ԱՄՆ-ի թուրքական կազմակերպությունները միավորվել են՝ ընդդեմ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման
ԱՄՆ-ում գործող թուրքական ավելի քան 150 կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ ձևավորվել է «Թուրք-ամերիկյան ազգային ղեկավար կոմիտե» (Turkish American National Steering Committee – TASC), որն իր առջև նպատակ է դրել պայքարել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման դեմ, գրում է Ermenihaber.am-ը:
Թուրքական «sabah» թերթի կայքի հաղորդմամբ` TASC-ի տարածած հայտարարության մեջ նշվում է, որ իրենց նպատակն է ԱՄՆ-ի հասարակությանն իրազեկել և ցույց տալ «պատմական ճշմարտությունը» Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Նշվում է նաև, որ կոմիտեի նպատակներից է նպաստել ԱՄՆ-ի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական և մշակութային կյանքում թուրք հանրության ներգրավվածության բարձրացմանը, ԱՄՆ-ի իշխանական շրջանակներում Թուրքիայի ռազմավարական կարևորության գիտակցմանը և ամերիկյան հասարակությունում Թուրքիայի մասին դրական ընկալումների ձևավորմանը:
Կոմիտեի հիմնադիրներն են Իբրահիմ Ույարը, Գյունայ Օվունչը. Դերյա Թաշքինը, Մուրաթ Գյուզելը և այլք:
Հիշեցնենք, որ նույն մարտի 18-ին Թուրքիայում այս տարի անցկացվել էին Գալիպոլիի տոնակատարությունները՝ ի տարբերություն նախորդ տարվա, երբ միտումնավոր կերպով այդ միջոցառումները տեղափոխվել էին ապրիլի 24:

Турецкие организации США объединились против международного признания Геноцида армян
По инициативе более 150 турецких организаций, функционирующих в США, сформировался «Турецко-американский руководящий национальный комитет» (Turkish American National Steering Committee – TASC), поставивший перед собой цель бороться против международного признания Геноцида армян, пишет Ermenihaber.am.
Как передает сайт турецкой газеты «sabah», в распространенном TASC заявлении отмечается, что их целью является осведомить общественность США и показать «историческую правду» о Геноциде армян.
Отмечается также, что целями комитета – способствовать повышению вовлеченности турецкой общественности в политическую, экономическую, социальную и культурную жизнь США, осознанию во властных кругах США стратегической важности Турции и формированию в американском обществе позитивных восприятий о Турции.
Учредителями комитета являются �?брагим Уяр, Гюнай Овунч, Дерья Ташкин, Мурат Гюзел и другие.
Напомним, что 18 марта в Турции состоялись празднества Галлиполи – в отличие от прошлого года, когда эти мероприятия преднамеренно были перенесены на 24 апреля.