Սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ  տեսակոնֆերանս՝ Լեհաստանի հայ համայնքի հետ
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ  տեսակոնֆերանս՝ Լեհաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Միջոցառմանը մասնակցում էին Լեհաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Էդգար Ղազարյանը, հայկական փոքրամասնության ներկայացուցիչ Էդվարդ Միեր-Յենդժեյովիչը, Լեհահայոց Մշակույթի և ժառանգության հիմնադրամի նախագահ Յան Աբգարովիչը, Լեհաստանի Հայ դատի Հանձնախմբի  ատենապետ Արա Սայեղը, Լեհաստանում հայկական կազմակերպությունների խորհրդի նախագահ և Հայ-լեհական հասարակական կոմիտեի նախագահ Հրաչյա Բոյաջյանը, «Արմենիան Ֆաունդեյշն» հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Մարթա Աքսենտովիչ– Բոհոսևիչը, դեսպանատան աշխատակիցներ, Լեհաստանի տարբեր քաղաքներից ձեռնարկին մասնակցելու նպատակով Վարշավա ժամանած հայ համայնքի գործիչներ, արվեստագետներ ու մտավորականներ:
Սփյուռքի նախարարությունից տեսակոնֆերանսին մասնակցում էին Նախարարի տեղակալներ՝ Սերժ Սրապիոնյանը և Վահագն Մելիքյանը, Եվրոպայի հայ համայնքների վարչության պետ Կարեն Ավանեսյանը, Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը,  Տեղեկատվության և Հեռահաղորդակցության վարչության պետ Վաղինակ Վարդանյանը, Մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Էվելինա Բաղդասարյանը, «Իմ Հայաստան» փառատոնի ղեկավար Էդվարդ Եսայանցը և «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի գլխավոր խմբագիր Լուսինե Աբրահամյանը:
Ջերմորեն ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ դեսպան Էդգար Ղազարյանը կարևորեց նման ձևաչափով համայնքների հետ տարվող աշխատանքները և ներկայացրեց Լեհաստանի հայ համայնքի 650 և Հայաստանի Հանրապետության և Լեհաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25 ամյակներին նվիրված ծրագրերն  ու միջոցառումները, անդրադարձավ Սփյուռքի նախարարության հետ համատեղ իրականացվելիք ձեռնարկներին:
Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանն իր հերթին՝ ողջունեց տեսակապի մասնակիցներին և ներկայացրեց այդ հոբելյանների առիթով նախարարության կողմից մշակված ծրագիրը, հանգամանալից անդրադարձավ Հայաստանում նախատեսված միջոցառումներին, դրանց՝ համայնքի մասնակցության հնարավորությունները: Քննարկվեցին երկու կարևոր տոները համատեղ միջոցառուների շրջանակում նշելու հետ կապված հարցեր:
Նախարարի տեղակալ Վահագն Մելիքյանը ներկայացրեց Սփյուռքի նախարարության ծրագրերը, անդրադարձավ այդ ծրագրերում համայնքի ներգրավվածության ակտիվացման հարցին,:
Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը հանգամանալից ներկայացրեց «Արի տուն», «Սփյուռք ամառային» դպրոց ծրագրերը, համահայկական մրցանակաբաշխությունը և դրանց՝ համայնքի ներկայացուցիչների մասնակցության հնարավորություններն ու անհրաժեշտությունը:
«Երգում ենք Կոմիտաս» փառատոնի շրջանակում լեհահայ համայնքի տոնական միջոցառումների հնարավորությանն անդրադարձավ «Իմ Հայսատան» փառատոնի ղեկավար Էդվարդ Եսայանցը:
Մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Էվելինա Բաղդասարյանը անդրադարձավ նախարարության տեղեկատվական քաղաքականության իրականցման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին և համայնքի ներգրավվածությանը համահայկական տեղեկատվական դաշտին, ներկայացրեց «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժումը և կոչ արեց լեհահայ համայնքին՝ ակտիվորեն միանալ շարժմանը:
Համայնքային կառույցների և կազմակերպությունների ղեկավարները ներկայացրին ազգային մշակույթը, ավանդույթներն ու սովորույթները պահպանելու ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներն ու հետագա անելիքները, մի շարք ընդգրկուն ծրագրեր՝ հայագիտական գիտաժողովներ, մշակութային միջոցառումներ և այլն: Ներկայացվեցին համայնքում առկա հիմնախնդիրները  և իրենց ակնկալիքները Սփյուռքի նախարարությունից՝ դրանց լուծման համար:
Սփյուռքի նախարարության ներկայացուցիչները ներկայացրին այն ծրագրերը, ուղիներն ու գործիքները, որոնց օգնությամբ հնարավոր է լուծել լեհահայ համայնքի առջև ծառացած հիմնախնդիրները:

В Министерстве Диаспоры состоялась видеоконференция с армянской общиной Польши
В Министерстве Диаспоры РА состоялась видеоконференция с представителями армянской общины Польши. В мероприятии участвовали Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Польше Эдгар Казарян, представитель армянского меньшинства Эдвард Миер-Йенджеевич, председатель фонда культуры армян Польши Ян Абгарович, председатель комиссии Ай-Дат Польши Ара Саех, председатель совета армянских организаций Польши и председатель польско-армянского общественного комитета Грачья Бояджян, председатель совета фонда «Армениан Фаундейшн» Марта Аксентович-Богосевич, сотрудники посольства, деятели армянских общин, из разных городов Польши прибывшие в Варшаву, деятели искусства и представители интеллигенции.
От Министерства Диаспоры в видеоконференции участвовали заместители министра Серж Срапионян и Ваагн Меликян, начальник Управления армянских общин Европы Карен Аванесян, начальник Управления общеармянских программ Гагик Гянджумян, начальник Управления информации и коммуникации Вагинак Варданян, начальник Управления по связям с прессой и общественностью Эвелина   Багдасарян, руководитель фестиваля «Моя Армения» Эдвард Есаянц и главный редактор электронного издания «Армяне сегодня» Лусине Абрамян.
Тепло приветствовав участников мероприятия, посол Эдгар Казарян отметил важность работы с общинами в подобном формате и представил программы и мероприятия, посвященные 650-летию армянской общины Польши и 25-летию дипломатических отношений между Республикой Армения и Польшей, коснулся осуществляемых совместно с Министерством Диаспоры мероприятий.
Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян в свою очередь приветствовал участников видеоконференции и представил разработанную Министерством по этому поводу программу, подробно коснулся планируемых в Армении мероприятий, возможности участия в них общины. Были обсуждены вопросы, касающиеся совместного празднования двух знаменательных дат.
Заместитель министра Ваагн Меликян представил программы Министерства Диаспоры, коснулся вопроса активизации вовлеченности в них общины.
Начальник Управления общеармянских программ Гагик Гянджумян обстоятельно представил программы «Ари тун», «Летняя школа «Спюрк», общеармянский конкурс, возможности и необходимость участия в них представителей общины.
Возможности участия армянской общины Польши в праздничных мероприятиях в рамках фестиваля «Поем Комитас» коснулся руководитель фестиваля «Моя Армения» Эдуард Есаянц.
Начальник управления прессы и по связям с общественностью Эвелина Багдасарян коснулась работы, проводимой по информационной политике Министерства и вовлеченности общины в общеармянское информационное поле, представила общеармянское движение «Что ты делаешь для Карабаха» и призвала армянскую общину Польши активно присоединиться к движению.
Руководители общинных структур и организаций представили работу по сохранению национальной культуры, традиций и обычаев, а также дальнейшие задачи, ряд масштабных программ – арменоведческие симпозиумы, культурные мероприятия и т. д. Были представлены проблемы общины и ее ожидания от Министерства Диаспоры для их решения.
Представители Министерства Диаспоры представили программы, пути и инструменты, с помощью которых  возможно решить проблемы армянской общины Польши.