Տեղի կունենա «Երգում ենք Կոմիտաս» փառատոնի շքահամերգը
Սեպտեմբերի 25-ին, ժամը 19:00-ին, Կոմիտասի անվան Կամերային երաժշտության տանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության Համահայկական մշակութային փառատոնի շրջանակաում տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Երգում ենք Կոմիտաս» փառատոնի շքահամերգը, որին կմասնակցեն Հայաստանից, Արցախից և աշխարհի 12 երկրից ժամանած երգչախմբեր, պարախմբեր և անհատ կատարողներ: (հասցե՝ Իսահակյան փողոց 1 ):
Ելույթ կունենան նաև օտար կատարողներ՝ Հորդանանի ազգային նվագախումբը Հորդանանի պետական կոնսերվատորիայի տնօրեն Մուհամմեդ Օթմանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև ճապոնացի տավղահար Ուլալա Ինոուեն և շվեդ դաշնակահար Վիլլունդ Անն-Քրիստինե Օտիլիան:

Gala concert of “We Sing Komitas” Festival to be held
The gala concert of the “We Sing Komitas” Festival, which is dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, will be held as part of the Pan-Armenian Cultural Festival organized by the RA Ministry of Diaspora at Komitas Chamber Music Hall (1 Isahakyan Street) on September 25 (19:00). The “We Sing Komitas” Festival will include performances by choirs, dance ensembles and individual performers from Armenia, Artsakh and 12 other countries around the world.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan will give a welcome speech.
Among other performers will be the National Orchestra of Jordan under the direction of Director of Jordan State Conservatory Muhammad Otman, as well as Japanese harp player Ulala Inoue and Swedish pianist Willund Ann-Christine Otilia.