Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Բուլղարիայում
Ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի կապակցությամբ Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Արսեն Սհոյանը, Հայ Առաքելական եկեղեցու առաջնորդական տեղապահ Տ. Աբգար վրդ. Հովակիմյանը, Բուլղարիայի նախկին  վարչապետ Ռենետա Ինջովան, ՀԸԲՄ ատենապետ Սոնյա Ավագյանը,  բուլղարահայ համայնքի ներկայացուցիչներ ծաղկեպսակներ զետեղեցին Սոֆիայի հայկական գերեզմանատան՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանին:
Տեր Աբգար վարդապետ Հովակիմյանի կողմից մատուցվեց հոգեհանգստյան պաշտոն, որից հետո ելույթով հանդես եկավ դեսպան Սհոյանը, ով մասնավորապես դատապարտելով թուրքական ժխտողականության,  իրական փաստերը խեղաթյուրելու և նենգափոխելու քաղաքականությունը՝ շեշտեց Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման անհրաժեշտությունը՝ ապագայում մարդկության դեմ հանցանքները բացառելու նպատակով: ՀՀ դեսպանը  ընդգծեց  վերջերս Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ հայտարարությունների  ընդունման կարևորությունը Բուլղարիայի չորս քաղաքների համայնքային խորհուրդների կողմից:
Հիշատակի միջոցառումներ են տեղի ունեցել Բուլղարիայի բոլոր հայաշատ քաղաքներում` Վառնայում, Պլովդիվում, Ռուսեում, Բուրգասում, Դոբրիչում և Սլիվենում,- տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Armenian Genocide Commemoration events in Bulgaria
On Apr. 24, on the occasion of the 99th anniversary of the Armenian Genocide, RA Ambassador to Bulgaria Arsen Shoyan, Vicar of the Prelacy of the Armenian Apostolic Church, Archimandrite Abgar Hovakimyan, ex-Prime Minister of Bulgaria Reneta Injova, AGBU Chairperson Sonya Avagyan and members of the Bulgarian-Armenian community laid wreaths at the monument to the victims of the Armenian Genocide located near the Armenian cemetery in Sofia.
Archimandrite Abgar Hovakimyan performed a Requiem Mass, which was followed by a speech by Ambassador Shoyan, who particularly condemned Turkey’s policy of denial, distortion of the real facts and stressed the need for international recognition of the Armenian Genocide in order to rule out crimes against humanity in the future. The RA Ambassador stressed the importance of the recent adoption of declarations on Armenian Genocide recognition by the councils of the communities in four Bulgarian cities.
Commemoration events have also been held in all the Armenian-populated cities of Bulgaria, including Varna, Plovdiv, Ruse, Burgas, Dobrich and Sliven, reports the RA MFA press office.