«Երբևէ չենք հեռանա Հայաստանից».սիրիահայ երիտասարդ հայրենադարձ
Լուսանկարները մեր կյանքի անմոռանալի պահերի  ուղեկիցն են։ Այդ կարծիքին է նաև սիրիահայ երիտասարդ հայրենադարձ Ադուր Գույումճյանը, ում 15-օրյա այցը Հայաստան շրջադարձային է եղել իր և ընտանիքի համար. 15 օրը դարձել է 7 տարի։ Հաստատվելով Հայաստանում՝ երիտասարդ լուսանկարիչը հիմնել է սեփական լուսանկարչական ստուդիան՝ համատեղելով ուսումն ու աշխատանքը։
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակից Ադուր Գույումճյանը բացի լուսանկարչությունից հետաքրքրված է նաև ծրագրավորմամբ։
Ադու՛ր, ասացեք, խնդրեմ՝ ինչպե՞ս որոշեցիք վերադառնալ հայրենիք։
-Հայաստանում հաստատվելս շատ պատահական ստացվեց։ Մենք ապրել ենք Սիրիայի Հալեպ քաղաքում։ Այդ ժամանակ տասնմեկ տարեկան էի, սովորում էի դպրոցում՝ միաժամանակ զբաղվելով նաև լուսանարչությամբ։ 2012 թվականին ընտանիքով որոշեցինք  գալ Հայաստան՝ տասնհինգ օրով, որը յոթ տարի դարձավ։ Հաստատվելով հայրենիքում՝ շարունակեցի ուսումս։ Այժմ ցանկանում եմ ծրագրավորող դառնալ։
Ու՞մ գաղափարն էր Ransh photo studio ստեղծելը։ Ինչո՞վ է պայմանավորված վերոնշյալ անունը։
-Ստուդիան ստեղծելու գաղափարն  ինձ է պատկանում։ Այն սկսել է գործել 2018 թվականի փետրվարից։ Ստուդիայի անունը մեր ընտանիքի անդամների անունների առաջին տառերի հապավումն է։ Այս հարցում ինձ համար անչափ կարևոր էր ծնողներիս, ընկերներիս և հարազատներիս աջակցությունը։
Լուսանկարչությունը Ձեզ համար ուղղակի աշխատա՞նք է, թե՞ հոբբի։
-Լուսանկարչությունն ինձ համար առաջին հերթին հոբբի է։ Բոլորս էլ մեր կյանքում այնպիսի աննկարագրելի պահեր ենք ունենում, որոնք արժանահիշատակ են։ Լուսանկարները հենց այդ պահերի վկաներն են։ Լուսանկարիչը պարտավոր է սիրել բնությունը և որսալ նրանում թաքնված գեղեցկությունը։ Միայն աշխատանքդ սիրելով կարող ես դրանից պտուղներ քաղել։
Հե՞շտ էր, արդյոք, ներգրավվել հայաստանյան կյանքին։ Ի՞նչ են տվել Ձեզ հայրենիքում ապրած տարիները։
-Եթե մարդն իր բնույթով հարմարվող է, հասարակության մեջ կարող է գտնել իր տեղը։ Իմ դեպքում ներգրավվելը, բարեբախտաբար, չափազանց հեշտ ստացվեց. այստեղ շատ ընկերներ ունեի։
Հայաստանում ապրելու տարիներին հասկացա՝ ինչ է հայրենիք ասվածը։
Այստեղ գտանք մեր իրական տունը և չենք պատրաստվում երբևէ հեռանալ Հայաստանից։
Հայրենադարձությունից հետո ի՞նչն եք սկսել ավելի շատ կարևորել։
-Հեռավորությունը ստիպում է հասկանալ, որ հարազատների հետ շփվելու համար շատ քիչ ժամանակ ենք հատկացնում։
Ես սկսեցի կարևորել այն թանկ վայրկյանները, երբ նրանց կողքին էի։ Իրենց հետ պետք է շատ ժամանակ անցկացնել՝ կիսվելով  ուրախ և տխուր պահերով։

Young Syrian-Armenian repatriate: ‘We will never leave Armenia”
Photos remind us of the unforgettable moments in our lives. Young Syrian-Armenian repatriate Adour Gouyoumdjian shares this opinion and says that his 15-day visit to Armenia was a turning point for him and his family. According to him, those 15 days turned into 7 years. Settling in Armenia, the young photographer set up his own photo studio and combined work and study.
Hayern Aysor’s interlocutor Adour Gouyoumdjian is interested in programming as well.
Hayern Aysor: Adour, tell us what made you decide to return to the homeland.
Adour Gouyoumdjian: I made the move to Armenia by chance. We were living in the Syrian city of Aleppo. At the time, I was 11, was going to school and was involved in photography. In 2012, my family and I decided to come to Armenia for fifteen days, but that turned into seven years. I continued my studies in Armenia, and now I want to become a programmer.
Hayern Aysor: Whose idea was it to create Ransh Photo Studio? Why did you choose that name?
Adour Gouyoumdjian: I came up with the idea of creating the studio. It started operating in February 2018. The name of the studio is an abbreviation of the first letters of the names of my family members. My parents’, friends’ and relatives’ support was more than important for me.
Hayern Aysor: Is photography simply a job or is it an occupation for you?
Adour Gouyoumdjian: For me, photography is first and foremost an occupation. We all experience indescribable moments in our lives that are worth remembering, and photos are the ��?witnesses’ of those moments. A photographer must love nature and seek the beauty hidden therein. The only way your work can give fruit is if you love what you do.
Hayern Aysor: Was it easy for you to become integrated into Armenia? What did you get out of the years that you spent in Armenia?
Adour Gouyoumdjian: If a person is adaptive, he can find his place in society. Fortunately, in my case, it was very easy to become integrated. I had many friends here.
While living in Armenia, I realized what the homeland is all about.
We found our real home here, and we will never leave Armenia.
Hayern Aysor: What have you started attaching more importance to after repatriating?
Adour Gouyoumdjian: Distance makes you realize that you don’t spend a lot of time with relatives.
I started attaching importance to the precious seconds that I would spend with them. You have to spend a lot of time with them and share your joy and sadness.