«Արի տուն-2015». «Սերմնացանը ճիշտ ժամանակին պետք է սերմը հողի մեջ գցի…». հյուրընկալ ընտանիքներ
«Հայերն այսօրը» ներկայացնում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն-2015» ծրագրի հյուրընկալ ընտանիքների տպավորությունները՝ Սփյուռքից ժամանած երեխաների մասին: Շատ են այն հայկական օջախները, որոնք այս ընթացքում իրենց դռներն են բացել մասնակիցների առջև՝ նրանց ընդունելով հարազատի պես:
Ջրվեժում բնակվող Շողիկ Մալխասյանի ընտանիքն առաջին անգամը չէ, որ հյուրընկալում է Սփյուռքից ժամանած երիտասարդներին: Ինչպես 2013 թվականին, այս տարի նույնպես նրա հյուրերը Հորդանանից են: Չնայած նրան, որ տիկին Շողիկն ունի մեծ ընտանիք՝ վեց թոռ, բայց նա հոժարակամ ևս չորս երեխայի գրկաբաց ընդունել է իր տանը:
Գեղամ, Մարալ, Սերլի և Անի. տիկին Շողիկի համար նրանք այլևս հարազատ մարդիկ են, որոնց տվել է իր ողջ մայրական սերն ու քնքշանքը. «Յուրաքանչյուր հայ ընտանիք պետք է իր տան դռները բացի նրանց առաջ: Ինչպես ասում են, եթե սերմնացանը ճիշտ ժամանակին սերմը հողի մեջ գցի, հետո այն անպայման ծիլեր կտա: «Արի տուն» ծրագիրը հենց դա էլ անում է՝ երեխաների մեջ դեռ մանկուց ներարկելով հայրենասիրություն: Հավատացե՜ք, նրանք հետո որտեղ էլ որ լինեն, երբեք չեն մոռանա այն, ինչն այս օրերի ընթացքում տեսել ու լսել են: Մենք էլ փորձում ենք մեր փոքրիկ ներդրումն ունենալ այդ մեծ գործում»:
Առաջին օրը տիկին Շողիկը երեխաներին հայկական դոլմա է հյուրասիրել, որը նրանց շատ է դուր եկել:
14-ամյա Գարիկը տիկին Շողիկի ամենամեծ թոռն է: Ասում է՝ երեխաների հետ հեշտությամբ է լեզու գտել. «Միասին ժամանակը շատ լավ է անցնում, տարբեր խաղեր ենք խաղում, լողավազանում լողում, երեկոները զբոսնում ենք հրապարակում»:
Աղուոր է, եկուր հոս, կեցիր… այս և մի շարք այլ բառեր Գարիկը սովորել է երեխաներից, իսկ թե ինքն ինչ է տվել նրանց, դժվարանում է պատասխանել:
Տիկին Շողիկը փաստում է, որ երեխաների մեջ հավատը չափազանց շատ է. աստվածավախ մարդիկ են: Նրանց հետ զրույցների ընթացքում հասկացել է, որ անում են հնարավոր ամեն ինչ՝ պահպանելու այն բոլոր ավանդույթներն ու սովորույթները, որոնք բնորոշ են տիպիկ հայկական ընտանիքներին:
Տիկին Շողիկը համոզված է՝ երեխաները գոհ ու բավարարված են հեռանում Հայաստանից: Ինչպես 17-ամյա Գեղամն է նշում ՝ տպավորություններն անկրկնելի են: Նրանք շտապում են հասնել Հորդանան՝ իրենց հարազատներին ու ընկերներին պատմելու Հայաստանի ու հայ ընտանիքների մասին. «Անչափ շնորհակալ ենք ջերմ ընդունելության համար: Ճիշտ է, տխուր ենք որ գնալու ենք, բայց սա վերջին անգամը չէ, էլի ենք գալու, որ տեսնենք տիկին Շողիկին ու որ ամենակարևորն է՝ Արարատ լեռը»:
Շողիկ Մալխասյանը պատրաստակամ է հաջորդ տարի ևս իր տանն ընդունելու սփյուռքահայ երիտասարդներին, միայն թե՝ Աստված առողջություն և ուժ տա:
Կարինե Աղաջանյանը տիկին Շողիկի հարևանուհին է: Նա այս տարի առաջին անգամ է իր տանը հյուրընկալում հորդանանաբնակ երեխաներին: Ասում է՝ միանգամից է այդ որոշումը կայացրել. «Ինձ մոտ երեք երեխաներ են՝ Հրակը, Աշոտը և փոքրիկ Կարինեն: Շատ անուշիկ բալիկներ են: Նրանց հետ չափազանց հեշտ է շփվել: Իմ երազանքն է եղել, որ գոնե մեկ անգամ տանս հյուրընկալեմ սփյուռքահայ երեխաների: «Արի տուն» ծրագրի շնորհիվ այդ ամենն այսօր իրականությունն է»:
Երեխաներն ամենից շատ հավանել են տիկին Կարինեի պատրաստած նրբաբլիթները: Նրանք նշում են, որ տիկին Կարինեն ու նրա 20-ամյա որդին՝ Շավարշը, ամեն կերպ փորձում են հետաքրքիր դարձնել իրենց ազատ ժամանակը:
«Ցավդ տանեմ, ախպեր ջան», սա այն արտահայտությունն է, որն անմիջապես տպավորվել է երեխաների մոտ: Նրանք հաճախ ու ժպիտով են կրկնում տիկին Կարինեի սովորեցրած ամենաջերմ խոսքերը, որոնց մեջ կա անսահման արև ու սեր:

«Ари тун-2015» «Сеятель должен вовремя бросить семена в землю, чтобы они дали всходы»: принимающие семьи
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/07/հյուրընկալ-ընտանիք.jpg)
«Армяне сегодня» представляет впечатления принимающих семей программы познания Родины молодежью Диаспоры «Ари тун-2015» Министерства Диаспоры РА о детях, приехавших из Диаспоры. В Армении много семей, которые распахнули двери перед участниками, принимая их как родных.
Семья Шогик Малхасян, проживающая в Джрвеже, не впервые принимает молодежь, приехавшую из Диаспоры. Как и в 2013 году, в нынешнем их гости также из �?ордании. Несмотря на большую семью – у госпожи Шогик 6 внуков, – она добровольно с распростертыми объятиями приняла в своем доме еще четверых детей.
Гегам, Марал, Серли и Ани – для госпожи Шогик они отныне родные, которым отдала всю свою материнскую любовь и нежность: «Каждая армянская семья должна распахнуть перед ними двери своего дома. Как говорится, если сеятель вовремя бросит семена в землю, они непременно дадут всходы. �?менно это и делает программа «Ари тун», с малых лет прививая детям патриотизм. Поверьте, где бы они потом ни были, никогда не забудут то, что видели и слушали за эти дни. Мы тоже пытаемся вложить наш маленький вклад в это большое дело».
В первый день госпожа Шогик угостила детей армянской долмой, которая им очень понравлась.
14-летний Гарик – самый старший внук госпожи Шогик. Он говорит – с детьми легко нашел общий язык: «Вместе время проходит очень хорошо. �?граем в разные игры, купаемся в бассейне, вечерами гуляем по площади». Гарик уже научился у ребят некоторым словам на западноармянском, а чему сам научил их – затрудняется сказать.
Госпожа Шогик свидетельствует, что вера в детях очень сильна: «Богобоязненные люди». В беседах с ними поняла, что они делают все возможное, чтобы сохранить присущие армянской семье традиции и обычаи. Она уверена, что дети покидают Армению довольные. Как отмечает 17-летний Гегам, впечатления неповторимы. Они спешат добраться до �?ордании, чтобы рассказать родным и друзьям об Армении и армянской семье: «Безгранично благодарны за теплый прием. Правда, грустно, что уезжаем, но приедем снова, чтобы повидаться с госпожой Шогик, и что самое главное – увидеть гору Арарат».
Шогик Малхасян готова и в будущем году принять в своем доме молодежь из Диаспоры, только бы Бог дал сил и здоровья.
Карине Агаджанян – соседка госпожи Шогик. Она в этом году впервые принимает в своем доме армянских детей из �?ордании. Говорит, решение приняла сразу: «У меня трое детей – Грак, Ашот и маленькая Карине. Очень хорошие детки. С ними очень легко общаться. Моей мечтой было чтобы хоть один раз в моем доме гостили дети из армянской Диаспоры. Благодаря программе «Ари тун» сегодня это стало реальностью.
Больше всего детям понравились приготовленные госпожой Карине блинчики. Они отмечают, что госпожа Карине и ее 20-летний сын Шаварш пытаются всемерно сделать интереснее их досуг. «Цавд танет, ахпер джан» – это выражение запомнилось детям. Они часто и с улыбкой повторяют слова, которым их научила госпожа Карине, в которых есть безграничное множество солнца и любви.