«Արի տուն-2015». «Ինձ համար Հայաստանն ու Կոմիտասը նույնացվել են՝ շնորհիվ մայրիկիս». Միլենա Ադամյան
13 տարեկան Միլենա Ադամյանը եկել է Մոսկվայից, թեև բազմիցս է եղել Հայաստանում, բայց այս տարի որոշել է մասնակցել «Արի տուն» ծրագրին: Նա ամառային արձակուրդներն արդեն տարիներ շարունակ անցկացնում է հայրենիքում՝ տատիկի ու պապիկի մոտ, սակայն ծրագրին մասնակցությունն իր համար բոլորովին նոր աշխարհ է, նոր միջավայր, նոր ընտանիք, նոր ծանոթություններ ու ընկերներ, նոր զգացողություններ ու մտքեր:
Միլենան քիչ թե շատ հասցրել է ծանոթանալ Հայաստանի պատմամշակութային ու տեսարժան վայրերին ու անսահման հիացմունքով է խոսում դրանց մասին. «Անչափ գեղեցիկ է Հայաստանը՝ հարուստ պատմությամբ ու մշակույթով: Հատկապես տպավորված եմ Գառնիի ու Զվարթնոցի տաճարներով»:
Զարմանալի էր, որ 13-ամյա աղջնակը հրապուրված էր Կոմիտասի կերպարով ու երաժշտությամբ. «Ինձ համար Հայաստանն ու Կոմիտասը նույնացվել են՝ շնորհիվ մայրիկիս: Նա է ինձ պատմել Վարդապետի մասին: Նրա խորհրդով է, որ ես հիմա Կոմիտաս եմ լսում, չնայած, դեռևս խորությամբ չեմ հասկացել, թե ինչ են թաքցնում այդ մեղեդիները»: Միլենան գիտեր նաև Հայոց ցեղասպանության մասին և նրա փոքրիկ սրտի մեծ երազանքն է՝ լինել Ծիծեռնակաբերդում:
Նա ափսոսանքով է նշում, որ չի կարող հայկական դպրոց հաճախել, քանի որ այն իրենց տանից բավականին հեռու է. «Բայց ծնողներս անում են հնարավորը, որպեսզի ես և քույրս ծանոթանանք մեր արմատներին, պահպանք մեր ինքնությունը: Նրանք մեզ հայկական ոգով են դաստիարակում»:
Չնայած այս ամենին, Միլենան անկեղծորեն խոստովանում է՝ միշտ չէ, որ ընտանիքում հաջողվում է խոսել հայերեն: Եվ նա անչափ ուրախ է, որ այստեղ իր օրն սկսվում է Հայերենի դասով:
Հայկական խոհանոցը փոքրիկ Միլենային շատ է դուր գալիս: Նա փորձել է գրեթե ամեն ինչ ու առանձնացնում է միայն տատիկի պատրաստած սպասը:
«Արի տուն» ծրագրի մասին Միլենան միայն հիացմունքով է խոսում. «Այստեղ ժամանակը շատ լավ է անցնում: Նոր ընկերներ եմ ձեռք բերել Վրաստանից, Ռուսաստանից. հուսով եմ՝ այլ երկրների երեխաների հետ էլ կընկերանամ: Երբ վերադառնամ, ռուսաստանաբնակ ընկերներիս խորհուրդ եմ տալու, որ իրենք էլ Հայաստան գան և մասնակցեն «Արի տուն» ծրագրին»:
Միլենայի երազանքները շատ են, բայց ամենից առաջ ուզում է իրավաբան դառնալ: Մտադիր է կրթությունը Մոսկվայում շարունակել, իսկ դրանից հետո վստահեցնում է, որ կփորձի մասնակցել Հայրենիքի զորացման գործին:

«Ари тун-2015» «Благодаря маме, Армения и Комитас для меня стали тождественны»: Милена АДАМЯН
13-летняя Милена Адамян приехала из Москвы, и хотя в Армении бывала много раз, в этом году решила участвовать в программе «Ари тун». Который год подряд она проводит летние каникулы на Родине, у бабушки с дедушкой, однако участие в программе для нее – совершенно новый мир, новая среда, новая семья, новые знакомства и друзья, новые ощущения.
Милена более-менее успела познакомиться с историко-культурными достопримечательностями Армении, и с безграничным восхищением говорит о них: «Очень красива Армения, богата культурой и историей. Особенно большое впечатление произвели Гарнийский и Звартноцский храмы».
Поразительно, что 13-летняя девочка очарована образом Комитаса и его музыкой: «Благодаря маме, Армения и Комитас для меня стали тождественны. Она рассказала мне о вардапете, по ее совету я сейчас слушаю Комитаса, хотя пока не понимаю всю глубину, что скрывается за этими мелодиями». Милена знала и о Геноциде армян, и в ее крохотном сердце таится большая мечта – побывать на Цицернакаберде.
Она с сожалением отмечает, что не может посещать армянскую школу, поскольку она довольно далеко от их дома: «Но родители делают все возможное, чтобы я и сестра знали наши корни, сохраняли нашу идентичность. Они нас воспитывают в армянском духе».
Несмотря на все это, Милена честно признается, что не всегда в семье удается говорить на армянском. �? теперь безмерно рада, что здесь ее день начинается с урока армянского языка.
Армянская кухня очень нравится маленькой Милене. Она перепробовала почти все, и выделяет приготовленный бабушкой спас.
О программе «Ари тун» Милена говорит исключительно восторженно: «Здесь время проходит прекрасно. Приобрела новых друзей из Грузии, России. Надеюсь подружиться и с ребятами из других стран. Когда вернусь, посоветую друзьям, чтобы тоже участвовали в этой программе».
Милена о многом мечтает, но прежде всего хочет стать юристом. Намерена продолжать образование в Москве, а потом, заверяет, попытается участвовать в деле усиления мощи Родины.