Հայրենադարձ Ավետիս Դալդալյանը ցանկանում է Հայաստանում ներդրումային ծրագիր իրականացնել
Գործարար, հայրենադարձ Ավետիս Դալդալյանը ծնվել է Երուսաղեմում: Չնայած դժվարին տարիներին՝ ծնողները կարողացել են նրան օտար ափերում իբրև արժանապատիվ հայ մեծացնել, նրա հոգում առ Հայաստան սերն ու հոգատարությունը մշտավառ պահել:
Իսրայելում տիրող պատերազմական իրավիճակի պատճառով ընտանիքով Լիբանան են տեղափոխվել, որտեղ երկար տարիներ աշխատել է Ռամկավար ազատական կուսակցությունում: Հայրը նույնպես կուսակցության շարքերում է եղել:
1974 թվականից Ավետիս Դալդալյանը սկսել է Հայաստան այցելել՝ մշտական կապ հաստատելով Հայրենիքի հետ: Մինչև այդ` տասնհինգ տարի բնակվել է Գերմանիայում, բայց չի կարողացել ընտելանալ այնտեղի կյանքին: Արդեն երեք տարի է, որ կնոջ հետ ապրում է Հայաստանում:
«Արյան կանչով Հայաստան եկա, օդ ու ջրի պես զգում էի Հայրենիք վերադառնալու պահանջը, քանի որ ուրիշ ոչ մի երկրում ինձ հոգեպես հանգիստ ու ապահով չէի զգում»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Ավետիս Դալդալյանը՝ հավելելով, որ ուզում է իր կատարած աշխատանքով որևէ կերպ օժանդակել Հայաստանի զարգացմանն ու հզորացմանը:
Ավետիս Դալդալյանը, նկատելով Երևանում վերելակների անմխիթար վիճակը, որոշել է ներդրում ունենալ հենց վերելակների վերանորոգման և նոր վերելակներ տեղադրելու ուղղությամբ, հնարավոր է նաև վերելակներ արտադրող ընկերություն բացի: Այս գաղափարը փորձելու է կյանքի կոչել համախոհ ընկերների հետ, որն էլ կնպաստի ինչպես Հայաստանի տնտեսական աճին, այնպես էլ աշխատատեղերի բացմանը:
Նախագծի հետ կապված հարցերը քննարկել է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ վերջերս տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ: Նախարարը կարևորել է նրա Հայրենիքին աջակցելու պատրաստակամությունը, հայրենասիրական դրսևորումն ու ապագային միտված ծրագրերը:
Ավետիս Դալդալյանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանը դրական մեծ զարգացում է ապրում, օրեցօր ավելի է նկատում փոփոխությունները:
«Իհարկե, մեր երկրի առջև դժվարություններ, մարտահրավերներ կան ծառացած, սակայն ազգային համախմբվածության շնորհիվ կարող ենք լուծել այդ խնդիրները: Անկախ բոլոր դժվարություններից, երբ Լիբանանից ընկերներս զանգահարում, հետաքրքրվում են հայաստանյան կյանքից, նրանց պատասխանում եմ, որ Հայաստանը դրախտավայր է»,-զրույցն ամփոփեց Ավետիս Դալդալյանը:

Repatriate Avedis Daldalian wants to carry out an investment project in Armenia
Repatriate businessman Avedis Daldalian was born in Jerusalem. During the difficult years, his parents managed to raise him as a dignified Armenian abroad and keep the love for Armenia alive in his soul.
Due to the war in Israel, he and his family moved to Lebanon where Daldalian worked for the Armenian Democratic Liberal Party (Ramgavar) for many years. His father was also a member of the political party.
In 1974, Avedis Daldalian started visiting Armenia and established a connection with the Homeland. Until then, he had lived in Germany for fifteen years, but hadn’t been able to adapt to life in Germany. Three years ago, he and his wife moved to Armenia.
“I came to Armenia with the call of the blood. I felt the demand to return to the Homeland like air and water since I didn’t feel spiritually calm and safe in any other country,” Avedis Daldalian said in an interview with Hayern Aysor, adding that he wants to work and contribute to Armenia’s advancement and empowerment in any way he can.
Noticing the poor conditions of elevators in Yerevan, Avedis Daldalian has decided to make an investment for the renovation of elevators and the placement of new ones. He might even open an elevator factory. He will try to turn this idea into a reality with his friends, and this will lead to the growth of Armenian economy and the creation of jobs.
Daldalian has also discussed his plans during a recent meeting with RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, who attached importance to his willingness to support the Homeland, his patriotism and future-oriented plans.
According to Avedis Daldalian, Armenia is growing, and he is noticing the changes every day.
“Of course, our country faces hardships and challenges, but we Armenians can solve the problems through national unity. In spite of all the hardships, when my friends from Lebanon call and ask about life in Armenia, I tell them that Armenia is paradise,” Avedis Daldalian concluded.