Ողջու՛յն սեպտեմբեր. արձագանքներ «Սփյուռք» ամառային դպրոց 2016»-ից
Պատմության գիրկն անցավ ՀՀ Սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց 2016» ծրագիրն իր անջնջելի տպավորություններով և երջանիկ, անմոռանալի հիշողություններով։ Հայերենի ուսուցման տեսական և գործնական դասերից բացի, ծրագիրն իսկապես շատ հագեցած էր հանդիպումներով, մշակութային միջոցառումներով և Հայաստանի տեսարժան ու պատմական վայրերի այցելություններով, որոնք հնարավորություն էին տալիս մասնակիցներին ծանոթանալու հայ ժողովրդի նվիրական արժեքներին ու սրբություններին։ Ամեն մի հանդիպում, միջոցառում և այցելություն իր արժանի գնահատականն էր ստանում մասնակիցների կողմից։
Ինձ և Կիևից ժամանած ուսանողներիս համար շատ հաճելի էր համայն հայության հոգևոր կենտրոն՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին այցելության ընթացքում ծրագրից դուրս հանդիպումը Նաթան Սրբազանի հետ, ով երկար տարիներ լինելով  Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ուկրաինայի թեմի առաջնորդ, ուկրաինահայերի մոտ ձեռք է բերել անսահման սեր ու հարգանք և՜ որպես Ուկրաինայի առաջին Սրբազան, և՜ որպես բարեկիրթ ու ստեղծարար անձնավորություն։
Գերաշնորհ Տ․ Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը հաճույքով համաձայնվեց հանդիպել ուսանողներիս հետ և տեղեկանալով, որ նրանցից շատերը խառն ընտանիքի զավակներ են ողջույնից հետո, բարձր գնահատելով նրանց հայերեն սովորելու ձգտումը, գեղեցիկ հայերենից սահուն անցավ գրական ուկրաիներենի։
Նա նշեց, որ ներկայիս պատերազմող աշխարհի պայմաններում մարդկային կյանքի պաշտպանությանը զուգահեռ արդիական ու նշանակալի է հայերենի ուսուցումը։ Ստանալով նրա օրհնությունն ու բարեմաղթանքները Մայրենիի ուսուցման դժվարին, բայց կարևոր գործում մենք հեռացանք Մայր տաճարից։ Աննկարագրելի էր ուսանողներիս ուրախությունը, որը միաձուլվել էր հիացմունքին։ Իսկ ես հպարտ էի, որ ստացա այդքան հարգելի հոգևոր այրի օրհնությունը նոր ուսումնական տարվա սկզբին։ Ողջու՛յն սեպտեմբեր, հուսով եմ, որ այս տարին ևս կլինի հայերենի ուսուցման բնագավառում հաջողությունների և հաղթանակների տարի։

Здравствуй, сентябрь: отголоски «Летней школы «Спюрк»-2016»
Ушла в историю программа Министерства Диаспоры РА «Летняя школа «Спюрк»-2016» с ее неизгладимыми впечатлениями и счастливыми воспоминаниями. Помимо теоретических и практических занятий по армянскому языку, программа действительно была крайне насыщена встречами, культурными мероприятиями, экскурсиями по достопримечательным и историко-культурным местам Армении, которые давали участникам возможность познакомиться с культурными ценностями и святынями  армянского народа. Каждая встреча, мероприятие, поездка получали достойную оценку со стороны участников.
Для меня, как и моих студентов, прибывших из Киева, очень приятна была не предусмотренная программой встреча со Святейшим Натаном при посещении   духовного центра всего армянства Первопрестольного Святого Эчмиадзина. Святейший, долгие годы пребывавший на посту предстоятеля армянской епархии Украины, снискал беспредельное уважение и любовь армян Украины как первый Святейший Украины и как благородная, творческая личность.
Архиепископ Натан Ованнисян охотно согласился встретиться с моими студентами, а узнав, что многие из них – дети смешанных семей, после приветствия высоко оценив их стремление выучить армянский язык, с прекрасного армянского плавно перешел на литературный украинский.
Он отметил, что в условиях нынешнего воюющего мира наряду с защитой человеческой жизни актуально и важно изучение армянского языка.  Получив его благословение и добрые пожелания в трудном, но важном деле изучения родного языка, мы покинули кафедральный собор.
Неописуемы были радость и восторг моих студентов. Я же гордилась тем, что получила благословение столь уважаемого духовного служителя в начале нового учебного года. Здравствуй, сентябрь. Надеюсь, этот год также станет годом успехов и призов в плане изучения армянского языка.