«Արի տուն»-2014- թվականի ծրագրի հյուրընկալող ընտանիքները պատմում են …
ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի համահայկական ծրագրերի վարչության աշխատակիցների այցելությունները «Արի տուն» ծրագրի հյուրընկալող ընտանիքներ շարունակվում են:
Հերթական այցելությամբ աշխատակիցները հանդիպումներ ունեցան էրեբունի, Արաբկիր, Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջաններիի բնակիչների հետ։ Մեր ընթերցողներին ներկայացնում ենք հյուրընկալ ծնողների տպավորությունները։
Լավրենտի Միրզոյան – Շատ եմ կարևորում «Արի տուն» ծրագրի դերը հայրենաճանաչության գործում: Հյուրընկալել եմ ծրագրի երեք մասնակցի և պատրաստ եմ հաջորդ տարիներին նույնպես երեխաների հյուրընկալել: Նրանց հետ հաճելի ժամանակ անցկացրինք և բարեկամացանք:
Աննա Մովսիսյան – Դեռևս 2009 թվականից միացել եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրին: Նպատակս մեկն է՝ այս քայլով ներդրումս ունենամ հայրենիքիս բարգավաճման, Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում: Տանս դռները բացել եմ տարբեր երկրներից՝ Երուսաղեմից, Գերմանիային, Ռոստովից, Մոսկվայից ժամանած երեխաների առջև: Նրանց հետ ջերմ հարաբերությունների մեջ եմ եղել, կապը մինչև հիմա պահպանում ենք: Միասին լավ ժամանակ ենք անցկացրել, տարբեր տեսարժան վայրեր զբոսանքի գնացել: Շնորհակալություն ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը «Արի տուն» ծրագրի կազմակերպման համար:
Քրիստինա Սարիբեկյան – Աղջկաս ցանկությունն է եղել, որ մեր տանը սփյուռքից ժամանած երեխա հյուրընկալենք: Հետևելով աղջկաս խնդրանքին՝ այս տարի հյուրընկալեցինք Վրաստանից եկած Անուշիկին: Այնքան շուտ մտերմացան իրար. ծրագրի շրջագայություններից հետո, երբ նա տուն էր վերադառնում, փակվում էին սենյակում, զրուցում միասին, գիրք կարդում: Իսկ ազատ օրերին դուրս էինք գալիս պտույտի: Անուշիկը մեզ խոսք է տվել, որ նորից Հայաստան է գալու:
Շուշանիկ Մարգարյան – 2009 թվականից իմ տանը սփյուռքահայ երեխաներ եմ հյուրընկալում: Բոլորին հարազատ մոր պես եմ ընդունել, ամեն ինչ արել եմ, որ իրենց լավ զգան: Միմյանց խոսք ենք տվել, որ մեր բարեկամական կապը շարունակելու ենք միշտ:
Սուսաննա Վարդանյան – Իմ հյուրն էր ռոստավաբնակ Օլգան: Որոշեցի որպես հյուրընկալող ընտանիք հանդես գալ, քանի որ կարծում եմ այն հայրենասիրության, բարության դրսևորում է: Ընտանիքի անդամներով երբեք դժվարություն չունեցանք Օլգայի հետ շփվելուց, որովհետև կիրթ, դաստիարակված, չափի զգացողություն ունեցող աղջիկ էր: Նրա հետ երեկոները նստում էինք մեր պատշգամբում, հարցուփորձ անում կատարած շրջագայություններից, ապա միասին ճաշում: Նույնիսկ նրա ծննդյան տարեդարձը մեր տանը նշեցինք, հրաշալի երեկո ունեցանք:
Արուս Արզումանյան – Շնորհակալ եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը, որ մեր ընտանիքին վստահել է սփյուռքահայ երեխա հյուրընկալել, սիրով համաձայնեցի: Այս տարի մեր ամառնն անցկացրինք Սոչիից ժամանած Գրիշայի հետ: Նա շատ կենսուրախ տղա էր, մեզ հետ ջերմորեն էր շփվում, կարծես վաղուց ճանաչում էինք իրար:
Նելլի Ոսկանյան – Մեր ընտանիքում ապրող երեխաների համար փորձել ենք հայկական միջավայր ստեղծել, որպեսզի Հայաստանից տպավորված և լավ հիշողություններով վերադառնան իրենց երկրները: Անցյալ տարի հյուրընկալեցինք Ռոստովում ապրող Արտյոմին, իսկ այս տարի՝ Լիբանանից եկած Արծվինին: Տղաների հետ մտերմացանք շատ: Պատկերացրեք՝ Արտյոմը այնքան է կապվել մեզ հետ և հարազատի պես է ընդունում, որ խոսք է տվել ամուսնանալու դեպքում իր հարսանիքի քավորը ես ու ամուսինս ենք լինելու:

Принимающие семьи программы «Ари тун-2014» рассказывают…
Визиты сотрудников Управления общеармянских программ аппарата Министерства Диаспоры РА в принимающие семьи программы «Ари тун» продолжаются.
При очередном посещении сотрудники Министерства встретились с жителями административных районов Эребуни, Арабкир, Малатия-Себастия. Представляем нашим читателям впечатления принимающих семей.
Лаврентий М�?РЗОЯН: – Придаю большую важность роли программы «Ари тун» в деле познания Родины. У меня гостили трое участников программы и готов в последующие годы также принимать детей. С ними мы приятно провели время и подружились.
Анна МОВС�?СЯН: – К программе Министерства Диаспоры РА по познанию молодыми армянами Диаспоры Родины «Ари тун» присоединилась еще в 2009 году. Цель была одна – внести этим шагом вклад в процветание Родины, укрепление связей Армения-Диаспора. Двери моего дома раскрыла перед детьми, приезжавшими из �?ерусалима, Германии, Ростова, Москвы. Была с ними в теплых отношениях, связь сохраняется до сих пор. Вместе хорошо провели время, ездили на экскурсии в различные достопримечательные места. Спасибо Министерству Диаспоры РА за организацию программы «Ари тун».
Кристина САР�?БЕКЯН: – Принимать в нашем доме ребенка из Диаспоры было желанием моей дочери. Следуя ее просьбе, в этом году мы принимали Анушик из Грузии. Настолько быстро они сблизились, что после экскурсий по программе они запирались в комнате, беседовали, читали книги. А в выходные дни отправлялись на прогулку. Анушик дала нам слово снова приехать в Армению.
Шушаник МАРГАРЯН: – С 2009 года в моем доме гостят дети из Диаспоры. Всех принимала, как родная мать, делала все, чтобы им было хорошо. Дали друг другу слово, что наша дружба сохранится навсегда.
Сусанна ВАРДАНЯН: – У меня гостила Ольга из Ростова. Решила выступить принимающей семьей, поскольку считаю это проявлением патриотизма, доброты. Наша семья ни разу не испытала трудностей в общении с Ольгой – она образованная, воспитанная, тактичная девочка. По вечерам мы сидели с ней на балконе, расспрашивала об экскурсиях, затем вместе обедали. Даже день ее рождения отмечали в нашем доме, прекрасно провели вечер.
Арус АРЗУМАНЯН: – Благодарна Министерству Диаспоры РА, что доверило нашей семье принимать ребенка из Диаспоры. В этом году мы провели лето с Гришей, приехавшим из Сочи. Он очень жизнерадостный парень, с нами общался тепло, будто давно знаем друг друга.
Нелли ВОСКАНЯН: – Для детей, гостивших в нашей семье, старались создать армянскую среду, чтобы покидали Армению с хорошими впечатлениями и воспоминаниями. В прошлом году принимали Артема из Ростова, а в этом – Арцвина из Ливана. С ребятами очень сдружились. Представьте, Артем настолько привязался к нам и принимает как родных, что взял с нас слово: на его свадьбе кавором должны быть мы с мужем.