Բրազիլացի լրագրողները ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Հունիսի 12-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հյուրընկալեց և հարցազրույց տվեց բրազիլական առաջատար SBT հեռուստաընկերության և «Estadao de Saօ Paulo» թերթի լրագրողներին:
Լրագրողների խումբը Հայաստան է ժամանել երկիրը բազմակողմանիորեն ներկայացնող հաղորդաշար պատրաստելու նպատակով:
ՀՀ սփյուռքի նախարարին ուղղված հարցերը վերաբերում էին Հայոց ցեղասպանությանը, հայկական Սփյուռքի կազմավորմանը և տարբեր երկրների հայ համայնքներին, հայ-թուրքական հարաբերություններին, ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին, նախարարության գործառույթներին և այլն:
Հանգամանալի պատասխանելով լրագրողներին հետաքրքրող հարցերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նաև հատուկ շնորհակալություն հատնեց  Բրազիլիայի Սենատին, որը միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև. «Ես դա համարում եմ հանուն ճշմարտության և արդարության արված հզոր քայլ և հարգանքի դրսևորում՝ սփյուռքահայության հանդեպ, ովքեր փրկվելով թուրքական յաթաղանից՝ բնակություն հաստատեցին աշխարհի տարբեր երկրներում, այդ թվում և Բրազիլիայում: Դա ցույց է տալիս նաև Բրազիլիայի պայքարը հանուն այն բանի, որ այլևս երբեք ոչ մի տեղ չկրկնվի ցեղասպանությունը», – ասաց Հրանուշ Հակոբյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ երկրի նախագահն անպայման կհաստատի Սենատի որոշումը:

Бразильские журналисты в Министерстве Диаспоры РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 12 июня приняла и дала интервью журналистам ведущей бразильской телекомпании SBT и газеты «Estadao de Saօ Paulo».
Группа журналистов прибыла в Армению с целью подготовки цикла передач, всесторонне представляющих страну.
Вопросы, адресованные министру Диаспоры РА, касались Геноцида армян, формирования армянской Диаспоры и армянских общин разных стран, армяно-турецких отношений, процесса признания Геноцида, функций Министерства и т. д.
Обстоятельно ответив на интересующие журналистов вопросы, министр Грануш Акопян также выразила особую благодарность Сенату Бразилии, единогласно принявшего признающую Геноцид резолюцию: «Я расцениваю это как мощный шаг во имя истины и справедливости, как проявление уважения к армянству Диаспоры. Спасшись от турецкого ятагана, они поселились в разных странах мира, в том числе и Бразилии. Это показывает также борьбу Бразилии во имя того, чтобы отныне никогда и нигде не повторялся геноцид», – сказала Грануш Акопян, выразив уверенность, что президент страны непременно завизирует решение Сената.