Հայկական կազմակերպությունները Ցեղասպանության ճանաչման կոչով դիմել են Էստոնիայի ղեկավարությանը
Հայկական մի շարք կազմակերպություններ «2 քայլ, 1 րոպե` հանուն 1,5 միլիոնի» ակցիայի շրջանակներում 3 օրվա ընթացքում 500ից ավելի էլեկտրոնային նամակներ են ուղարկել Էստոնիայի վարչապետի գրասենյակ և խորհրդարանի ղեկավարությանը, այդ երկրի ամենահայտնի լրատվամիջոցներին` Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ դատապարտելու կոչով:
Ինչպես «Արմենպրես»ին տեղեկացրեց ակցիայի համակարգող Լիլիթ Մկրտչյանը, արշավը կշարունակվի մինչև շաբաթվա վերջ. Էստոնիայի իշխանությունն ու լրատվամիջոցները կշարունակեն ստանալ նամակներ Հայաստանի եւ աշխարհի քաղաքացիներից: «2 քայլ, 1 րոպե` հանուն 1,5 միլիոնի» ակցիան նախաձեռնել են Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցն ու Երիտասարդ պատմագետների ասոցիացիան:
Նախաձեռնության նպատակն է Ցեղասպանությունը չճանաչած երկրներին իրազեկել 20 րդ դարի առաջին ցեղասպանության մասին և կոչ անել ճանաչել «Հայոց մեծ եղեռնը»: Նախաձեռնությունը ամեն շաբաթ կհայտարարի մեկ երկրի անուն ու այդտեղի էլեկտրոնային հասցեներ` այն երկրի, որը չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Առաջին շաբաթը հայտարարված է Էստոնիայի շաբաթ: Նախաձեռնույթունը կոչ է անում ակտիվորեն մասնակցել ակցիային ու ներդրում ունենալ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու գործին: Որքան շատ մարդ ուղարկի այդ նամակները, այդքան մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի երկրի լրատվամիջոցներում, ու եթե այս նամակի նույնիսկ 1 օրինակ հրապարակվի թիրախային երկրում, ապա դա արդեն 1 քայլ է ցեղասպանության ճանաչման ճանապարհին», նշում են կազմակերպիչները:

Armenian organizations call on Estonian government to recognize the Armenian Genocide
For three days, several Armenian organizations sent over 500 e-mails to the office of Estonia’s Prime Minister, the leaders of parliament and the country’s top media outlets, calling on them to recognize and condemn the Armenian Genocide. The campaign is part of the action “2 Steps, 1 Minute for 1.5 Million”.
As the action’s coordinator Lilit Mkrtchyan told “Armenpress”, the campaign will continue until the end of this week. Estonian authorities and media outlets will continue to receive letters from citizens of Armenia and representatives from different countries around the world. The action “2 Steps, 1 Minute for 1.5 Million” is organized by the School for Young Leaders and the Association of Young Legal Historians.
The goal of the campaign is to inform the countries not having recognized the Armenian Genocide about the first genocide of the 20th century and call on them to recognize “the Great Catastrophe of the Armenians”. Every week, the organizers of the campaign will announce the name of a country and will send e-mails to the country that hasn’t recognized the Armenian Genocide.
The first week is the Week of Estonia. The organizers call on everyone to show active participation and make a contribution to the recognition of the Armenian Genocide. “The more people send e-mails, the more the particular country’s media will be interested. If even one copy of this letter is published in the target press, that will already be 1 step towards that country’s recognition of the Armenian Genocide,” say the organizers.