Արիտունցիները հայտնել են հայրենիք վերադառնալու իրենց պատրաստակամությունը
«Մեր  արմատները թերևս խորն են ավելի, քան բարձր է մեր սաղարթը: Ով պատմություն  ունի, չի կարող ետ չնայել, ով անցյալ ունի, չի կարող հիշողություն չունենալ»:
Պարույր Սևակ
Օգոստոսի 14-ին մեկնարկեց «Արի տուն-2017» ծրագրի վերջին՝  8-րդ փուլը, որին մասնակցում են շուրջ 70 պատանի ու աղջիկ Ռուսաստանից, Սիրիայից, Թուրքիայից, Ռումինիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Անգլիայից, Լեհաստանից, Արաբական Միացիալ Էմիրություններից:
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ օգոստոսի 15-ին արդեն Երևանի Եղիշե Չարենցի անվան դպրոցում մեկնարկեց «Արի տուն-2017» ծրագրի 8-րդ փուլի Հայոց լեզվի ուսուցման դասընթացը, որի բացմանը ելույթ ունեցավ Սփյուռքի նախարարության Համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ տիկին Սիրվարդ Համբարյանը: Նա ներկայացրեց «Արի տուն» ծրագրի առավելությունները, ներկաներին ծանոթացրեց դասավանդող ուսուցիչներին, ովքեր իրենց գործի նվիրյալներն են և անում են ամեն ինչ՝ մասնակիցների հայեցի դաստիարակության համար:
Դասընթացին ուսուցիչների կողմից կիրառվել են տարատեսակ մեթոդական աշխատանքներ՝  տառասուցում, բանավոր և գրավոր խոսքը զարգացնող ուղղագրական-ուղղախոսական առաջադրանքներ, խաչբառեր, աքրոստիկոսներ, քերականական հանելուկներ, առած- ասացվածքներ, խաղ-առաջադրանքներ:
Ինքնատիպ են անցել եզրափակիչ դասերը: Մոսկվայի «Վերածնունդ» հայկական դպրոցի տնօրեն Շողիկ Փահլևանյանը նշեց, որ մեծ աշխատանք տարվեց երեխաներին հայկական արմատներին մոտ պահելու և սնելու ուղղությամբ: Նա իր երախտագիտության խոսքը  հայտնեց Ռուսաստանից ժամանած իր խմբի  մասնակիցներին ու հատկապես նրանց ծնողներին, որոնց շնորհիվ այսօր նրանք հայրենիքում են: Այդ խմբի անդամները գրաճանաչ չէին և չէին տիրապետում մայրենի լեզվին, բայց ուշիմ ու հայրենասեր լինելով՝ այդ դասընթացի ժամանակ իրենց միասնական հրաժեշտի նամակում նշեցին, որ այն գիտելիքները, որոնք ստացան նրանք այսօր՝  իրենց հետ կտանեն և էլ ավելի կզարգացնեն  ու կհարստացնեն իրենց բնակավայրերում: Եզրափակիչ դասը երեխաները ավարտեցին տիկին Շողիկ  Փահլևանյանի  «Ռուս-հայերեն զրուցարանի», «Ռուսերեն-անգլերեն-հայերեն զրուցարանի», «Հայկական երգերի ժողովածուի» և հայ մեծերի՝ Մայրենիին նվիրված թևավոր խոսքերով, բանաստեղծություններով ու երգերով:
Հետաքրքիր է անցել ամփոփիչ դասը Լուսինե Հայրիյանի մոտ, որտեղ  մասնակիցները հանդես են  եկել «Հայաստանի զարգացման ծրագրերը» խորագրով հարցմանը: Գայանե  Բաբլոյանն  անցածն ամփոփել է հայրենագիտական վիկտորինայով, Աիդա Օհանյանը՝  «Ո՞րն է հայ ժողովրդի գաղտնիքը» հարցադրմամբ բացեց խմբի անդամների ներաշխարհը, իսկ  Մաքրուհի Գևորգյանի խմբում մասնակիցները Մայրենիով  փորձել են զուգադրել իրենց երկրների և Հայաստանի ընդհանրություններն ու տարբերությունները՝ ընդգծելով Հայաստանի առավելությունները՝ հայտնելով հայրենիք վերադառնալու իրենց պատրաստակամությունը: Մայրենիի կարևորությունը Սերա Շահինյանը ապահովել  է առած-ասացվածքների գործածությամբ:
Հրաժեշտից առաջ բոլոր արիտունցիներն իրենց շնորհակալական խոսքն ասացին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի կազմակերպիչներին,  Եղիշե Չարենցի անվան  դպրոցի տնօրեն Անահիտ Խեչումյանին: Բոլորի ցանկությունն էր, որ «Արի տուն» ծրագիրը լինի շարունակական, նորանոր առիթներ ընձեռվեն հայրենիք վերադառնալու և իրենց նպաստը ներդնելու հայրենիքը միասնաբար շենացնելու գործում: Տեղին է մեջբերել Վ. Բելինսկու խոսքերը. «Ով չի պատկանում իր հայրենիքին, նա չի պատկանում նաև մարդկությանը»:

Participants of “Ari Tun” Program expressed willingness to return to Armenia
“Our roots are perhaps deeper than the height of our crown. Whoever does not have a history cannot look back. Whoever does not have a past cannot have a memory.”
Paruyr Sevak
August 14th marked the launch of the 8th and final stage of the 2017 “Ari Tun” Program, gathering nearly 70 young Armenians from Russia, Syria, Turkey, Romania, France, Germany, England, Poland and the United Arab Emirates.
According to Hayern Aysor, on August 15, the Armenian Language Course for the 8th stage of the 2017 “Ari Tun” Program was launched at Yeghishe Charents Armenian School in Yerevan with an opening speech by Head of the Division for Scientific and Educational Programs of the Department of All-Armenian Programs at the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia Sirvard Hambaryan, who presented the advantages of the “Ari Tun” Program and introduced the attendees to the teachers who are devoted to their job and do everything they can to provide the participants with an Armenian upbringing.
During the course, the teachers taught the Armenian alphabet, gave spelling and speaking assignments to enhance their verbal and writing skills, assigned the participants to solve crossword puzzles, acrostics and grammatical riddles, taught proverbs and sayings and played games with them.
The final lessons were unique. Principal of Moscow’s “Veratsnund” (Renaissance) Armenian School Shoghik Pahlevanyan stated that a tremendous amount of work had been done to keep the young Diaspora Armenians clung to and nourish their roots. She expressed her words of gratitude to the members of her group from Russia, especially to their parents, thanks to whom the participants are visiting the homeland. The members of this group didn’t know the letters of the Armenian alphabet and didn’t have command of the native language, but since they were smart and patriotic, in the farewell letter that they wrote during the lesson, they noted that they would enhance the knowledge they received and enrich it in their respective countries of residence. The final lesson ended with recitation of words and performances of songs from Shoghik Pahlevanyan’s books (“Conversational Russian and Armenian”, “Conversational Russian, English and Armenian”, “Collection of Armenian Songs”), the winged words of great Armenians devoted to the Armenian language, as well as poems and songs.
The final lesson with Lusine Hayriyan was interesting. During the lesson, the participants presented the “Programs for Armenia’s Development”. Gaiane Babloyan reviewed the past lessons with a trivia devoted to native studies, Aida Ohanyan discovered the group members’ inner world with a question (“What is the secret of the Armenian people?), while Makruhi Gevorgyan’s group tried to present the similarities and differences between Armenia and their respective countries of residence in Armenian, highlighting Armenia’s advantages and expressing their willingness to return to the homeland. Sarah Shahinyan made sure they attached importance to the native language with proverbs and sayings.
Before bidding each other farewell, the participants of the “Ari Tun” Program expressed their words of gratitude to the organizers of the “Ari Tun” Program of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia and Principal of Yeghishe Charents Armenian School Anahit Khechumyan. They all wished that the “Ari Tun” Program continues and that they have more opportunities to return to Armenia and make their contributions to nation-building. It is appropriate to cite the following words of Belinsky: “Whoever does not belong to his homeland, does not belong to mankind either.”