ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը և ԱԳՆ-ն մշտապես կապի մեջ են հայ համայնքի և Սիրիայում հայաստանյան դիվանագիտական կառույցների հետ
Վերջին օրերի աղետալի իրադարձությունները Սիրիայում դարձյալ կորստաբեր եղան հայ համայնքի համար:
Հալեպի Նոր Գյուղ հայկական թաղամասում ռումբի պայթյունից զոհվել է երեք (Ռահել Դավիդյան, Միսաք Պարգև Պոշկեզենյան, Անդրանիկ Գանթարճյան) և վիրավորվել երկու հայ (Մանուկ Ղազարյան, Հովսեփ Արամյան):
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը և ԱԳՆ-ն մշտապես կապի մեջ են հայ համայնքի և Սիրիայում հայաստանյան դիվանագիտական կառույցների հետ: Կատարվել է վերլուծություն և իրավիճակի գնահատում: Չի գործում Հալեպի օդանավակայանը, վտանգված են ցամաքային ճանապարհները: Չնայած այս ամենին, նախատեսվում է հումանիտար օգնության կազմակերպում Լաթաքիայով: Կշարունակվի օժանդակությունը Հայաստան ժամանած սիրիահայ ընտանիքներին:
Սփյուռքյան համայնքները կրկին իրենց ձայնն են բարձրացնում ի պաշտպանություն և աջակցություն սիրիահայության:
Հայ Դատի ԱՄՆ գրասենյակից հայտնել են, որ ամերիկաբնակ հայերն իրենց անհանգստությունն են հայտնել Հալեպի հայաբնակ շրջաններում սաստկացած հարձակումների հետ կապված: Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը բոլորին կոչ է արել դիմել ԱՄՆ նախագահին, պահանջելով դադարեցնել Հալեպում քրիստոնյաների և քաղաքացիական անձանց ռմբակոծումը, ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա, որպեսզի վերջինս չխոչընդոտի Եփրատի ջրի ազատ հոսքը Սիրիա:
Հալեպի վերջին օրերի իրադարձությունների հետ կապված իր խիստ մտահոգությունն է հայտնել Մեծի տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը Հռոմի պապի հետ հանդիպման ժամանակ հիշեցրել է քրիստոնյա համայնքների դիմագրաված մարտահրավերները Միջին Արևելքում:

Министерство Диаспоры РА и М�?Д находятся в постоянной связи с армянской общиной и армянскими дипломатическими структурами в Сирии
Трагические события последних дней в Сирии принесли новые жертвы армянской общине.
От взрыва бомбы в армянском квартале Нор Гюх Алеппо погибли трое (Рахел Давидян, Мисак Паргев Пошкезенян, Андраник Гантарчян) и ранены двое армян (Манук Казарян, Овсеп Арамян).
Министерство Диаспоры РА и М�?Д находятся в постоянной связи с армянской общиной и армянскими дипломатическими структурами в Сирии. Выполнен анализ и оценка ситуации. Не функционирует аэропорт Алеппо, опасны сухопутные дороги. Несмотря на все это, планируется организация гуманитарной помощи через Латакию. Будет продолжено содействие прибывшим в Армению семьям сирийских армян.
Общины Диаспоры вновь возвышают свой голос в защиту и поддержку сирийских армян.
�?з офиса Ай-Дат США сообщили, что американские армяне выразили обеспокоенность в связи с ужесточившимися нападениями на армянонаселенные районы Алеппо. Комиссия призвала всех обратиться к президенту США с требованием прекратить бомбардировку в Алеппо христиан и гражданских лиц, оказать давление на Турцию, дабфы последняя не препятствовала свободному течению реки Евфрат в Сирию.
В связи с событиями последних дней в Алеппо свою крайнюю озабоченность высказал Католикос Великого Дома Киликийского Арам I во время встречи с Папой Римским, напомнив вызовы, стоящие перед христианскими общинами Среднего Востока.