ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց պոլսահայ համայնքի ներկայացուցիչներին
Սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի շրջանակում «Արա և Շամիրամ» պարային բեմադրությունը ներկայացնելու նպատակով Երևան ժամանած Պոլսի «Մարալ» երգի-պարի միության պարախմբի պարագրության ղեկավար Լեռնա Փափազյանին, պարագրող և պարուսույց Դալար Քեոսեօղլուին, ընդհանուր համակարգող և կազմակերպիչ Սելմա Մելեքյանին և «Մարմարա» օրաթերթի փոխմբագրապետ Մաքրուհի Հակոբյանին:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրերին՝ Հրանուշ Հակոբյանն իր հիացումն ու երախտագիտությունը հայտնեց պոլսահայ համայնքին՝ իրենց ինքնությունը պահելու, հայորեն ապրելու և հայ մշակույթը զարգացնելու համար և շեշտեց, որ այդ շնորհակալ գործում իրենց անուրանալի դերն ունեն այսօրվա հյուրերը:
Այնուհետև, հյուրերը պատմեցին իրենց ստեղծագործական ծրագրերի և հատկապես «Արա գեղեցիկ և Շամիրամ» բեմադրության մասին, որը հիմնված է պատմահայր Խորենացու համանուն առասպելի վրա և հայ ժողովրդի հերոսական պատմության կարևոր դրվագներից է:
Ողջունելով «Մարալ» պարային խմբի գեղեցիկ մտահղացումը՝ նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ պարը հզոր զենք է ժողովրդի ոգին ու պատմական հիշողությունը պահպանելու գործում և հաջողություն մաղթեց սեպտեմբերի 13-ին Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում տեղի ունենալիք «Արա Գեղեցիկ և Շամիրամ» պարային բեմադրության ներկայացմանը:

�?сполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян приняла представителей армянской общины Константинополя
�?сполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян 12 сентября приняла руководителя константинопольского ансамбля песни и танца «Марал» Лерну Папазян, постановщика и хореографа Далар Кеосеоглу, общего координатора и организатора Селму Мелекян и заместителя редактора ежедневной газеты «Мармара» Макруи Акопян, прибывших в Ереван для представления в рамках общеармянского фестиваля «Моя Армения», посвященного 25-летию независимости РА, танцевального спектакля «Ара и Шамирам».
Тепло приветствовав гостей, Грануш Акопян выразила свое восхищение и признательность константинопольской армянской общине за сохранение своей идентичности, армянский образ жизни и развитие армянской культуры, подчеркнув, что в этом благодарном деле свою большую роль играют сегодняшние гости.
Затем гости рассказали о своих творческих программах и особенно о постановке «Ара Прекрасный и Шамирам», основанной на одноименной легенде Хоренаци и являющейся важным эпизодом героической истории армянского народа.
Приветствовав прекрасную идею танцевального ансамбля «Марал», Грануш Акопян отметила, что танец – мощное оружие в деле сохранения духа и исторической памяти народа, пожелав удачи предстоящей 13 сентября постановке на сцене Государственного театра музыкальной комедии им. Акопа Пароняна танцевального спектакля «Ара Прекрасный и Шамирам».