«Երբևէ չենք հեռանա Հայաստանից».սիրիահայ երիտասարդ հայրենադարձ
Լուսանկարները մեր կյանքի անմոռանալի պահերի  ուղեկիցն են։ Այդ կարծիքին է նաև սիրիահայ երիտասարդ հայրենադարձ Ադուր Գույումճյանը, ում 15-օրյա այցը Հայաստան շրջադարձային է եղել իր և ընտանիքի համար. 15 օրը դարձել է 7 տարի։ Հաստատվելով Հայաստանում՝ երիտասարդ լուսանկարիչը հիմնել է սեփական լուսանկարչական ստուդիան՝ համատեղելով ուսումն ու աշխատանքը։
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակից Ադուր Գույումճյանը բացի լուսանկարչությունից հետաքրքրված է նաև ծրագրավորմամբ։
Ադու՛ր, ասացեք, խնդրեմ՝ ինչպե՞ս որոշեցիք վերադառնալ հայրենիք։
-Հայաստանում հաստատվելս շատ պատահական ստացվեց։ Մենք ապրել ենք Սիրիայի Հալեպ քաղաքում։ Այդ ժամանակ տասնմեկ տարեկան էի, սովորում էի դպրոցում՝ միաժամանակ զբաղվելով նաև լուսանարչությամբ։ 2012 թվականին ընտանիքով որոշեցինք  գալ Հայաստան՝ տասնհինգ օրով, որը յոթ տարի դարձավ։ Հաստատվելով հայրենիքում՝ շարունակեցի ուսումս։ Այժմ ցանկանում եմ ծրագրավորող դառնալ։
Ու՞մ գաղափարն էր Ransh photo studio ստեղծելը։ Ինչո՞վ է պայմանավորված վերոնշյալ անունը։
-Ստուդիան ստեղծելու գաղափարն  ինձ է պատկանում։ Այն սկսել է գործել 2018 թվականի փետրվարից։ Ստուդիայի անունը մեր ընտանիքի անդամների անունների առաջին տառերի հապավումն է։ Այս հարցում ինձ համար անչափ կարևոր էր ծնողներիս, ընկերներիս և հարազատներիս աջակցությունը։
Լուսանկարչությունը Ձեզ համար ուղղակի աշխատա՞նք է, թե՞ հոբբի։
-Լուսանկարչությունն ինձ համար առաջին հերթին հոբբի է։ Բոլորս էլ մեր կյանքում այնպիսի աննկարագրելի պահեր ենք ունենում, որոնք արժանահիշատակ են։ Լուսանկարները հենց այդ պահերի վկաներն են։ Լուսանկարիչը պարտավոր է սիրել բնությունը և որսալ նրանում թաքնված գեղեցկությունը։ Միայն աշխատանքդ սիրելով կարող ես դրանից պտուղներ քաղել։
Հե՞շտ էր, արդյոք, ներգրավվել հայաստանյան կյանքին։ Ի՞նչ են տվել Ձեզ հայրենիքում ապրած տարիները։
-Եթե մարդն իր բնույթով հարմարվող է, հասարակության մեջ կարող է գտնել իր տեղը։ Իմ դեպքում ներգրավվելը, բարեբախտաբար, չափազանց հեշտ ստացվեց. այստեղ շատ ընկերներ ունեի։
Հայաստանում ապրելու տարիներին հասկացա՝ ինչ է հայրենիք ասվածը։
Այստեղ գտանք մեր իրական տունը և չենք պատրաստվում երբևէ հեռանալ Հայաստանից։
Հայրենադարձությունից հետո ի՞նչն եք սկսել ավելի շատ կարևորել։
-Հեռավորությունը ստիպում է հասկանալ, որ հարազատների հետ շփվելու համար շատ քիչ ժամանակ ենք հատկացնում։
Ես սկսեցի կարևորել այն թանկ վայրկյանները, երբ նրանց կողքին էի։ Իրենց հետ պետք է շատ ժամանակ անցկացնել՝ կիսվելով  ուրախ և տխուր պահերով։

“Мы никогда не покинем Армению»: молодой сирийский армянин репатриант
Фотографии – спутники самых незабываемых мгновений нашей жизни. Такого мнения придерживается и молодой сирийский армянин репатриант Адур Гуюмджян, 15-дневный визит в Армению которого стал переломным для его семьи. 15 дней превратились в 7 лет. Обосновавшись в Армении, молодой фотограф основал собственную фотостудию, совмещая учебу с работой.
Собеседник «Армяне сегодня» Адур Гуюмджян интересуется также программированием.
– Адур, скажите пожалуйста, как решили репатриироваться?
– Решение обосноваться в  Армении получилось совершенно случайно. Мы жили в сирийском городе Алеппо. В то время мне было 11 лет, учился в школе и занимался фотографией. В 2012 году решили всей семьей приехать в Армению на 15 дней, которые превратились в 7 лет. Обосновавшись на Родине, продолжил учебу. Сейчас хочу стать программистом.
– Чьей идеей было создание Ransh photo studio, чем обусловлено название?
– �?дея создания студии принадлежит мне. Она начала функционировать с февраля 2018 года. Название студии – просто первые буквы имен членов нашей семьи. В этом вопросе для меня была чрезвычайно важна поддержка родителей, друзей, близких.
– Фотография для Вас работа или просто увлечение?
– Фотография для меня прежде всего увлечение. У каждого из нас бывают в жизни такие неописуемые мгновения, которые достойны увековечения. Фотографии – свидетельства именно таких мгновений. Фотограф обязан любить природу и уметь ловить скрытую в ней красоту. Только любя свою работу, можешь пожинать ее плоды.
– Легко ли было интегрироваться в жизнь Армении? Что дали Вам годы, прожитые на Родине?
– Если человек по своей сути толерантен, он может найти свое место в обществе. В моем случае интеграция произошла чрезвычайно легко: здесь у меня было много друзей.
За годы жизни в Армении понял, что такое Родина. Здесь мы обрели свой истинный дом и не собираемся когда-либо покидать Армению.
– Чему стали придавать наибольшую важность после репатриации?
– Расстояние вынуждает осознать, что для общения с родными мы выделяем очень мало времени.
Я начал ценить те бесценным мгновения, когда находился рядом с ними. С ними нужно проводить много времени, деля радостные и грустные мгновения.