Հայկ Դեմոյան. «Հայկական կողմը պատրաստվում է թուրքական կողմի հնարավոր բոլոր քայլերին»
Այսօր աշխարհում ընթացքող աշխահաքաղաքական զարգացումները շատերին ստիպեցին նորովի անդրադառնալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հավանականությանը։
Այս և նմանատիպ հարցերին ներկաներն անդրադարձան ՀԱԵ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի Մոսկվայի «Հայորդյաց տանը»՝ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի հետ հերթական հանդիպման ժամանակ։
Թեմակալ առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի օրհնությամբ և «Հայորդյաց տան» տնօրինության և ՀԱԵ Քրիստոնեական առարկայի ուսուցիչ Աշոտ Ավետիսյանի ջանքերով վերջին մեկուկես տարում կրթօջախի սաները երրորդ անգամ հնարավորություն ունեցան իրենց հուզող հարցերն ուղղել Հայկ Դեմոյանին և ծանոթանալ Ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված քայլերին և հեռանկարին։
Հայկ Դեմոյանի հետ հանդիպմանը ներկաներին հուզող հիմնական հարցը մեկն էր՝ արդյո՞ք Թուրքիան կամ գերտերությունները կճանաչեն Հայոց Ցեղասպանությունը։ Սակայն Հայկ Դեմոյանը գերադասեց հարցին միանշանակ պատասխան չտալ՝ միաժամանակ նշելով, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը և Սփյուռքը Ցեղասպանության ճանաչմանը հասնելու համար անում են հնարավոր ամեն ինչ։
«Ինչպես գիտեք օգոստոսի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Թուրքիայում նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին հանձնեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական հրավերը, որով Էրդողանը հրավիրվում է 2015թ․ Երևանում ներկա լինել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը։ Հայկական կողմն այսօր պատրաստվում է թուրքական կողմի հնարավոր բոլոր քայլերին՝ միաժամանակ չբացառելով Էրդողանի մասնակցությունը ոգեկոչման արարողոթյանը, ընդհուպ անգամ այցը ներկայիս հայ-թուրքական սահմանով»,- նշեց Հայկ Դեմոյանը։
Նա նաև անհանգստություն հայտնեց Ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված քայլերից, որոնք վարվում են անհատական մակարդակով, քանի որ ոչ բոլորի մոտ է այն գիտակցումը, որ կարող են իրազեկել իրենց օտարազգի ընկերոջը, ծանոթին՝ դրանով իսկ նպաստելով Ցեղասպանության ճանաչմանը։ Իսկ պետական մակարդակով ծրագրվում են բազմաթիվ հրապարակումներ, հանդիպումներ, սեմինարներ, որոնց մասին առավել մանրամաս կխոսվի առաջիկա ամիսներին։
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ «Հայորդյաց տանը» ևս կկազմակերպվեն մի շարք միջոցառումներ, որոնք ուղղված կլինեն Ցեղասպանության ճանաչմանն ու դատապարտմանը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացնում են Մոսկվայի «Հայորդյաց տան» լրատվության բաժնից:
«Հայորդյաց տան» սաները և մոսկվաբնակ հայերը Հայկ Դեմոյանի հետ հանդիպելու և իրենց հարցերը նրան ուղղելու հնարավորություն կունենան նաև հոկտեմբեր-նոյեմբերի ամիսներին։ Իսկ մինչ այդ նրանք հնարավորություն ունեն Հայկ Դեմոյանի աշխատություններին և Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հրապարակած գրքերին ծանոթանալ կրթօջախի գրադարանում՝ միաժամանակ չհրաժարվելով հիշողությունից և մնալով պահանջատեր։

Айк ДЕМОЯН: «Армянская сторона готовится к любым возможным шагам турецкой стороны»
Происходящие сегодня в мире геополитические развития заставили многих по-новому взглянуть на вероятность признания Геноцида армян.
Этого и других вопросов коснулись присутствующие на очередной встрече в Московском «Айордац тун» Новонахичеванской и Российской епархии ААЦ с директором  Музея-института Геноцида армян Айком Демояном.
С благословения предстоятеля епархии архиепископа Ехраса Нерсисяна усилиями дирекции «Айордац тун» и преподавателя Христианского воспитания ААЦ Ашота Аветисяна в последние полтора года воспитанники очага образования уже в третий раз имели возможность задать волнующие их вопросы Айку Демояну и познакомиться с шагами и перспективами признания Геноцида армян.
Основной вопрос, волнующий присутствующих, заключался в следующем: признает ли Турция или супердержавы Геноцид армян? Айк Демоян предпочел не давать однозначный ответ на него, отметив, что сегодня Республика Армения и Диаспора делают все возможное, чтобы добиться признания Геноцида.
«Как вы знаете, 28 августа министр �?Д РА Эдвард Налбандян в Турции вручил президенту Реджепу Тайипу Эрдогану официальное приглашение Президента РА Сержа Саргсяна присутствовать в 2015 году в Ереване на церемонии поминовения жертв Геноцида армян. Армянская сторона готовится сегодня к любым возможным шагам турецкой стороны, в то же время не исключая участия Эрдогана в церемонии поминовения, даже вплоть до визита через нынешнюю армяно-турецкую границу», – отметил Айк Демоян.
Он также выразил обеспокоенность по поводу шагов по признанию Геноцида, которые предпринимаются на индивидуальном уровне, поскольку не у всех имеется осознание того, что информирование иностранного друга, знакомого также способствует признанию Геноцида. А на государственном уровне планируются многочисленные публикации, встречи, семинары, о которых подробнее будем говорить в предстоящие месяцы.
В канун 100-летия Геноцида армян в «Айордац тун» также будет организован ряд мероприятий, направленных на признание и осуждение Геноцида. Об этом редакции «Армяне сегодня»  сообщили из пресс-службы Московского «Айордац тун».
Воспитанники «Айордац тун» и московские армяне будут иметь возможность встретиться с Айком Демояном и задать ему свои вопросы также в октябре-ноябре. А до того у них есть возможность ознакомиться с трудами Айка Демояна и книгами, изданными Музеем-институтом Геноцида армян в библиотеке очага образования, укрепит свою память и оставаясь требователями.