Տեղի ունեցավ Դուդուկի և հայկական այլ նվագարանների փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի շրջանակներում Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի ունեցավ Դուդուկի և հայկական այլ նվագարանների փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի բարձր հովանու ներքո 2016թ. իրականացվող «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնը նվիրված է Հայաստանի անկախության 25-ամյակին:
Համերգը Արամ Խաչատրյանի «Լեզգինկա»-ի կատարմամբ բացեց Հայկական ազգային նվագարանների պետական նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար ՀՀ վաստակավոր արտիստ Նորայր Դավթյանի ղեկավարությամբ:
Ելույթ ունեցավ ՀՀ վաստակավոր արտիստ Գևորգ Դաբաղյանը: Հայկական ժողովրդական խաղիկների շարանով հանդես եկան Գավառի Գևորգ Դաբաղյանի անվան դուդուկի դպրոցի սաները:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ դուդուկահարների մանկական եռյակը (Գագիկ Սահակյան, Թաթուլ Համբարձումյան, Գևորգ Ստեփանյան, դասատու` Ժիրայր Հարությունյան):
Ժողովրդական, ազգագրական երգերի և հայ մեծանուն կոմպոզիտորների, գուսանների (Արամ Խաչատրյան, Սայաթ-Նովա, Առնո Բաբաջանյան, Ալեքսեյ Հեքիմյան, Խաչատուր Ավետիսյան, Աշուղ Աշոտ) ստեղծագործությունների կատարումներով հանդես եկան Վալերի Նամը և Յուրա Սարգսյանը՝ Ռուսաստանից, Իվանե Մկրտչյանը՝ Վրաստանից, Էդվարդ Ջերջիյանը և Մադիանա Թորոսյանը՝ Կանադայից, Ճորճ Վանեսյանը` Սիրիայից, Հակոբ Բաբայանը, Նորայր Սահակյանը, Համլետ Դաշյանը և Սեդրակ Ավագյանը՝ Արցախից, ինչպես նաև այլ երաժիշտ-կատարողներ Հայաստանից: Բեմից առաջին անգամ հնչեցին մեղեդիներ՝ գրված դուդուկի համար:
Շնորհակալություն հայտնելով գերմանացի ժողովրդին և Բեռլինի Բունդեսթագին 2016թ. հունիսի 18-ին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևն ընդունելու համար՝ հանդիսավար Սարգիս Նաջարյանը բեմահարթակ հրավիրեց գերմանացի դուդուկահար Սյորեն Բիրկեին (նվագակցողներ՝ Ուվե Ֆիշեր, Աքսել Լորենց և կոմպոզիտոր՝ Դիրկ Միքաելիսը) և Գրեգոր Շուլենբերգին:
Հայաստանի քանոնահարների անսամբլի կատարմամբ (գեղարվեստական ղեկավար՝ ՀՀ ժողավրդական արտիստ Հասմիկ Լեյլոյան) հնչեցին Սայաթ-Նովայի «Լալանին» և «Բռոի-Բռոի» ստեղծագործությունները:
Ցուցադրվեցին հայկական հնագույն նվագարանների՝ ծիրանափողի, քանոնի, պարկապզուկի ստեղծման և պատմության մասին տեսաֆիլմեր:
Նշենք, որ սեպտեմբերի 23-ին Դուդուկի փառատոնի մասնակիցները համերգային ծրագրով հանդես կգան Թալինում: Իսկ սեպտեմբերի 24-ին Գավառում տեղի կունենա փառատոնի փակման հանդիսավոր արարողությունը:
Փառատոնի մասնակիցները կայցելեն Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, Հայաստանի ազգային պատկերասրահ, կլինեն Գառնու հեթանոսական տաճարում և Գեղարդի վանքում, Օշականում ծաղիկներ կդնեն Մեսրոպ Մաշտոցի շիրիմին, իսկ Երևանում՝ ՀՀ ազգային հերոս Թաթուլ Կրպեյանի հուշարձանին:

Solemn opening ceremony of the Festival of the Duduk and Other Armenian Musical Instruments was held
On September 22, Komitas Chamber Music Hall of Yerevan hosted the solemn opening ceremony of the Festival of the Duduk and Other Armenian Musical Instruments. The festival is part of the “My Armenia” Pan-Armenian Festival organized by the RA Ministry of Diaspora.
The 2016 “My Armenia” Pan-Armenian Festival is being held under the high patronage of the President of the Republic of Armenia and is dedicated to the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia.
The concert began with a performance of Aram Khachaturian’s “Lezginka” by the Orchestra of National Instruments of Armenia led by artistic director and Merited Artist of the Republic of Armenia Norayr Davtyan.
Merited Artist of the Republic of Armenia Gevorg Dabaghyan gave a performance, after which the students of the Gevorg Dabaghyan Duduk School of Gavar performed a series of Armenian folk melodies.
The trio of child dudukists (Gagik Sahakyan, Tatul Hambardzumyan and Gevorg Stepanyan) gave a performance. The dudukists’ teacher is Zhirayr Harutyunyan.
Valery Nam and Yura Sargsyan (Russia), Ivane Mkrtchyan (Georgia), Eduard Jerjiyan and Madiana Torosyan (Canada), George Vanesian (Syria), Hakob Babayan, Norayr Sahakyan, Hamlet Dashyan and Sedrak Avagyan (Artsakh), as well as other musicians from Armenia performed Armenian folk and ethnographic songs and the works of great Armenian composers and troubadours, including Aram Khachaturian, Sayat-Nova, Arno Babajanyan, Aleksey Hekimyan, Khachatur Avetisyan and Ashugh Ashot). Melodies for the duduk were performed for the first time ever.
Expressing gratitude to the German nation and Berlin’s Bundestag for adopting the resolution condemning the Armenian Genocide on 18 June 2016, master of ceremonies Sargis Najaryan called German dudukists Soren Birke (accompanied by Uve Fisher, Axel Lorenz and composer Dirk Mikaelis) and Gregor Schulenberg to the stage.
Sayat-Nova’s “Lalanin” and “Broi-Broi” were performed by the Canon Players Ensemble of Armenia led by artistic director and People’s Artist of the Republic of Armenia Hasmik Leyloyan.
The event included screenings of videos devoted to the creation and history of ancient Armenian instruments, including the duduk, the canon and the bagpipe.
On September 23, the participants of the Duduk Festival will give a concert in Talin, and the solemn closing ceremony of the festival will be held on September 24 in Gavar.
The participants of the festival will visit the Armenian Genocide Museum-Institute, the National Gallery of Armenia, the pagan temple in Garni and Geghard Monastery. They will also lay flowers near the tomb of Mesrop Mashtots in Oshakan and will visit the monument to National Hero of the Republic of Armenia Tatul Krpeyan in Yerevan.