«Օտար հողի վրա դու միշտ օտար ես». Ավետիս Ափոշյան
Ավետիս Ափոշյանը հայրենիք է վերադարձել մշտապես հաստատվելու նպատակով: ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի սիրիահայ ուսանողի ու արդեն նաև աշխատակցի հետ «Հայերն այսօրի» թղթակիցը զրուցել է հայապահպանության, հայկական սփյուռքին սպառնացող մարտահրավերների ու հայրենադարձության մասին:
-Ավետի´ս, ծնվել ու մեծացել ես Հալեպում: Ինչո՞վ էիր զբաղվում այնտեղ և ե՞րբ հասունացավ հայրենիքում մշտապես հաստատվելու միտքը:
– Հալեպում սովորել եմ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Լազար Նաճարյան-Գալուստ Գյուլբենկյան վարժարանում: Այնուհետ ուսումս շարունակել եմ Հալեպի պետական համալսարանի գրականության և հասարակագիտության բաժանմունքէն ներս: 4 տարի ուսանեցի այնտեղ, սակայն վերջին երկու տարիներին արդեն դժվարություններ կային, քանի որ սկսված պատերազմի պատճառով վիճակը գնալով թեժանում էր: Նույն համալսարանում դիմեցի նաև մագիստրոսական կրթության համար, ընդունվել էի, սակայն մնալն արդեն անհնար էր, և եկա Հայաստան:
Ճիշտ է՝ պատերազմի բերած վտանգը, խուճապը, վախն են շատերին բերում հայրենիք, գուցե եթե պատերազմը չլիներ, անմիջական պատճառ չհանդիսանար՝ սիրիահայերի այսքան մեծ հոսք դեպի Հայաստան չէր լինի, սակայն իմ դեպքը մի փոքր այլ է: Իմ մտքերում մանկությունից է եղել հայրենադարձվելու միտքը, միշտ վստահ էի, որ մի օր մշտական ապրելու կամ թեկուզ կրթություն ստանալու համար պիտի տեղափոխվեի Հայաստան: Հայրենի երկրի երազը իմ մտքերի, մտածումների մեջ անընդհատ եղել է, և ես ի վերջո հասա այդ երազին: Հեռավոր ապագայում, եթե Սփյուռքում լինի իմ կարիքը՝ որպես ուսուցիչ կամ հայագետ, ես պատրաստ եմ գնալու և ծառայելու: Դա, թերևս, կլինի միակ պատճառը, որի համար ես կհեռանամ հայրենիքիցս:
– Ինպե՞ս որոշեցիր կրթությունդ հենց Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի մագիստրոսական ծրագրում շարունակել:
– Հայաստան ժամանելուց հետո՝ ուսումնասիրեցի հայաստանյան զանազան բուհերի ծրագրերը: Ուզում էի հենց մագիստրոսական որակավորում ստանալ, քանի որ բակալավրի կրթություն արդեն իսկ ունեի, և իմաստ չուներ զրոյից սկսելը: Անգամ նախապատրաստական կուրսի կարիք չկար: ՀՀԻ  ցեղասպանագիտության մագիստրոսական ծրագիրն ինձ միանգամից հետաքրքրեց, քանի որ ցեղասպանության հետ կապված անմիջական պատմություն ունի նաև  իմ գերդաստանը. նախնիներս կիլիկյան Այնթափ քացաքից են եղել և 1915-ին ստիպված տեղափոխվել ու հաստատվել են Սիրիայում: Եվ երկրորդ պատճառը, որ ընտրեցի այս ծրագիրը, այն էր, որ այն ներառում է տարբեր առարկաներ՝ սկսած պատմագիտական-քաղաքագիտական դասընթացներից մինչև միջազգային հարաբերությունների ոլորտին հարող դասաժամեր: Սերտելով այս ամենը՝ ինձ հետագայում հենց այս ոլորտում էլ պատկերացնում եմ՝ հայագիտության մեջ:
-Ավետի՛ս, ՀՀԻ-ում նաև աշխատում ես: Այս կառույցում յուրաքանչյուրն իր առաքելությունն ունի, ո՞րն է քո առաքելությունը:
– Այո´, աշխատում եմ Վիրտուալ հայագիտության և տեղեկատվության բաժնում: Ինստիտուտի կայքի համար, իմ աշխատակազմի հետ համատեղ, գրքեր ենք թվայնացնում ու նյութեր տեղադրում կայքի տարբեր բաժիններում, ինչպես նաև  արևելահայերեն-արևմտահայերեն խմբագրումներ ու փոխարկումներ անում: Այսօր համացանացը մեծ զենք է, և փորձում ենք այդ զենքն ի նպաստ Հայկական սփյուռքի և Հայաստանի օգտագործել:
– Արդեն 2 տարի է՝ Հայաստանում ես: Որո՞նք են եղել մշակույթի, կրթական համակարգի և մտածելակերպի այն հիմնական տարբերությունները, որ նկատել ես Երևանում՝ համեմատելով այն Հալեպի հետ:
-Տարբերություններ պիտի լինեն: Դա բնական է: Ի վերջո անկախ ամեն ինչից սրանք տարբեր աշխարհագրական տարածքներ են, տարբեր քաղաքակրթությունների հետևորդներ: Հալեպից Երևան գալով՝ մշակութային շոկ չեմ ապրել, չնայած որ այստեղ ավելի ազատամիտ են, եվրոպական բարքերին ավելի մոտ կանգած: Հալեպում հայերը իրենց ընտանիքներում առավել քան ավանդապահ են: Իսկ կրթական համակարգում տարբերությունը հիմնականում այն է, որ Սիրիայում պետական լեզուն արաբերենն է, և հայոց լեզվի և գրականության դասաժամերը բավականին քիչ են: Կարիք կա այդ ժամերը ավելացնելու:
Մերձավոր Արևելքի երկրների հայկական համայնքներում լեզուն, կարելի է ասել, լավ պահպանվում է, հավատը՝ ևս, ինչը չեմ կարող ասել արևմտյան երկրների հայկական համայնքների մասին: Մի տեսակ պարադոքսալ է, քանի որ հակառակը պիտի լիներ: Եվրոպական կամ ամերիկյան մայրցամաքի երկրները ժողովրդավարության կենտրոններ են համարվում, այնտեղ պիտի յուրաքանչյուր փոքրամասնության կամ համայնքի իրավունքները՝ լեզվական, կրոնական, մշակութային, ավելի հարգվեին: Չի կարելի ասել, որ հայապահպան կառույցները վատ են աշխատում: Ո´չ, նրանք մեկ դարից ավելի փորձում են հայրենիքից հեռու հային հայ պահել: Ուղղակի պիտի ընտանիքներում էլ երեխաները հայեցի դաստիարակվեն, Սփյուռքի հայ երիտասարդությունը շահագրգռված լինի իր արմատները պահպանելու հարցում:
-Մեծանալով Սփյուռքում՝ որո՞նք են, ըստ քեզ, նրա առաջ ծառացած մարտահրավերները:
-Ինչպես նշեցինք՝ նախ լեզվի խնդիրը: Այսօր վիրտուալ հայագիտությունը նաև այդ ուղղությամբ է ակտիվ աշխատում: Բայց իմ անձնական օրինակով ասեմ, ես՝ որպես անհատ, ևս փորձում եմ օգտակար լինել: Սոցցանցերում միայն հայատառ եմ գրում ու հայերենով հաղորդակցվում: Իմ մյուս սփյուռքահայ ընկերներին դա ոգևորում է, և իրենք էլ են շահագրգռվում ինձ պատասխանելիս գրել հայատառ: Այսպես պիտի անի յուրաքանչյուր հայ: Լեզվի նահանջը ընդհանուր հայության խնդիրն է: Ես հաճախ եմ հետևում արևմտահայերենի և արևելահայերենի մերձեցմանը ուղղված գիտաժողովներին: Այս նիւթին մասին հաճախ եմ մտածում, սակայն ժամանակի սղության պատճառով չեմ կարողանում իմ ունեցած մտքերը գործի վերածել: Պետք է ընտրել երկու տարբերակների գրական բառապաշարները, արևմտահայերենը շատ զարգացած է եզրութաբանութեան առումով, իսկ արևելահայերենը ունի շատ կարևոր կազմություններ, որոնք պետք են լեզվի զարգացմանը: Իհարկե, պետք չէ բարդացնել լեզուն, քանի որ այն կենդանի երևույթ է, այն պիտի պարզեցման գնա՝ հավատարիմ մնալով իր հիմքերին:
– Ինչի՞ց սկսել այդ մերձեցումը:
-Տեսեք՝ արևելահայերենը Սփյուռքին հասանելի է հեռուստատեսության, համացանցի և այլ նորագույն տեղեկատվամիջոցների շնորհիվ: Սակայն հակառակը ասել չեմ կարող: Հայաստանում ապրող հայերը ծանոթ չեն արևմտահայերենին, հեռու են նրանից: Երբ այդ անջրպետը հաղթահարվի, մերձեցումը կսկսվի:
– Ասում են՝ Սփյուռքը միշտ համախմբվել է կուսակցությունների ու եկեղեցու շուրջ: Հիմա է՞լ է այդպես:
– Ես որևէ կուսակցության չեմ հարում, բայց չեմ կարող չնկատել, որ կուսակցությունները կապող օղակ են հանդիսանում տվյալ երկրի կառավարության և համայնքի կյանքի միջև, թեկուզ և օրենսդրական որոշակի հարցեր լուծելիս: Սփյուռքում՝ հիմնականում Մերձավոր Արևելքում, Դաշնակցության դերը մեծ է հայապահպանության և հայկական համայնքի իրավունքների պաշտպանության առումով:
Հայկական եկեղեցին ևս կապող օղակ է: Թեմական առաջնորդներն են հսկում հայկական դպրոցներում կրթական ծրագրերի իրականացումը, հետամուտ են լինում ազգային ճեմարանների զարգացմանը:
– Իսկ ինչպե՞ս են Սփյուռքում հաղթահարում համապատասխան ուսուցիչների պակասը:
– Ուսուցիչների պակաս իրոք կա: Սա նվիրական գործ է, շատ ջանք է պահանջում, սակայն լավ ուսուցիչներ էլ շատ կան, որոնք իրենց աշխատանքի նվիրյալներ են, հայրենասեր կերպարներ:
ՀՀԻ առաքելություններից մեկն էլ այն է, որ Սփյուռքի հայկական դպրոցների համար պատրաստի բարձր որակավորմամբ կադրեր: Հիմա այդպիսի ծրագիր իրականցվում է Լիբանանի հայկական համայնքի հետ համատեղ, և կան երիտասարդներ, որոնք այստեղ ուսանում են, ավարտելու պես պիտի վերադառնան Բեյրութ՝ լծվելու հայապահպանությանը:
Հայագիտությունն այդքան էլ պարզ առարկա չէ, եթե իրական հարթակում չուսումնասիրես: Իսկ հայագիտության իրական դաշտը Հայաստանն է:
– Ավետի´ս, դու նաև ցեղասպանագետ ես: Ինչպիսի՞ ուղիներ ես տեսնում Հայոց ցեղասպանության  համընդհանուր ճանաչման համար:
– Միայն ճանաչումը այդքան էլ բավարար չէ: Պետք է ճանաչումից անցնել փոխհատուցման: Վերջինս դժվար է մասնավորեցնել՝ այն կլինի տարածքային, թե՝ դրամական, որովհետև կան մի շարք քաղաքական ասպեկտներ՝ Քրդական հարց  և այլն: Սակայն այսօր էլ Թուրքիան իրականացնում է նեոօսմանիզմի քաղաքականություն: Քեսաբի ցեղասպանական դեպքերը, սիրիական Դեր Զորի հայկական եկեղեցու ավերումը, որտեղ պահպանվում էին ցեղասպանության զոհերից շատերի մասունքները,  դա են վկայում: Թուրքիան այսօր էլ շարունակում է վերացնել պատմական փաստերը:
– Եվ վերջում՝ ո՞րն է քո խորհուրդը բոլոր նրանց, ովքեր հայրենիքից հեռու են բախտ որոնում:
– Օտար հողի վրա դու միշտ օտար ես: Այն հպարտությունը, երբ որևէ պաշտոնական նամակ կամ գրություն գրելիս դու հայերենով ես գրում կամ մակագրում, արդեն իսկ ամեն ինչ արժե: Հանուն հայրենիքի սիրո՝ անհրաժեշտ է որոշակի զիջումների գնալ: Հայրենի հողի վրա ապրելու հաճույքը անփոխարինելի է:

«На чужбине ты всегда чужой»: Аветис Апошян
Аветис Апошян возвратился на Родину с целью обосноваться постоянно. Корреспондент «Армяне сегодня» побеседовал со студентом а теперь уже и сотрудником �?нститута арменоведческих исследований ЕГУ из числа сирийских армян о сохранении армянства, вызовах, угрожающих армянской Диаспоре и репатриации.
– Аветис, ты родился и вырос в Алеппо. Чем занимался там и когда созрела мысль постоянно обосноваться на Родине?
– В Алеппо учился в гимназии Лазарь Наджарян-Галуст Гюльбенкян Всеобщего армянского благотворительного союза. Затем продолжил учебу на отделении литературы и обществоведения государственного университета Алеппо. Четыре года проучился там, однако последние два года уже возникли трудности, поскольку ситуация в связи с войной  обострялась. В том же университете обратился также по вопросу обучения в магистратуре, поступил, однако оставаться там было уже невозможно, и приехал в Армению.
Правда, угроза войны, страх, паника многих приводят на Родину, возможно, не будь войны, столь большого потока сирийских армян в Армению не возникло бы, однако мой случай немного иной. Мысль о репатриации во мне зрела с детства, я всегда был уверен, что однажды должен перебраться в Армению – на постоянное жительство или хотя бы для получения образования. Мечта о родной стране в моих мыслях была всегда, и  я наконец достиг ее исполнения. В далеком будущем, если в Диаспоре появится надобность во мне, как педагоге или арменоведе, я готов поехать и служить. Это, пожалуй, будет единственная причина, почему я покину Родину.
– Как получилось, что решил продолжить образование именно по программе магистратуры �?нститута арменоведческих исследований?
– После приезда в Армению изучил программы местных вузов. Хотел получить именно квалификацию магистра, поскольку образование бакалавра уже имел и не имело смысла начинать с нуля. Даже в подготовительных курсах надобности не было. Программа магистратуры по геноцидоведению �?А�? сразу же заинтересовала меня, поскольку историю, непосредственно связанную с Геноцидом, имеет и моя семья, мои предки были из города Айнтап Киликии и в 1915-м вынуждены были перебраться и обосноваться в Сирии. Вторая причина, почему выбрал эту программу, состоит в том, что она включает различные предметы – начиная с курсов истории-политологии до международных отношений. �?зучая все это, я впоследствии представляю себя именно в этой сфере – арменоведении.
– Аветис, ты также работаешь в �?А�?. Каждый в этой структуре имеет свою миссию, в чем заключается твоя?
– Да, работаю в отделе Виртуального арменоведения и информатики.  Для сайта института, вместе с коллективом, офицровываем книги и размещаем материалы в разных разделах сайта, а также выполняем редактирование и переводы с восточноармянского на западноармянский. Сегодня �?нтернет – мощное оружие, и мы пытаемся использовать его во благо армянской Диаспоры и Армении.
– Уже два года ты находишься в Армении. В чем заключались различия в культуре, образовательной системе и образе мышления, которые заметил в Ереване, сравнивая с Алеппо?
– Различия должны быть, и это закономерно. В конечном счете, независимо ни от чего, это различные географические пространства, различные цивилизации. Приехав из Адеппо в Ереван, я не пережил культурного шока, несмотря на то, что здесь больше свободомыслия, ближе к европейским нравам. В Алеппо армяне в семье как правило, более консервативны. А в образовательной системе разница в основном в том, что в Сирии государственный язык – арабский, на армянский язык и литературу отводится довольно мало времени. Есть необходимость увеличить часы, отводимые на эти предметы.
В армянских общинах стран Ближнего Востока армянский язык, можно сказать, хорошо сохраняется, вера тоже, чего не могу сказать об армянских общинах Западных стран. Несколько парадоксально, поскольку по идее должно было бы быть наоборот. Страны Европы или Американского континента считаются центрами демократии, права нацменьшинств или общин – язык, религия, культура, – там должны были бы быть в большем почете. Нельзя сказать, что структуры по сохранению армянства работают плохо. Нет, они уже более века пытаются вдали от Родины сохранить армян армянами. Просто дети и в семьях должны получать армянское воспитание. Армянская молодежь Диаспоры должна быть заинтересована в вопросе сохранения своих корней.
– На Ваш взгляд – человека, выросшего в Диаспоре, – в чем состоят стоящие перед ней вызовы?
– Как уже отметили выше, прежде всего – проблема языка. Виртуальное арменоведение сегодня активно работает и в этом направлении. Но на собственном опыте могу сказать, что я, как личность, также стараюсь быть полезным. В Соцсетях пишу исключительно армянскими буквами и общаюсь на армянском. Моих друзей из Диаспоры это воодушевляет, и они тоже стараются, отвечая мне, писать армянскими буквами. Так должен поступать каждый армянин. Сдача позиций языка –  проблема общеармянская.  Я часто слежу за симпозиумами, нацеленными на сближение западноармянского и восточноармянского языков. Часто думаю над этой темой, однако ввиду нехватки времени не могу перейти от размышлений к делу. Нужно избрать  литературный  словарный запас обеих вариантов, западноармянский очень развит в плане терминологии, а восточноармянский имеет очень важные словосочетания, необходимые для развития языка. Конечно, не следует усложнять язык, поскольку он – живое явление, должен следовать путем упрощения с сохранением верности своим основам.
– С чего же начинать это сближение?
– Посмотрите: восточноармянский доступен Диаспоре благодаря телевидению, �?нтернету, другим коммуникационным средствам. Но обратного сказать не могу. Живущие в Армении армяне не знакомы с западноармянским языком, далеки от него. Когда этот водораздел будет преодолен, начнется сближение.
– Говорят, Диаспора всегда объединялась вокруг партий и церкви. Сейчас тоже так происходит?
– Я не симпатизирую ни одной из партий, но не могу не заметить, что партии выступают связующим звеном между правительством и армянской общиной данной страны, хотя бы при решении некоторых законодательных вопросов. В Диаспоре, в основном на Ближнем Востоке, роль Дашнакцутюн велика в плане  сохранения армянства и защиты интересов армянских общин.
Армянская церковь также связующее звено. Реализацию образовательных программ армянских школ контролируют главы епархий, последовательны в развитии национальных учебных заведений.
– А как преодолевается в Диаспоре проблема нехватки соответствующих педагогов?
– Нехватка педагогов действительно ощущается. Это священное дело, требует много усилий, однако есть и много хороших учителей, преданных своему делу, патриотов.
Одной из миссий �?А�? является именно подготовка высококвалифицированных кадров для армянских школ Диаспоры. Такая программа ныне реализуется совместно с армянской общиной Ливана, и есть молодые люди, которые обучаются здесь, а по окончании возвратятся в Бейрут чтобы служить делу сохранения армянства.
Арменоведение не очень простой предмет, если не изучать в реальной плоскости. А реальная площадь арменоведения – Армения.
– Аветис, ты еще и геноцидовед. Какие тебе видятся пути к достижению всеобщего признания Геноцида армян?
– Одного лишь признания недостаточно. Нужно переходить от признания к возмездию. Последнее трудно конкретизировать будет оно территориальным или финансовым, ибо имеется ряд политических аспектов – курдский вопрос и т. д. Однако Турция и сегодня продолжает проводить политику неоосманизма. Случаи геноцида  в Кесабе, разрушение армянской церкви в сирийском Дейр Зоре, где хранились мощи жертв Геноцида свидетельствуют именно об этом. Турция и сегодня продолжает уничтожать исторические факты.
– �? наконец – какой совет ты дал бы тем, кто сегодня ищет счастья вдали от Родины?
– На чужбине ты всегда чужой. Гордость, с которой ты порой пишешь или подписываешь официальные документы или письма на армянском, уже стоит многого. Во имя любви к Родине нужно идти на определенные уступки. Удовольствие жить на родной земле незаменимо.