Թուրքիայի մարդու իրավունքների գրասենյակն արձագանքել է Էրդողանի ցավակցական ուղերձին և կոչ արել դադարեցնել Ցեղասպանության ժխտումը
Թուրքիայի մարդու իրավունքների գրասենյակի Ստամբուլի մասնաճյուղը երկրի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ հայերին ուղղված ցավակցական ուղերձը որակել է որպես «ցեղասպանության ժխտման տեքստ», տեղեկացնում է Hye Tert-ը։
Գրասենյակի ներկայացուցիչները մամուլի ասուլիս են հրավիրել և արձագանքել են Էրդողանի հայտարարությանը։
«1915թ.-ին Օսմանյան կայսրության տարածքում հայերի հանդեպ տեղի ունեցածը ցեղասպանություն էր»,-ասել են ասուլիսի մասնակիցներն ու տեղեկացրել, որ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ արշավ են սկսելու՝ «ժխտմանը վերջ տալու» կոչով։
Գրասենյակը նկատում է, որ վարչապետի ուղերձում Թուրքիայի օգտագործած լեզուն դրականորեն փոխվել է, և դա պայմանավորել են ժխտման դեմ մղվող պայքարով։
«Չնայած այս անգամ լեզուն փոխվել է, սակայն տեքստը դարձյալ ժխտման տեքստ է»,- ասել է գրասենյակի անունից հանդես եկող Էրեն Քեսքինը։
Էրդողանը հայտարարության մեջ նշել էր, որ «20-րդ դարասկզբի պայմաններով պայմանավորված՝ կյանքից զրկված հայերի հոգիներին հանգստություն, թոռներին ցավակցություններ է հայտնում», սակայն այդ նախադասության մեջ, Քեսքինի համոզմամբ, բացահայտ ժխտում կա. հայերի սպանությունները ոչ թե հետևողական և կազմակերպված ջարդ է համարվում, այլ այն պայմանավորվում է 20-րդ դարասկզբի իրադարձություններով՝ պատերազմ, տնտեսական պայմաններ և այլն։
Նախաձեռնողները նշել են, որ Էրդողանի հայտարարությունից անմիջապես հետո կառավարությանը կից պատմաբանների հանձնաժողովն ապրիլի 24-25-ին Վանում քննարկում է կազմակերպել «Առաջին համաշխարհային պատերազմն ու հայերը» թեմայով։

Офис защитника прав человека Турции откликнулся на послание соболезнования Эрдогана и призвал прекратить отрицание Геноцида
Стамбульский филиал офиса защитника прав человека Турции откликнулся на адресованное армянам послание соболезнования премьер-министра страны Реджепа Тайипа Эрдогана квалифицировал как «текст отрицания Геноцида», сообщает Hye Tert.
Представители офиса созвали пресс-конференцию и отреагировали на заявление Эрдогана.
«То, что произошло в 1915 году на территории Османской империи в отношении армян было геноцидом», – заявили участники пресс-конференции, сообщив, что в канун 100-летия Геноцида армян начнут поход с призывом «Покончить с отрицанием».
Офис замечает, что в послании премьера язык Турции позитивно изменился, что обусловлено борьбой против отрицания.
«Несмотря на то, что язык на этот раз изменился, однако текст по прежнему отрицающий», – сказал выступавший от имени офиса Эрен Кескин.
В своем заявлении Эрдоган отметил, что «желает мира душам армян, лишившихся жизни по причине условий начала XX века и выражает соболезнование их внукам», однако в этом предложении, по убеждению Кескина, содержится явное отрицание: убийство армян расценивается не как последовательное и организованное истребление, а обуславливается событиями начала XX века – война, экономическая ситуация и др.
�?нициаторы отметили, что сразу после заявления Эрдогана комиссия историков при правительстве 24 и 25 апреля организовала в Ване обсуждения на тему «Первая Мировая война и армяне».
В ходе мероприятия повторялся 100-летний тезис отрицания о том, что геноцид осуществили армяне и, в сотрудничестве с русскими, нанесли удар в спину Османской империи. «То есть на следующий день после послания соболезнования премьера проживающие в Турции армяне вновь были выставлены врагами и обвинены, а Геноцид приветствовался», – заявили организаторы.