Սփյուռքի նախարարությունը և հայ ոսկերիչների հիմնադրամը հայտարարում են կրթական դրամաշնորհային մրցույթ
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը Հայ ոսկերիչների հիմնադրամի (AJF) հետ համատեղ նախաձեռնել է կրթաթոշակի շնորհում հինգ հայ ուսանողների՝ «Ադամանդի դասակարգում» մասնագիտությամբ ուսանելու նպատակով:
Դասընթացի շրջանակներում Հայ ոսկերիչների հիմնադրամին կաջակցի Հայկական հեմոլոգիական լաբորատորիա-ակադեմիան (AGLA): Ավարտական քննությունները հաջողությամբ հանձնելու դեպքում՝ շրջանավարտները կդառնան ադամանդի դասակարգման հավաստագրված փորձագետներ, ինչը թույլ կտա վերջիններիս շարունակել իրենց գործունեությունը ոսկերչության և ադամանդագործության ոլորտում:
Դիմորդները պետք է բավարարեն AGLA-ի ընդունելության պահանջները: Ուսուցումը, ինչպես և ուսումնական ձեռնարկները հայերեն լեզվով են, ուստի հայերենի իմացությունը պարտադիր է: Դիմորդները պետք է լինեն հայ` նվիրված հայկական ավանդույթներին ու սովորույթներին և հավատարիմ իրենց ազգամշակութային ժառանգությանը: Նախընտրելի է, որ դիմորդներն ունենան ֆիզիկայի և քիմիայի տարրական գիտելիքներ: Տեսական դասաժամերը սկսվում են ժ.18:00-ին, իսկ գործնական պարապմունքներն ընթանալու են ազատ գրաֆիկով: Դասընթացներն իրականացվելու են ամեն օր, բացի շաբաթ, կիրակի և տոնական օրերից: Ծրագիրը մեկնարկելու է 2015թ. սեպտեմբերից և ներառելու է ադամանդի ուսումնասիրության բոլոր ոլորտները: Հայտերի և լրացված փաստաթղթերի հանձման վերջնաժամկետը 2015թ. օգոստոսի 30-ն է:
Առաջնությունը կտրվի Երևանի, ՀՀ մարզերի, Արցախի, Հայաստան բռնագաղթված սիրիահայ համայնքի և սփյուռքահայ համայնքների արժանի դիմորդներին:
Ուսումնական ծրագրում ներառված են՝
- Ադամանդի բնույթն ու ադամանդագործների չգրված օրենքներ
- Ալմաստների ֆիզիկա
- Ալմաստների ֆիզիկական բնութագրերը
- Ալմաստների բյուրեղաբանական համաչափությունը
- Ալմաստների օպտիկան
- Ալմաստների գույնն ու դրա բնույթը
- Ալմաստների սինթեզը (HPHT, CVD)
- Ալմաստների կազմավորումն ու հանքաարդյունահանումը
- Անմշակ ալմաստների տեխնոլոգիական հանքաբանությունն ու դասակարգումը
- Ադամանդի դասակարգումը
- Արհեստական և ազնվացված ադամանդներ
Հայտաձևն ու պահանջները առցանց առկա են, ինչպես նաև կարող են ներկայացվել AJF-ի միջոցով: Անհրաժեշտ է լրացված հայտը, երաշխավորող նամակն ու ռեզյումեն (ինքնակենսագրություն) ուղարկել Սփյուռքի նախարարության Եվրոպայի հայ համայնքների վարչության europedep@yahoo.fr էլ. հասցեին:
Լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար խնդրում ենք զանգահարել Եվրոպայի հայ համայնքների վարչություն (37410) 58 56 01 (112) հեռախոսահամարով:

RA Ministry of Diaspora and Armenian Jewellers Foundation announce scholarship contest
The RA Ministry of Diaspora, in association with the Armenian Jewellers Foundation, has decided to grant a scholarship to five Armenian students to pursue studies in “Classification of Diamonds”.
The Armenian Gemological Laboratory-Academy (AGLA) will support the Armenian Jewellers Foundation during the course, which will kick off in September 2015 and will include all aspects of study of diamonds.
Upon successful completion of exams, graduates will become accredited experts in diamond classifications and will be able to continue their activities in jewelry and diamond-cutting.
Applicants must be Armenian (first or second generation), devoted to Armenian national customs and traditions and loyal to their heritage.
Applicants must meet the requirements for admission to AGLA. They must submit a completed application, a letter of recommendation and a CV by sending them to the Department of Armenian Communities of Europe at the RA Ministry of Diaspora (europedep@yahoo.fr). Lessons and textbooks will be in Armenian, meaning knowledge of Armenian language is mandatory. Basic knowledge of physics and chemistry is preferable. Classes begin at 18:00, while the hours for practical lessons will be based on the students’ schedules. Classes are held every day, except for the weekends and holidays.
The deadline for submitting applications and documents is August 30, 2015. The form and requirements of the application are available online. They can also be submitted via the AJFA. Preference will be given to worthy applicants from the following communities:
1)     Yerevan,
2)    RA provinces,
3)    Artsakh,
4)    Community of Syrian-Armenians having been displaced and having moved to Armenia.
5)    Communities of the Armenian Diaspora.
The curriculum includes:
1)            Nature of diamonds and unwritten laws of diamond-cutters,
2)            Physics of diamonds,
3)           Physical characteristics of diamonds,
4)           Crystallogical proportionality of diamonds,
5)           Optical properties of diamonds,
6)           Color of diamonds and the nature of that,
7)            Synthesis of diamonds (HPHT, CVD),
8)           Formation and extraction of diamonds,
9)           Technological mineralogy and classification of rough diamonds,
10)         Classification of diamonds,
11)          Artificial and ennobled diamonds:
The AGLA is located on the 9th floor of the Business Center at Northern Avenue (1/31 Northern Avenue, Yerevan, Armenia, Tel.: (37410) 50-14-33).
For more information, please contact the Department of Armenian Communities of Europe at the RA Ministry of Diaspora via e-mail (europedep@yahoo.fr), or by calling at (37410) 58 56 01 (112).