«Սփյուռք ամառային դպրոց-2015». Էջմիածին, Օշական, Սաղմոսավանք…
«Սփյուռք ամառային դպրոց-2015» ծրագրի մասնակիցները այսօր վայելեցին իրենց կյանքի ամենահիշարժան ու հուզիչ օրերից մեկը: Էջմիածին ընթանալու ճանապարհին արդեն զգացվում էր հոգեւորի ու հավատքի ուժը, որը մի տեսակ պարուրել էր ե´ւ հայերենի արագացված դասընթացի մասնակիցներին ե´ւ ուսուցիչներին: Նրանցից շատերը եղել էին մեր հոգեւոր մայրաքաղաքում, սակայն խոստովանում էին` ամեն անգամ զգացողություններն ու տպավորությունները այլ են լինում:
Մոսկվայից ժամանած ուսուցչուհին` Ամալյա Թադեւոսյանը, Մայր աթոռում զգաց տիեզերքի աստվածային ներդաշնակությունը: «Մաքրվում եմ այստեղ, մի տեսակ ձուլվում եկեղեցուն, դառնում այս ամենի մի մասնիկը ու զգում Տիրոջ ներկայությունը մեր կողքին, մեր մեջ»,- նշում է տիկին Թադեւոսյանը: Նա իրեն համեմատում է հայոց թագավոր Արշակ Երկրորդի հետ, ով սեփական հողի վրա անպարտելի էր իրեն զգում:
Մասնակիցներից յուրաքանչյուրը փորձում էր պարփակվել իր մեջ ու Աստծո հետ խոսել Աստծո լեզվով:
Դոնի Ռոստովից եկած Դիանա Խանֆերյանը համամիտ է մեծն գրող Բայրոն խոսքերի հետ, որ իրոք Տերը խոսում է հայերենով, որովհետեւ մայրենիի մեջ այնքան սեր ու ներդաշնակություն կա, որ այլ կերպ լինել չէր էլ կարող: Էջմաիծնից ուղեւորությունը շարունակվեց դեպի Օշական` այն սուրբ հողը, ուր թաղված է Մաշտոցը: Հանճարի գերեզմանի մոտ ուսուցիչները գլուխ խոնհարեցին հայոց առաջին ուսուցչի առջեւ եւ կարծես ստացան նրա օրհնությունը, իսկ աշակերտները մտովի խոստացան լավ սերտել հայերենը, չմոռանալ իրենց մայրենին: Ասում են` նա, ով դրժում է սրբին տված խոստումը, պատժվում է Բարձյալի կողմից: Պատահական չէր, որ այցի ժամանակ Սբ. Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցում մկրտության արարողություն էր ընթանում: Այն կարծես վերաիմաստավորվեց մասնակիցների համար, ովքեր կարծես մկրտվեցին որպես մայրենի լեզվի աշակերտներ, աշակերտներ` բառի լայն իմաստով, որովհերտեւ աշակերտ էին նաեւ Կորյունն ու Խորենացին, Բուզանդն ու Փարպեցին:
Օշականից ծրագրի մասնակիցները շարժվեցին դեպի Արագած լեռան արեւելյան լանջին գտնվող Տառերի պուրակ, որտեղ տեսան մեր 36 «զինվորների» քանդակները, որոնք ստեղծվեցին, որ մենք լինենք, որ չձուլվենք ու չկորչենք դարերի հորձանուտում: Մասնակիցներից յուրահանչուրը գտավ իր տառը, փարվեց նրան ու նկարվեց հավերժանալու, հիշելու ու պարտավորվելու համար:
Հաջորդ կայանատեղին Սաղմոսավանքն էր, դեռեւս 13-րդ դարից մնացած պատմամշակութային հուշարձան, որ իր ինքնատիպ ճարտարապետական լուծումների շնորհիվ եզակի է նաեւ այսօր: Այն նաեւ եղել է գրչության կենտրոն: Մասնակիցները մոմ վառեցին հնամենի վանքում, աղոթեցին ու ապաշխարեցին, պարպեցին իրենց մեջ եղած բացասականն ու լիցքավորվեցին դրական ու ստեղծարար լիցքերով:
Հետ վերադառնալու ճանապարհին, ի հակադրություն հաճելի հոգնածությանը, մասնակիցները երգեցի ազգային-հայրենասիրական երգեր, միացան անգամ նրանք, ովքեր մայրենիին այդքան լավ չէին տիրապետում, ասմունքեցին Սեւակ, Շիրազ ու Չարենց, պատմեցին հայոց պատմությունից հերոսական դրվագներ, ապրեցին ու շնչեցին հայկականը:
Վերադառնալիս Արարատն արդեն մշուշված էր, բայց տեսանելի էր դեռեւս նրա վսեմ գագաթը, որ կարծես հայկական երգն ու խոսքն էր ունկնդրում ու հանգիստ էր հայի վաղվա օրվա համար:

Participants of 2015 “Diaspora” Summer School Program visited Etchmiadzin, Oshakan and Saghmosavank Monastery
Today was one of the most memorable and sentimental days in the lives of the participants of the 2015 “Diaspora” Summer School Program of the RA Ministry of Diaspora. On the way to Etchmiadzin, one could feel the power of faith that had somehow surrounded the teachers and the participants of the accelerated Armenian language course. Most of them had already been to the spiritual center of all Armenians, but they confessed that they feel different and have different impressions to share every time.
One of the teachers, Amalya Tadevosyan, felt the divine harmony of the universe at the Mother See. “I become purified here. I somehow merge with the church, become a part of all this and feel the presence of the Lord next to me and within me,” Tadevosyan mentioned. She compares herself with Armenian King Arshak II, who felt invincible on his own land.
Each of the participants was trying to presume himself and talk to God in the language to speak to God.
Diana Khanferyan from Rostov-na-Don agrees with the words of great writer Byron that the Armenian is truly the language to speak to God because there is so much love and harmony within the mother language that there could be no other way. After the Etchmiadzin, the teachers and the participants headed towards Oshakan, the sacred land where Mesrop Mashtots is buried. The teachers bowed their heads in front of the first teacher of the Armenian language, making it seem like they were received his blessing. As for the students, they promised to learn Armenian well and never forget it. They say he who doesn’t fulfill his promise to God shall be punished by the Lord. A baptism was taking place at the St. Mesrop Mashtots Church during the visit, and this wasn’t by chance. It was as if the participants reinterpreted it and were baptized as Armenian language students, and by students, we mean literally students because Koryun, Khorenatsi, Buzand and Parpetsi were also students.
After the trip to Oshakan, the participants headed towards the Garden of Letters situated on the eastern slope of Mount Aragats where they saw the sculptures of the 36 Armenian “soldiers” who were created so that we Armenians could exist as a nation and not assimilate. Each of the participants found the letter of his or her name and took a photo that would be binding and would serve as a reminder for them.
The next stop was Saghmosavank Monastery, a 13th century historical and cultural monument that is still unique due to its unique architectural solutions. It was also a center for scholastics. The participants lit candles, prayed and repented in the ancient monastery, became free of negativity and became filled with positivity.
On the way back, even though they were tired, they sang national and patriotic songs. They were even joined by the participants who didn’t know Armenian well. They all recited the poems of Sevak, Shiraz and Charents, shared heroic stories from Armenian history and became a part of the Armenian experience.
On the way back, Mount Ararat was clouded, but the peak was still visible and it seemed as though it was “hearing” the Armenian words and songs and was “at ease” for the future of the Armenian people.