«Արի տուն» ծրագրի 4-րդ փուլի մասնակիցները «Վերնիսաժ»-ից գնումներ կատարեցին
«Արի տուն» ծրագրի 4-րդ փուլի մասնակիցները 6-րդ օրն է Հայաստանում են: Նրանք եղել են Էջմիածնում, Եռաբլուրում, Ծիծեռնակաբերդում, Սարդարապատում, Խոր Վիրապում, Գառնիում և Գեղարդում, Նորավանքում:
Շաբաթ օրը՝ հուլիսի 18-ին, արիտունցիներն այցելեցին Վերնիսաժ՝ իրենց և հարազատների համար Հայաստանը խորհրդանշող նվերներ գնելու համար:
Հորդանանի Յուզբաշյան-Գյուլբենկյան վարժարանի 15 սաները իրենց ուսուցչուհու՝ Ռաքել Ասատրյան-Մարգարյանի հետ ոգևորությամբ պատմեցին Հայրենիքից ստացած տպավորությունների մասին:
20-ամյա Անի Բեդևյանը որոշել է բարձրագույն կրթությունը շարունակել Հայաստանում, ընդունվել Վալերի Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարան, իսկ նրա քույրը՝ Վիվիանը, նշեց, որ պիտի հետեևի Անիի օրինակին:
12-ամյա Կարինե Դեմիրճյանը Վերնիսաժ մտնելուն պես կանգ առավ հայկական դրոշի գույներով վերնաշապիկների բաժնում, ընտրեց դրանցից մեկը և ուրախությամբ խոստովանեց, որ Հորդանանում հպարտությամբ պիտի հագնի «Ես հայ եմ» դաջվածքով վերնաշապիկը:
12-ամյա Կիրակոս Յաղլյանը կարմիր, կապույտ և ծիրանագույն երանգներով թևնոց ու մեքենայի կախիչներ գնեց եղբոր ու հայրիկի համար: «Վերադարձիս բոլոր ընկերներիս կոչ պիտի անեմ գալ Հայաստան: Այստեղ ինձ անվտանգ եմ զգում, գիշերը հանգիստ դուրս եմ գալիս փողոց ու շրջում Երևանի լուսավոր փողոցներով»:
Վիկտորիա Սահակյանը և Արմեն Քրդյանը պատմեցին Էջմիածնում ստացած տպավորությունների մասին: Սուրբ քաղաքում նրանք մոմ են վառել ու Հայրենիքում երբևէ հաստատվելու երազանք պահել:
«Արի տուն» ծրագրի մասնակիցներն այսօր կլինեն Կենդանաբանական այգում, իսկ մի քանի օրից կսկվի նրանց ճամբարային կյանքը, որտեղ պատանիներն ու աղջիկները հնարավորություն կունենան մտերմանալու միմյանց հետ:

Участники 4-го этапа программы «Ари тун» сделали покупки на «Вернисаже»
Участники 4-го этапа программы «Ари тун» уже шестой день находятся в Армении. Они побывали в Эчмиадзине, Ераблуре, Цицернакаберде, Сардарапате, Хор Вирапе, Гарни, Гегарде, Нораванке.
В субботу, 18 июля, аритунцы посетили «Вернисаж», чтобы приобрести для себя и родных подарки, символизирующие Армению.
Приехавшие из �?ордании 15 учащихся гимназии «Юзбашян-Гюльбенкян» и педагог Ракел Асатрян-Маргшарян воодушевленно рассказывали о своих впечатлениях, полученных на Родине.
20-летняя Ани Бедевян решила продолжить высшее образование в Армении, поступить в Государственный лингвистический университет им. В.Брюсова, а ее сестра Вивиан решила последовать примеру Ани.
12-летняя Карине Демирчян, войдя на «Вернисаж» сразу остановилась в отделе маек с цветами армянского флага и сказала, что в �?ордании с гордостью будет носить майку с надписью «Я армянка».
Ее сверстник Киракос Яглян приобрел сувениры той же расцветки для отца и брата. «По возвращении посоветую всем друзьям приехать в Армению. Здесь я чувствую себя в безопасности, ночью спокойно гуляю по освещенным Ереванским улицам».
Москвички Виктория Саакян и Армен Крдян рассказали о впечатлениях, полученных в Эчмиадзине. В священном городе они зажгли свечи, мечтая когда-либо обосноваться на Родине.
Сегодня участники программы «Ари тун» побывают в зоологическом парке, а через несколько дней начнется из лагерная жизнь, где юноши и девушки будут иметь возможность еще более сблизиться между собой.