Հայրենադարձ Ավետիս Դալդալյանը ցանկանում է Հայաստանում ներդրումային ծրագիր իրականացնել
Գործարար, հայրենադարձ Ավետիս Դալդալյանը ծնվել է Երուսաղեմում: Չնայած դժվարին տարիներին՝ ծնողները կարողացել են նրան օտար ափերում իբրև արժանապատիվ հայ մեծացնել, նրա հոգում առ Հայաստան սերն ու հոգատարությունը մշտավառ պահել:
Իսրայելում տիրող պատերազմական իրավիճակի պատճառով ընտանիքով Լիբանան են տեղափոխվել, որտեղ երկար տարիներ աշխատել է Ռամկավար ազատական կուսակցությունում: Հայրը նույնպես կուսակցության շարքերում է եղել:
1974 թվականից Ավետիս Դալդալյանը սկսել է Հայաստան այցելել՝ մշտական կապ հաստատելով Հայրենիքի հետ: Մինչև այդ` տասնհինգ տարի բնակվել է Գերմանիայում, բայց չի կարողացել ընտելանալ այնտեղի կյանքին: Արդեն երեք տարի է, որ կնոջ հետ ապրում է Հայաստանում:
«Արյան կանչով Հայաստան եկա, օդ ու ջրի պես զգում էի Հայրենիք վերադառնալու պահանջը, քանի որ ուրիշ ոչ մի երկրում ինձ հոգեպես հանգիստ ու ապահով չէի զգում»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Ավետիս Դալդալյանը՝ հավելելով, որ ուզում է իր կատարած աշխատանքով որևէ կերպ օժանդակել Հայաստանի զարգացմանն ու հզորացմանը:
Ավետիս Դալդալյանը, նկատելով Երևանում վերելակների անմխիթար վիճակը, որոշել է ներդրում ունենալ հենց վերելակների վերանորոգման և նոր վերելակներ տեղադրելու ուղղությամբ, հնարավոր է նաև վերելակներ արտադրող ընկերություն բացի: Այս գաղափարը փորձելու է կյանքի կոչել համախոհ ընկերների հետ, որն էլ կնպաստի ինչպես Հայաստանի տնտեսական աճին, այնպես էլ աշխատատեղերի բացմանը:
Նախագծի հետ կապված հարցերը քննարկել է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ վերջերս տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ: Նախարարը կարևորել է նրա Հայրենիքին աջակցելու պատրաստակամությունը, հայրենասիրական դրսևորումն ու ապագային միտված ծրագրերը:
Ավետիս Դալդալյանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանը դրական մեծ զարգացում է ապրում, օրեցօր ավելի է նկատում փոփոխությունները:
«Իհարկե, մեր երկրի առջև դժվարություններ, մարտահրավերներ կան ծառացած, սակայն ազգային համախմբվածության շնորհիվ կարող ենք լուծել այդ խնդիրները: Անկախ բոլոր դժվարություններից, երբ Լիբանանից ընկերներս զանգահարում, հետաքրքրվում են հայաստանյան կյանքից, նրանց պատասխանում եմ, որ Հայաստանը դրախտավայր է»,-զրույցն ամփոփեց Ավետիս Դալդալյանը:

Репатриант Аветис Далдалян хочет реализовать в Армении инвестиционный проект
Предприниматель, репатриант Аветис Далдалян родился в �?ерусалиме. Несмотря на трудности, родители сумели на чужбине воспитать его достойным армянином, посеять в его душе любовь и заботу об Армении.
Вследствие войны в �?зраиле перебрались в Ливан, где долгие годы работал в партии Рамкавар-Азатакан. Отец также был членом партии.
С 1974 года Аветис Далдалян начал посещать Армению, наладил постоянную связь с Родиной. До того 15 лет жил в Германии, но не сумел интегрироваться в тамошнюю жизнь. Уже три года вместе с супругой живет в Армении.
«В Армению приехал по зову крови, как в воздухе и воде ощущал необходимость вернуться на Родину, поскольку ни в одной другой стране не чувствовал духовного спокойствия и безопасности», – в беседе с «Армяне сегодня» сказал Аветис Далдалян, добавив, что хочет своей работой как-то способствовать развитию и усилению Армении.
Заметив неутешительное состояние лифтов в Ереване, Аветис Далдалян решил вложить вклад именно в дело ремонта лифтов и установки новых, возможно, даже создать компанию по производству лифтов. Эту идею попытается претворить в жизнь вместе с друзьями-единомышленниками, что поспособствует как экономическому росту Армении, так и созданию новых рабочих мест.
Вопросы, связанные с проектом, обсудил и на недавней встрече с министром Диаспоры РА Грануш Акопян, которая отметила важность его готовности поддержать Родину, патриотическое проявление и программы, ориентированные в будущее.
По наблюдениям Аветиса Далдаляла, Армения переживает большое позитивное развитие, день ото дня перемены все более заметны.
«Конечно, перед нашей страной стоят трудности, вызовы, однако благодаря национальной сплоченности мы можем решить эти проблемы. Независимо от любых трудностей, когда друзья звонят из Ливана и интересуются жизнью Армении, я им отвечаю, что Армения – райская страна», – завершил беседу Аветис Далдалян.