«Հայրենիքը բոլոր հայերի վերջնական հանգրվանն է, իսկ Հալեպն իմ կյանքն է». Արման Չիրիշյան
Հերթական հոդվածիս հերոսին՝ հալեպցի Արման Չիրիշյանին, հանդիպեցի Վերնիսաժում, ուր նրա վաճառասեղանին ցուցադրված արծաթե հոյակերտ զարդերն իրենց ինքնատիպ ոճով հայկական հին զարդարվեստի գլուխգործոցներ էին հիշեցնում: Վաճառասեղանի մոտ խմբվածների մեծ մասը հիացմունքով դիտում էր այդ գործերը, մի մասն էլ՝ հարցուփորձ անում դրվագված պատկերների ու գների մասին: Հենց այս մթնոլորտում էլ կայացավ մեր զրույցը
«Երեքուկես տարի է, ինչ Հայաստանում եմ: Այստեղ եմ ապրում կնոջս և երկու երեխաներիս հետ, որոնցից մեկը՝ Ալիքը, ծնվել է Հալեպում, իսկ տղաս, ով կրում է հորս անունը՝ Ժոզեֆ, ծնվել է Երևանում: Հպարտ եմ և շատ ուրախ, որ Ժոզեֆս Հայաստանի ծնունդ է և Հայաստանի Հանրապետության կողմից տրված ծննդյան վկայական ունի: Մեր պապենական արհեստը, ինձ համար՝ արվեստը, ոսկերչությունն է: Ես Հալեպում զբաղվել եմ ոսկերչությամբ: Հիմա Վերնիսաժում արծաթե զարդեր եմ վաճառում, որոնց մեծ մասն իմ ձեռքի աշխատանքն է: Դժգոհ չեմ առևտրից և, առհասարակ, դժգոհ չեմ Հայաստան տեղափոխվելու իմ որոշումից: Վարձով ենք բնակվում, կինս երկրորդ երեխայի ծնվելուց հետո չի աշխատում, ընտանիքի հոգսն ինձ վրա է: Հալեպում ես թողել եմ իմ տունը, խանութը, շատ հարազատների (այնտեղ է նաև եղբայրս), ընկերներիս… 36 տարեկան եմ, սակայն 33 տարի Հալեպում եմ ապրել, այնտեղ եմ ծնվել ու մեծացել, բնականաբար, կարոտ ունեմ, հուշեր, հիշողություններ…
Անշուշտ, դժվար է մոռանալ այդ ամենը, սակայն ուրիշ ելք չկար. վտանգն օրեցօր մեծանում էր, վախենում էինք առաջին հերթին մեր երեխայի համար, հետո՝ բոլորի: Շատ հայեր զովեցին. չտեղափոխվողներն ամեն օր մտածում էին, որ պատերազմը շուտով կավարտվի, հույսով ու հավատով սպասում էին… Լիակատար խաղաղության հաստատումից հետո էլ մենք ետ չենք գնա, կմնանք Հայաստանում. համոզված եմ, որ մի օր բոլոր հայերը կհավաքվեն Հայրենիքում և կստեղծեն մի մեծ ու հզոր երկիր:
Այն սիրիահայը, ով որոշել է մշտապես ապրել Հայաստանում, երկու խնդիր ունի՝ աշխատանքի և բնակարանի: Եթե այս երկու շատ կարևոր խնդիրները լուծվեն, կարծում եմ՝ ոչ մեկն էլ ետ չի գնա: Այստեղ շատերն են արդեն հարմարվել և կամաց-կամաց ոտքի են կանգնում: Վերադարձը դեպի Հալեպ պարզապես վերադարձ է դեպի մանկություն, դեպի պատանեկություն, դեպի երիտասարդություն, դեպի սկիզբ, իսկ Հայրենիքում հաստատվելն ու մեկընդմիշտ մնալը և՛ հուսալի ապագա է, և՛ ճիշտ որոշում. վաղվա Հայաստանի ապագան բոլոր հայերի ձեռքերում է, բոլորս միասին պետք է ապրենք Հայրենիքում և շենացնենք մեր երկիրը… Իսկ Ձեր հարցին, թե ինչ եմ զգում Հայաստան ասելիս, պատասխանեմ մի երկու գեղեցիկ տողով.
Հայաստան ասելիս հասակս ծաղկում է,
Հայաստան ասելիս շրթունքս ճաքում է…
Հայրենիքը բոլոր հայերի վերջնական հանգրվանն է, իսկ Հալեպն իմ կյանքն է»:
Այս լավատեսությամբ Հայաստանում շատ սիրիահայեր են ապրում, և տա՛ Աստված, որ սիրիական պատերազմի ավարտից ու վերջնական խաղաղության հաստատումից հետո նրանք սրտով և հոգով ուղղորդվեն և կողմնորոշվեն՝ որտեղ շարունակել ապրել ու արարել, որ հողը շենացնել և որտեղ փչել հայոց ծիրանափողը:

«Родина последнее пристанище всех армян, а Алеппо – моя жизнь»: Арман Чиришян
С героем очередной моей статьи, Арманом Чиришяном из Алеппо, встретилась на Вернисаже. Замечательные украшения из серебра, выставленные на его столике, напоминали шедевры старинного армянского искусства украшений. Часть собравшихся с восхищением рассматривали изделия, другие расспрашивали о вычеканенных картинах и ценах. �?менно в этой атмосфере и проходила наша беседа.
«Три с половиной года нахожусь в Армении. Живу здесь с женой и двумя детьми, одна из которых, Алик, родилась в Алеппо, а сын, названный в честь моего отца Жозефом – в Ереване. Горжусь и очень рад, что мой Жозеф имеет метрику, выданную Республикой Армения. Наше дедовское ремесло – ювелирное дело, – для меня стало искусством. �?м я занимался в Алеппо. Ныне на Вернисаже продаю серебряные украшения, большую часть которых изготовил своими руками. На торговлю не жалуюсь, и вообще доволен своим решением перебраться в Армению. Живем по найму, жена после рождения второго ребенка не работает, все бремя семьи на мне. В Алеппо оставил свой дом, магазин, родных (там остался мой брат), друзей… Мне 36 лет, и 33 из них прожил в Алеппо, там родился и вырос, и естественно, скучаю, есть что вспоминать…
Конечно, трудно забыть все это, но другого выхода не было: угроза росла день ото дня, прежде всего боялись за нашего ребенка, да и за всех нас. Многие армяне погибли: те, кто не переехал, каждый день думали, что война скоро закончится, ждали с надеждой и верой… Мы и после воцарения полного мира не возвратимся, останемся в Армении: убежден, что однажды все армяне соберутся на Родине и создадут большое, могучее государство.
Сирийские армяне, решившие навсегда остаться в Армении, имеют две проблемы: работа и жилье. Если они решатся, думаю, никто не вернется. Здесь уже многие приспособились и мало-помалу встают на ноги. Возвращение в Алеппо просто возвращение в детство, юность, молодость, возвращение к началу. А утвердиться и навсегда остаться на Родине и надежное будущее, и верное решение: будущее завтрашней Армении в руках всего армянства. Все вместе мы должны жить на Родине и благоустраивать нашу страну.
Родина последнее пристанище всех армян, а Алеппо – моя жизнь.
С таким оптимизмом многие сирийские армяне живут в Армении, и дай Бог, чтобы после завершения Сирийской войны, окончательного воцарения мира они руководствовались сердцем и душой и определились – где дальше жить и созидать, какую страну благоустраивать.