Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված լուսանկարների ցուցահանդես Ալմելոյում
Մարտի 12-ին Ալմելոյի կենտրոնական գրադարանում բացվեց Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված լուսանկարների ցուցահանդես, որը բաց կլինի մինչև մարտի 21-ը: Այնուհետև նախատեսվում է ցուցահանդեսի շրջագայություն Նիդերլանդների Հենգելո, Oլդենզալ և Ամստերդամ քաղաքներում, այս մասին Ալմելոյից «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում է Մանուկ Մկրտչյանը:
Ցուցահանդեսի բացումը կազմակերպել էր «1915 թվական Կոմիտեն» Ռոբին Հայկ Գելիջի Ներսիսյանի նախաձեռնությամբ, ով նաև Ալմելոյի քաղաքապետարանի խորհրդի անդամ է և ներկայացնում է Քրիստոնյա դեմոկրատական կուսակցությունը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին Նիդերլանդների խորհրդարանի Քրիստոնեական Միություն(CU) կուսակցության նախագահ Արիե Սլոբը, Նիդերլանդներում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը, քաղաքապետարանի խորհրդի անդամներ, հայկական և հոլանդական տարբեր կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, Ասորական համայնքի ներկայացուցիչներ, գրողներ, պատմաբաններ և բազմաթիվ հյուրեր:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Ռոբին Հայկ Գելիջի Ներսիսյանը:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ Քրիստոնեական Միություն կուսակցության նախագահ Արիե Սլոբը, ով կարևորեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և ողջունեց Հայ և Ասորի համայնքների համագործակցությունը պահանջատիրության հարցում:
Ելույթներ ունեցան նաև դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը, Ալմելոյի կիրակնօրյա դպրոցի սաները, ովքեր թարգմանաբար ընթերցեցին Ցեղասպանության վերաբերյալ հայ գրողների բանաստեղծությունները:
Հայ դատի անունից ելույթ ունեցավ Մինաս Արսենյանը: Ասորական համայնքից ելույթներ ունեցան «Անցյալի արձագանքներ» գրքի հեղինակ Կայա Քիրիկը և Քրիստոնյա Դեմոկրատական կուսակցության անդամ Սուսան Ֆալ-Տակակը:
Հավելենք որ, նախքան ցուցահանդեսի բացումը Արիե Սլոբի գլխավորած պատվիրակությունը այցելեց Ցեղասպանության հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցեց անմեղ զոհերի հիշատակին: Այնուհետև տեղի ունեցավ առանձնազրույց Եկեղեցու վարչության նախագահ Օննիկ Գելիջիի և հայկական մյուս կառույցների ներկայացուցիչների հետ:
Հայ Դատի կողմից Մինաս Արսենյանը Ցեղասպանության վերաբերյալ գիրք նվիրեց հյուրին: Արիե Սլոբը խոստացավ, որ ապրիլի 24-ին գնալու է Երևան՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Ծիծեռնակաբերդում: Նա նաև նշեց որ, նամակով դիմել է վարչապետին՝ հորդորելով գնալ Երևան:

Photo exhibition dedicated to the Armenian Genocide held in Almelo
A photo exhibition devoted to the Armenian Genocide opened at the central library of Almelo on 12 March and will run until 21 March. The same photo exhibition will be held in the Dutch cities of Hengelo, Oldenzal and Amsterdam, as Manuk Mkrtchyan reports to Hayern Aysor from Almelo.
The opening ceremony of the exhibition was organized by the “1915 Committee” and at the initiative of Robin Haig Gelij Nersisian, who is also a member of Almelo City Council and represents the Christian Democratic Party.
Among those attending the opening ceremony were leader of the Christian Union (CU) Party of the Parliament of the Netherlands Arie Slob, RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Netherlands Dzyunik Aghajanyan, members of the city council, representatives of various Dutch and Armenian organizations, members of the local Assyrian community, as well as writers, historians and several other guests.
Robin Haig Gelij Nersisian gave his opening remarks, which were followed by speeches by Ambassador Dzyunik Aghajanyan, as well as students of the Armenian Sunday school of Almelo who read the translations of Armenian poets’ poems about the Armenian Genocide.
Minas Arsenyan spoke on behalf of the Armenian National Committee of the Netherlands. Among the speakers representing the Assyrian community were author of the book “Reactions to the Past” Kaya Kirik and member of the Christian Democratic Party Susan Fal-Takak.
Prior to the opening of the exhibition, the delegation led by Arie Slob visited the Armenian Genocide memorial complex and paid tribute to the innocent victims. Afterwards, the delegates held private talks with head of the council of the local church Onnik Geliji and representatives of other Armenian organizations.
Member of the Armenian National Committee Minas Arsenyan donated a book about the Armenian Genocide to the guest, and Arie Slob pledged to visit Yerevan on April 24th to pay tribute to the victims of the Armenian Genocide at the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex. He also mentioned that he has addressed a letter to the Prime Minister, asking him to visit Yerevan.