«Ինձ այստեղ բերեց հայրենիքի սերը, ոչ թե պատերազմի սպառնալիքը». Շանթ Դանիելյան
Սիրիահայ Շանթ Դանիելյանը, առաջին անգամ հայրենիք գալով, այն զգցողությունն ուներ, կարծես այստեղ երկար տարիներ էր ապրել: Հայաստանի հանդեպ այդ հարազատությունը, սերը և նվիրվածությունը նրան 2013-ին բերեցին հայրենիք: Ջութակահար Շանթի հետ «Հայերն այսօրի» թղթակիցը խոսել է երաժշտության, ապագա Հայաստանի և իր ապագան հայրենիքում կառուցելու մասին:
Շա՛նթ, ասում են՝ հայրենիքից հեռու ապրողները միշտ կարոտախտով են տառապում, որը բառերով արտահայտելը գրեթե անհնար է: Ե՞րբ այդ կարոտը քեզ առաջին անգամ բերեց Հայաստան :
-Դեռ մանուկ հասակից ընտանիքս ինձ փոխանցել է հայրենիքի գաղափարը, որում անսահման սեր ու կարոտ կար: Ես և մյուս սիրիահայ երեխաները այդ գաղափարի ուժով ենք մեծացել՝ պայքարել, միասնական լինել և հասնել հզոր Հայաստանին: Այսպիսով, երբ առաջին անգամ հայրենիք եկա, սա մի անծանոթ վայր չէր ինձ համար, նրա պատմությունից և սիրուց էի ես տարիներ շարունակ սնվել:
Իսկ Հայաստան առաջին այցս եղավ 2010-ին, Ֆ. Նանսեն հիմնադրամի տնօրեն Ֆելիքս Բախչինյանի հրավերով: Այստեղ պիտի համերգներով հանդես գայինք: Մեզ շատ հարազատ ընդունեցին, ես էլ այն զգացողությունն ունեի, ասես երկար տարիներ էի ապրել այստեղ, ինձ թվում էր՝ ամենը տեսել եմ, օտար ոչինչ չկար: Համերգային շրջագայությունից հետո վերադարձա Հալեպ:
Այսինքն, Հայաստան եկար՝ որպես նրա երաժիշտ զավակը: Քանի՞ տարեկանից ես ջութակ նվագում և որտեղի՞ց սերը դեպի երաժշտությունը:
– Ծնվել եմ երաժշտական ընտանիքում: Մայրս երգում է, մորաքույրներս դաշնակահար են, մորեղբայրս ակորդեոն է նվագում: Սական ամենաշատը մեծ հայրկս է ցանկացել, որ ջութակ նվագեմ: Այդպես՝ մեկ օր միասին գնացինք երաժշտական գործիքների խանութ, պապս ջութակ գնեց ինձ համար և տարավ Բարսեղ Կանաչյանի անվան երաժշտական դպրոց: Հետագայում ավարտեցի նաև Հալեպի պետական կոնսերվատորիան: Նվագում էի երկու հայկական անսամբլներում: Այսպիսով՝ ջութակն ինձ հետ է հինգ տարեկանից:
Շա՛նթ, հաջորդ անցդ էլ Հայաստան դարձյալ պայմանավորված էր շրջագայություններով: Երբ նորից եկար, Սիրիայում արդեն պատերազմը սկսվա՞ծ էր:
– Պատերազմը սկսվեց 2011 թվականի մարտին, որին մարդիկ «Արաբական գարուն» անվանումը տվեցին: Սակայն դա գարուն չէր, այլ նման էր դժոխքի: Ամեն ինչ անսպասելի էր, քանի որ Սիրիան այն քիչ երկրներից էր, որտեղ տարբեր ազգեր խաղաղ կենցաղ էին կիսում: Ուզում եմ ասել, որ երբևէ լարված մթնոլորտ չի եղել տարբեր դավանանքների և ազգությունների միջև: Յուրաքանչյուրս էլ պահպանում էինք մերը, հավատարիմ էինք մնում մեր լեզվին ու ինքնությանը, միաժամանակ հարգում դիմացինին ու ընդունում նրան:
Սակայն ամեն ինչ փլուզվեց: 2012 թվականի փետրվարի 10-ին Հալեպում որոտացին երկու հզոր պայթյունները, որոնց ժամանակ մենք ունեցանք առաջին հայը զոհը: Նա իմ դասընկերն էր: Այդ բարդ իրավիճակում դարձյալ Հայաստանից հրավեր ստացա համերգներով հանդես գալու: 15 օր հայրենիքում լինելը մեծ երջանկություն էր ինձ համար:
Մյուս ժամանումդ Հայաստան երկարատև եղավ. մինչ օրս այստեղ ես: Երկա՞ր մտածեցիր այստեղ տեղափոխվելուց առաջ:
– Հայրս Արաբական Միացյալ Էմիրություններում էր աշխատում: Մորս հետ մեկնեցինք նրա մոտ՝ Ամանորը նշելու: Երբ մեկնում էինք Հալեպից, չենք էլ պատկերացնում, որ դա վերջին անգամն էր, այլևս մեր ծննդավայր չէինք վերադառնալու: Ճանապարհները մեզ հետագայում տարան Շարժա, որտեղ էլ յոթ ամիս ապրելուց հետո՝ տեղափոխվեցինք Հայաստան: Դա իմ ցանկությունն էր, և վստահորեն կարող եմ ասել, որ առաջին հերթին ինձ այստեղ բերեց հայրենիքի սերը, ոչ թե պատերազմի սպառնալիքը:
Շա՛նթ, ենթադրում եմ, որ երաժշտությունը դարձյալ մնաց քո առօրյայի մի մասը: Պատմի՛ր մի փոքր այդ առօրյայից, ինչո՞վ ես զբաղվում հիմա:
– Այո՛, դարձյալ երաժշտական ոլորտի մեջ եմ: Իմ ընկերների հետ, որոնց հետ Հալեպում էլ էի աշխատում, այստեղ դարձյալ համագործակցում եմ: Գործ շատ կա երաժշտի համար: Մենք հիմնականում պատվերներով ենք աշխատում: Բավականին գնահատելի է հայաստանյան երաժշտական ճաշակը: Եվ իզուր չէ, որ Եվրոպայից գալիս են այստեղ՝ ուսում ստանալու: Հայկական ջազը ծաղկում է:
Սակայն երաժշտությունից բացի զբաղվում եմ նաև արդյունաբերական սարքավորումների համակարգչային ձևավորմամբ: Այստեղ այդ ոլորտը քիչ է զարգացած: Շատ եմ ցանկանում տարբեր վայրերում հանդիպել «պատրաստված է Հայաստանում» մակնշմանը: Երբ Հալեպում հայ վարպետները իրենց գործերը վաճառքի էին հանում, պիտակի վրա արտադրման վայր նշվում էր Սիրիա պետությունը: Պետք է այստեղ էլ համապատասխան պայմաններ ստեղծվեն, որպեսզի տեղացի և սփյուռքահայ արտադրողները շահագրգռված լինեն այնպիսի արտադրանք ստեղծել, որպեսզի այն ամբողջ աշխարհին ներկայանալի լինի որպես հայկական բրենդ:
Շա՛նթ, խոսեցիր հայաստանյան երաժշտական միջավայրից: Ինչպիսի՞ն էր այն Հալեպում:
– Հալեպում բազմամյա քաղաքային երաժշտական ֆոլկլոր կար: Այն շատ հզոր էր, բարձր ճաշակ էր խորհրդանշում, իսկ տեղացիներն էլ զարգացած երաժշտական ունակություններ ունեին: Այս ամենի մեջ մենք միշտ պահանել ենք հայկական ազգային երաժշտությունը:
Ինչպե՞ս էին տեղացիները բնութագրում հայերին:
– Հայերը աչքի էին ընկնում ջանասիրությամբ, ազնվությամբ և վայելած հարգանքով: Սակայն, օրինակ, Այնթափից գաղթած հայերը միշտ առանձնացել են իրենց ճարպկությամբ: Իմ նախնիներն էլ են Այնթափից եղել, և գենի ուժով ես էլ եմ այդ գիծը ժառանգել: Ընկերներս, երբ ես կարողանում եմ անելանելի վիճակներից ելք գտնել, հաճախ են հիշում այդ փաստը:
Եվ ընդհանրապես՝ սփյուռքահայերը ավելի ճկուն են միջավայրին հարմարվելու առումով, քանի որ ունեցել են օտար միջավայրին հարմարվելու, օտար լեզու սերտելու խնդիրը և հաղթահարել են դա: Հիմա երբ լսում եմ «հնարավոր չէ» կամ «չեմ կարող» արտահայտությունները, զարմանում եմ, որովհետև միշտ այն համոզումն եմ ունեցել, որ անհնարին ոչինչ չկա:
Շա՛նթ, ըստ քեզ՝ Հայաստանն ինչպիսի՞ երիտասարդություն ունի հիմա:
-Աշխատասեր են երիտասարդները, բավականին մեծ մտավոր ներուժ ունեն, սակայն պիտի սիրեն հայրենիքը: Ես այն սիրելով եմ եկել, քանզի գիտեի, եթե չսիրեմ հայրենիքս, իմ աշխատանքն այստեղ արդյունավետ չի լինի: Պիտի ձգտեն ավելի շատ այստեղ մնալ: Երբ ինձ հարցնում են՝ դեռ չես գնում, ես պատասխանում եմ՝ ոչ, ես այստեղ եմ: Թո՛ղ պայքարեն հայրենիքի համար: Վերջերս սահմանագծում էի և ականատես եղա հայ-ադրբեջանական կրակահերթին: Պատերազմը դեռևս շարունակվում է: Այս դեպքում հայրենիքից գնալը բացատրել չեմ կարող:
Շա՛նթ, այսօր, երբ քայլում ես երևանյան փողոցներում, հալեպյան շունչը զգում ես:
– Այո՛, ինչ-որ չափով կա այդ շունչը: Շատ սիրիահայեր փորձում են այստեղ հարմարվել, սակայն շուկան բավականին փոքր է: Պիտի բաց լինենք աշխարհի համար, փորձենք ընդունենք նաև դրսի փորձը, ընդօրինակենք լավը: Երբ բույսը իր հողից կտրում են և այլ կենսապայմաններ տեղափոխում, նրան ժամանակ է պետք հարմարվելու համար:
Մեր պապերը տասնամյակներ են պայքարել Սիրիայում, որ հասնեին նրան, ինչը մենք ժառանգել էինք այնտեղ: Հիմա էլ է ժամանակ պետք այստեղ հաստատվելու համար: Երբ մի քանի ամիս Հայաստանում չեմ լինու և վերադառնում եմ, առաջընթացը նկատելի է լինում, սակայն այն դանդաղ է: Պիտի սկսենք ինքներս մեզնից, դառնանք ավելի օրինապահ ու օրինապաշտ, սակայն օրենքներն էլ պիտի բարեփոխվեն: Աշխատելու բավականին տեղ կա:
Շա՛նթ, ո՞րն է քո խորհուրդը Հայաստանում հաստատված բոլոր սիրիահայերին:
– Թո՛ղ չշտապեն հեռանալ: Թո՛ղ վստահ լինեն, որ իրենց զավակները իրենցից լավ են ապրելու, ինչպես Սիրիայում իրենք են իրենց պապերից լավ ապրել: Ես լավ գիտեմ դժվարությունների մասին, բայց որոշակի զոհողությունների գնալով՝ հնարավոր է լավ արդյունքի հասնել նաև Հայաստանում:

«Меня привела сюда любовь к Родине, а не угроза войны»: Шант Даниелян
Сирийский армянин Шант Даниелян, впервые приехав на Родину, испытал такое чувство, будто долгие годы жил здесь. Это родство, любовь и преданность Родине в 2013 году привело его на Родину. Со скрипачом Шантом корреспондент «Армяне сегодня» говорил о музыке, будущем Армении и его будущем в Армении.
– Шант, говорят, те, кто живут вдали от Родины, всегда страдают ностальгией, которую словами выразить невозможно. Когда это чувство впервые привело тебя в Армению?
– Еще с детства семья привила мне идею Родины, в которой были безграничная любовь и тоска. Как и другие дети сирийских армян, я вырос силой этой идеи – бороться, быть сплоченными и достичь могучей Армении. Таким образом, впервые приехав на Родину, увидел не незнакомые места – долгие годы я подпитывался ее историей и любовью.
А первый мой приезд в Армению был в 2010 году, по приглашению директора фонда Ф.Нансена Феликса Бахчиняна. Должны были выступать здесь с концертами. Нас приняли очень по-родственному, я же испытывал такое чувство, будто долгие годы жил здесь, мне казалось – все это видел и ничего незнакомого не было. После гастролей возвратился в Алеппо.
– То есть приехал в Армению как ее сын-музыкант.  С какого возраста играешь на скрипке и откуда эта любовь к музыке?
– Родился в музыкальной семье. Мама поет, тетушки пианистки, дядя играет на аккордеоне. Однако дед больше всех хотел,  чтобы я играл на скрипке. �? однажды вместе отправились в магазин музыкальных инструментов, дедушка купил мне скрипку и повел в музыкальную школу им. Барсега Каначяна. Впоследствии окончил и государственную консерваторию Алеппо. �?грал в двух армянских ансамблях. Получается, скрипка неразлучна со мной с пятилетнего возраста.
– Шант, следующий твой приезд в Армению тоже обусловлен концертами. Когда приехал снова, война в Сирии уже началась?
– Война началась в марте 2011 года – люди назвали ее «Арабская весна». Однако это была не весна, а подобие ада. Все было неожиданно, поскольку Сирия была из тех немногих стран, где разные нации мирно сосуществовали. Хочу сказать, что напряженной обстановки между разными нациями и вероисповеданиями никогда не бывало. Каждый сохранял свое, хранили верность нашему языку и идентичности, в то же время уважали и воспринимали других.
Но все обрушилось. 10 февраля 2012 года в Алеппо прогремели два мощных взрыва, от которых появилась первая армянская жертва. Он был моим одноклассником. В этой сложной ситуации вновь получил из Армении приглашение выступить с концертами. 15 дней пребывания на Родине были для меня большим счастьем.
Следующий твой приезд в Армению оказался долгосрочным: до сего дня ты здесь. Долго думал, прежде чем перебраться сюда?
– Отец работал в Объединенных Арабских Эмиратах, поехали с мамой к нему отмечать Новый год. Когда уезжали из Алеппо, даже не представляли, что это последний раз и мы туда больше не вернемся. Впоследствии пути-дороги привели нас в Шаржу, откуда, прожив семь месяцев, приехали в Армению. Это было мое желание, и с уверенностью могу сказать, что в первую очередь меня привела сюда любовь к Родине, а не угроза войны.
– Шант, предполагаю, что музыка по-прежнему осталась частью твоих будней. Расскажи немного – чем занимаешься.
– Да, как и прежде, в сфере музыки. Сотрудничаю с друзьями, с которыми работал в Алеппо. Для музыканта работы здесь много. Мы в основном работаем по заказам. Музыкальный вкус в Армении достаточно высок. �? не случайно, что из Европы приезжают сюда получать образование. Армянский джаз  процветает.
Однако помимо музыки занимаюсь также компьютерным оформлением промышленного оборудования. Здесь эта сфера мало развита. Очень хочу встречаться в разных местах с брендом «Сделано в Армении». Когда в Алеппо армянские мастера выставляли свои товары на продажу, место изготовления отмечалось – Сирия. Надо и здесь создать соответствующие условия, чтобы местные производители и из Диаспоры были заинтересованы в создании такой продукции, чтобы она была представлена по всему миру в качестве армянского бренда.
– Шант, ты говорил об армянской музыкальной среде. А какой она была в Алеппо?
– В Алеппо существовал многолетний городской музыкальный фольклор. Он был очень мощный и символизировал высокий вкус, местные же имели развитые музыкальные способности. Во всем этом мы всегда сохраняли армянскую национальную музыку.
– Как местные характеризовали армян?
– Армяне отличались трудолюбием, честностью, и пользовались уважением. Однако, скажем, эмигрировавшие из Айнтапа армяне всегда выделялись своей ловкостью. Мои предки тоже из Айнтапа и силой генетики я тоже унаследовал эту черту. Когда мне удается найти выход из любого безвыходного положения, друзья частенько вспоминают этот факт.
�? вообще, армяне Диаспоры более гибкие в плане приспособления   к среде, поскольку всегда имелась проблема приспособления к чужой среде, обучения иностранному языку, и мы всегда ее преодолевали. Ныне, когда слышу выражения «невозможно» или «не могу» – удивляюсь, потому что всегда был уверен, что ничего невозможного не существует.
– Шант, по-твоему, какова сегодняшняя молодежь Армении?
– Молодые трудолюбивы, обладают достаточно большим интеллектуальным потенциалом, но им нужно любить Родину. Я приехал из любви к ней, поскольку знал: если не любить родину, труд мой здесь не будет продуктивным. Молодые должны стремиться больше оставаться здесь. Когда меня спрашивают: еще не уезжаешь, я отвечая – нет, я здесь. Пусть борются за Родину. Недавно побывал на границе и стал очевидцем армяно-азербайджанской перестрелки. Война пока продолжается. Покидать Родину в такой ситуации – не могу объяснить.
– Шант, шагая сегодня по улицам Еревана, ощущаешь дыхание Алеппо?
– Да, в какой-то мере это дыхание есть. Многие сирийские армяне пытаются приспособиться здесь, однако рынок очень мал. Мы должны быть открыты для мира, пытаться перенять также опыт других, копировать лучшее. Когда растение берут из земли и переносят в другие условия, ему нужно время, чтобы приспособиться.
Наши деды десятилетиями боролись в Сирии, чтобы достичь того, что мы унаследовали там. Теперь нужно время, чтобы утвердиться здесь. Когда возвращаюсь в Армению после нескольких месяцев отсутствия, прогресс заметен, но он идет медленно. Нужно начинать с самих себя – стать более законопослушными, но и сами законы должны совершенствоваться.
– Шант, что ты посоветуешь сирийским армянам, обосновавшимся в Армении?
– Пусть не спешат уезжать. Пусть будут уверены, что их дети будут жить лучше них, как в Сирии они жили лучше дедов. Мне хорошо известно о трудностях, но, ценой определенных трудов, возможно достичь хороших результатов и в Армении.