«Դեռ փոքր տարիքից առաջնորդ եմ եղել». «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրի մասնակից
ՌԴ Կրասնոդար քաղաքի Հայ Առաքելական Եկեղեցու Հարավային թեմի հովանու ներքո գործող «Վարդանյան» կրթամշակութային կենտրոնի «Արմատ» դպրոցի ծրագրերի համակարգող, «Արմատ» երիտասարդական կազմակերպության  ատենապետի տեղակալ Անի Գևորգյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրի  Երիտասարդ առաջնորդների և համայնքային գործի կազմակերպիչների դասընթացների մասնակիցներից է:
Բոլոր խոշոր միջոցառումները երիտասարդական կազմակերպության և հայկական դպրոցի բեղմնավոր աշխատանքի շնորհիվ են կայանում:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում Անին ասաց, որ իրենց նպատակը Կրասնոդարում ապրող հայերի համար հայապահպանական, կրթական, մշակութային տարբեր ծրագրեր իրականացնելն է, որպեսզի նրանք համախմվեն  եկեղեցու, դպրոցի, համայնքի շուրջ՝ պահպանելով հայ լինելու պատկանելիության զգացումը: Բոլորն էլ գիտակցում են, որ միայն ազգային համախմբվածության շնորհիվ կարող են մեծ բարձունքների հասնել:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ մշտական կապի և սերտ համագործակցության մեջ են գտնվում: Համատեղ համագործակցության շնորհիվ հասել են այն արդյունքին, որ դպրոցի աշակերտները պարբերաբար մասնակցում են նախարարության ծրագրերին:
«Սփյուռք» ամառային դպրոցում դասընթացները շատ լավ անցան, արդյունավետ քննարկումներ, կարևոր դասախոսություններ ունեցանք: Լրացուցիչ ձեռք բերված գիտելիքները գործնականում անպայման կիրառելու եմ: Դասախոսությունների ժամանակ համապարփակ տեղեկատվություն, հմտություններ ստացանք այն մասին, թե ինչպիսին պետք է լինի երիտասարդ առաջնորդն ու համայնքային գործի կազմակերպիչը»,-նշեց Անին՝ հավելելով, որ ծրագրի շրջանակներում տարբեր մարդկանց հետ ծանոթանալով՝ հասցրել է համագործակցության ուղիներ որոնել և պայմանավորվել մշտական կապի մեջ գտնվել՝ աշխատանքային գործընթացում փորձի փոխանակում կատարելու համար:
Զրույցի վերջում պարզվեց, որ Անիի մոտ առաջնորդ լինելու ջիղը դեռևս փոքրուց է նկատվել. դպրոցական տարիներին դասընկերների առօրյան հետաքքիր դարձնելու համար՝ նրանց եռանդով մեկտեղում էր և բակային տարբեր միջոցառումներ կազմակերպում: Իսկ որևէ բնագավառից առաջնորդ-լիդերի կերպար չունի առանձնացրած, քանի որ ֆանատիկ անձնավորություն չէ, փորձում է մարդկանցից սովորել այն բոլոր լավ հատկանիշները, որոնք իրեն հետագայում պետք կգան թե՛ կյանքում, թե՛ աշխատանքի մեջ:

«Уже с малых лет я была лидером»: участница программы «Летняя школа «Спюрк»
Координатор программ школы «Армат» культурного центра «Варданян», функционирующего в городе Краснодар РФ под патронатом епархии Армянской Апостольской церкви Юга России Ани Геворгян – одна из участниц курсов молодых лидеров и организаторов общинного дела программы Министерства Диаспоры РА «Летняя школа «Спюрк».
Все крупные мероприятия состоятся благодаря плодотворной работе молодежной организации и армянской школы.
В беседе с «Армяне сегодня» Ани сказала, что их цель – реализовывать различные программы по сохранению армянства, образовательные, культурные для армян Краснодара, чтобы объединить их вокруг церкви, школы, общины, сохраняя чувство армянственности. Все сознают, что только благодаря национальной сплоченности можно достичь больших высот.
С Министерством Диаспоры РА находятся в постоянной связи и тесном взаимодействии. Благодаря сотрудничеству добились того, что учащиеся школы периодически участвуют в программах Министерства.
«Курсы в «Летней школе «Спюрк» прошли очень хорошо, были продуктивные обсуждения, важные лекции. Приобретенные дополнительные знания непременно применю на практике. Во время лекций получили всеобъемлющую информацию о том, какими должны быть молодой лидер и организатор общинного дела», – отметила Ани, добавив, что ознакомившись в рамках программы с разными людьми, успела найти пути сотрудничества и договорилась находиться в постоянной связи для обмена опытом.
В завершение беседы выяснилось, что лидерская жилка в Ани была заметна еще в детстве: в школьные годы, чтобы сделать будни одноклассников интереснее, она организовывала различные дворовые мероприятия. А облика лидера в какой либо сфере не имеет, поскольку не фанатична, пытается учиться у людей всему хорошему, что впоследствии пригодится ей.