«Արի տուն-2015». «Սերմնացանը ճիշտ ժամանակին պետք է սերմը հողի մեջ գցի…». հյուրընկալ ընտանիքներ
«Հայերն այսօրը» ներկայացնում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն-2015» ծրագրի հյուրընկալ ընտանիքների տպավորությունները՝ Սփյուռքից ժամանած երեխաների մասին: Շատ են այն հայկական օջախները, որոնք այս ընթացքում իրենց դռներն են բացել մասնակիցների առջև՝ նրանց ընդունելով հարազատի պես:
Ջրվեժում բնակվող Շողիկ Մալխասյանի ընտանիքն առաջին անգամը չէ, որ հյուրընկալում է Սփյուռքից ժամանած երիտասարդներին: Ինչպես 2013 թվականին, այս տարի նույնպես նրա հյուրերը Հորդանանից են: Չնայած նրան, որ տիկին Շողիկն ունի մեծ ընտանիք՝ վեց թոռ, բայց նա հոժարակամ ևս չորս երեխայի գրկաբաց ընդունել է իր տանը:
Գեղամ, Մարալ, Սերլի և Անի. տիկին Շողիկի համար նրանք այլևս հարազատ մարդիկ են, որոնց տվել է իր ողջ մայրական սերն ու քնքշանքը. «Յուրաքանչյուր հայ ընտանիք պետք է իր տան դռները բացի նրանց առաջ: Ինչպես ասում են, եթե սերմնացանը ճիշտ ժամանակին սերմը հողի մեջ գցի, հետո այն անպայման ծիլեր կտա: «Արի տուն» ծրագիրը հենց դա էլ անում է՝ երեխաների մեջ դեռ մանկուց ներարկելով հայրենասիրություն: Հավատացե՜ք, նրանք հետո որտեղ էլ որ լինեն, երբեք չեն մոռանա այն, ինչն այս օրերի ընթացքում տեսել ու լսել են: Մենք էլ փորձում ենք մեր փոքրիկ ներդրումն ունենալ այդ մեծ գործում»:
Առաջին օրը տիկին Շողիկը երեխաներին հայկական դոլմա է հյուրասիրել, որը նրանց շատ է դուր եկել:
14-ամյա Գարիկը տիկին Շողիկի ամենամեծ թոռն է: Ասում է՝ երեխաների հետ հեշտությամբ է լեզու գտել. «Միասին ժամանակը շատ լավ է անցնում, տարբեր խաղեր ենք խաղում, լողավազանում լողում, երեկոները զբոսնում ենք հրապարակում»:
Աղուոր է, եկուր հոս, կեցիր… այս և մի շարք այլ բառեր Գարիկը սովորել է երեխաներից, իսկ թե ինքն ինչ է տվել նրանց, դժվարանում է պատասխանել:
Տիկին Շողիկը փաստում է, որ երեխաների մեջ հավատը չափազանց շատ է. աստվածավախ մարդիկ են: Նրանց հետ զրույցների ընթացքում հասկացել է, որ անում են հնարավոր ամեն ինչ՝ պահպանելու այն բոլոր ավանդույթներն ու սովորույթները, որոնք բնորոշ են տիպիկ հայկական ընտանիքներին:
Տիկին Շողիկը համոզված է՝ երեխաները գոհ ու բավարարված են հեռանում Հայաստանից: Ինչպես 17-ամյա Գեղամն է նշում ՝ տպավորություններն անկրկնելի են: Նրանք շտապում են հասնել Հորդանան՝ իրենց հարազատներին ու ընկերներին պատմելու Հայաստանի ու հայ ընտանիքների մասին. «Անչափ շնորհակալ ենք ջերմ ընդունելության համար: Ճիշտ է, տխուր ենք որ գնալու ենք, բայց սա վերջին անգամը չէ, էլի ենք գալու, որ տեսնենք տիկին Շողիկին ու որ ամենակարևորն է՝ Արարատ լեռը»:
Շողիկ Մալխասյանը պատրաստակամ է հաջորդ տարի ևս իր տանն ընդունելու սփյուռքահայ երիտասարդներին, միայն թե՝ Աստված առողջություն և ուժ տա:
Կարինե Աղաջանյանը տիկին Շողիկի հարևանուհին է: Նա այս տարի առաջին անգամ է իր տանը հյուրընկալում հորդանանաբնակ երեխաներին: Ասում է՝ միանգամից է այդ որոշումը կայացրել. «Ինձ մոտ երեք երեխաներ են՝ Հրակը, Աշոտը և փոքրիկ Կարինեն: Շատ անուշիկ բալիկներ են: Նրանց հետ չափազանց հեշտ է շփվել: Իմ երազանքն է եղել, որ գոնե մեկ անգամ տանս հյուրընկալեմ սփյուռքահայ երեխաների: «Արի տուն» ծրագրի շնորհիվ այդ ամենն այսօր իրականությունն է»:
Երեխաներն ամենից շատ հավանել են տիկին Կարինեի պատրաստած նրբաբլիթները: Նրանք նշում են, որ տիկին Կարինեն ու նրա 20-ամյա որդին՝ Շավարշը, ամեն կերպ փորձում են հետաքրքիր դարձնել իրենց ազատ ժամանակը:
«Ցավդ տանեմ, ախպեր ջան», սա այն արտահայտությունն է, որն անմիջապես տպավորվել է երեխաների մոտ: Նրանք հաճախ ու ժպիտով են կրկնում տիկին Կարինեի սովորեցրած ամենաջերմ խոսքերը, որոնց մեջ կա անսահման արև ու սեր:

2015 “Ari Tun” Program: “The sower needs to scatter the seeds in the soil at the right time so that they sprout”-host families
Members of the host families hosting the Diaspora Armenian children and youth participating in the 2015 “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora for Diaspora Armenian youth’s homeland recognition shared their impressions of the children during interviews with Hayern Aysor’s correspondent. Many Armenian families opened their doors to the participants and received them as relatives.
Shoghik Malkhasyan’s family lives in Jrvezh village and isn’t hosting the Diaspora Armenian children and youth for the first time. She hosted Armenian children from Jordan this year, just like she did in 2013. Shoghik has a large family of six grandchildren, but she generously hosted another four children with open arms.
Gegham, Maral, Serli and Ani showed Mrs. Malkhasyan their love and tenderness and will always be close to her heart. “Every Armenian family needs to open its doors to them. As they say, if the sower scatters the seeds in the soil at the right time, they will definitely sprout. That’s exactly what the “Ari Tun” Program does, instilling in children the feeling of patriotism at a young age. Believe me when I say that wherever they may be, they’ll never forget what they saw and heard these past days! As for us, we’re trying to make our small contribution to that great task.”
On the first day, Mrs. Malkhasyan treated the children to Armenian dolma, and they liked it a lot.
Garik, 14, is Mrs. Malkhasyan’s eldest grandson. He says he and the children were able to get along easily. “We have a good time together. We play games, swim in the pool and go out for walks at Republic Square in the evenings.”
“Aghvor eh”, “Yekur Hos”, “Ketsir”…Garik learned these and other words in Western Armenian from the children, but has trouble saying what they learned from him.
Mrs. Malkhasyan says the children are very pious and religious people. During her conversations with them, she realized that they do everything they can to preserve all national customs and traditions that are characteristic of typical Armenian families.
Mrs. Malkhasyan is certain that the children are leaving Armenia with feeling of satisfaction. As 17-year-old Gegham said, he had great impressions and that they can’t wait to reach Jordan to share their impressions of Armenia and Armenian families with their families and relatives. “We’re very grateful for the cordial reception. True, we’re sad that we’re leaving, but this isn’t the last time that we’ll see Mrs. Shoghik and, most importantly Mount Ararat.”
Shogik Malkhasyan says she’s willing to host more Diaspora Armenian youth next year, if God gives her health and strength.
Karine Aghajanyan is Mrs. Malkhasyan’s neighbor. She is hosting Jordanian-Armenian children for the first time this year and says she immediately decided to host them. “I’m hosting three children, including Hrak, Ashot and little Karine. They’re very sweet kids. It’s very easy to communicate with them. I’ve always dreamed of hosing Diaspora Armenian children at my house at least once. Thanks to the “Ari Tun” Program, my dream turned into a reality.”
The children liked Mrs. Karine’s pancakes the most. They also mentioned that Mrs. Karine and her 20-year-old son, Shavarsh do everything they can to think of interesting things for them to do on their free time.
“Tsavd Tanem, Akhper Jan”-this is the Armenian expression that immediately left an impression on the Jordanian-Armenian children. They repeat those cordial words that Mrs. Karine repeated with a smile and pleasure and in which there is infinite love and warmth.