: Նախարարի տեղակալը շնորհակալություն հայտնեց միջոցառման կազմակերպիչներին, մասնակիցներին, բոլոր այն նվիրյալներին ում ջանքերի շնորհիվ Սփյուռքում ստեղծվում ու գործում են նման հրաշալի խմբեր:
Նյու Ջերսիի «Նաիրի» պարախմբի ութամյա կատարող, Գևորգ Չաուշի շառավիղ Զահրատին Սփյուռքի նախարարի տեղակալը նվիրեց հայոց բանակի զինվորի համազգեստ:
Ներկաներին ողջունեց Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության կենտրոնական վարչության ատենապետ Մկրտիչ Մկրտիչյանը՝ կարևորելով Հայրենիքի տարբեր բեմահարթակներում կազմակերպվող սփյուռքյան խմբերի համերգները և պարարվեստի դերը Սփյուռքի հայապահպանության գործում:

On July 21, at the initiative of the Armenia Chapter of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society, three dance companies, which are in Armenia on the sidelines of the “My Armenia” Pan-Armenian Festival organized by the RA Ministry of Diaspora, gave a joint concert at Hakob Paronyan State Musical Comedy Theater in Yerevan.
The concert included performances by Hamazkayin’s Meghri Dance Company of Philadelphia and Nayiri Dance Company of New Jersey (artistic director-Gagik Mkhitaryan, dance instructor-Parkev Sanosyan), Knar Dance Ensemble of Beirut (artistic director Sepouh Antaplian, director-Raffi Afarian, dance instructors-Hovhannes and Garik Khachigians).
The Meghri and Nayiri Dance Companies dedicated their concert to the memory of the late dance instructor Tovmas Harutounian and performed the dances that he had choreographed.
RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan transmitted the welcoming speech of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan. Srapionyan praised the role that Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society plays in the preservation of the Armenian identity in the Armenian Diaspora, its exceptional dedication and the tremendous amount of work that the longstanding organization does in all parts of the world. The Deputy Minister expressed gratitude to the organizers and participants of the event and all the devoted individuals who help make sure such wonderful Armenian groups and ensembles are established and remain active in the Armenian Diaspora.
The Deputy Minister of Diaspora granted the uniform of an Armenian soldier to Zahrat, an eight-year-old member of New Jersey’s Nayiri Dance Company and Gevorg Chaush’s descendant.
Chairman of the Central Committee of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society Meguerditch Meguerditchian expressed his greetings to the attendees and attached importance to the concerts of Armenian groups and ensembles being organized at various concert halls in Armenia and the role of Armenian dance in the preservation of the Armenian identity abroad.