ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալվեց իտալացի հայագետ Վալենտինա Կալցոնարին
Հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայագիտական ուսումնասիրությունների միջազգային ընկերակցության նախագահ, Ժնևի համալսարանի գրականության ֆակուլտետի հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, ազգությամբ իտալուհի Վալենտինա Կալցոնարիին:
Հանդիպման ընթացքում խոսվեց հայագիտական խնդիրների, մասնավորապես հայագիտական ուսումնասիրությունների միջազգային ընկերակցության հերթական՝ 13-րդ համաժողովի մասին, որը կարևոր քայլ համարվեց հայագիտության զարգացման և գիտական տեղեկատվության փոխանակման դիտանկյունից: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց հետագա համագործակցության, հայագիտական լավագույն աշխատանքների մրցույթ կազմակերպելու վերաբերյալ:
Միջազգային մեծ հեղինակություն վայելող այս ընկերակցությունը հիմնադրվել է 1981 թ. հայագետներ Մայքլ Սթոունի (Երուսաղեմի Եբրայական համալսարանի հայկական հետազոտությունների ծրագրի բաժնի ամբիոնի վարիչ) և Յոս Վայթենբերգի (Լեյդենի համալսարանի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի համեմատական լեզվաբանության բաժանմունքի հայկական ուսումնասիրությունների ծրագրի ղեկավար) նախաձեռնությամբ։ Միավորում է ավելի քան 20 երկրից (1988 թ. նաև Հայաստանից) 400-ից ավելի հայագետների և հարակից մասնագիտությունների ներկայացուցիչների: Ընկերակցության հիմնական կորիզն են կազմում եվրոպական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում գործող հայագիտական կենտրոնների առաջատար ուժերը՝ օտարազգի և հայ գիտնականներ:
Ընկերակցության հիմնական նպատակներից է հայագիտության զարգացումն իր բոլոր բնագավառներով խթանելը, նորագույն ուսումնասիրությունների արդյունքները ի մի բերելը և գիտական շրջանառության մեջ դնելը, ինչպես նաև այս ոլորտի մասնագետների փորձի փոխանակում կազմակերպելը:
Ընկերակցությունը կապեր է ստեղծել աշխարհի տարբեր հայագիտական կենտրոնների, այդ թվում՝ ՀՀ ԳԱԱ-ի, Մատենադարանի հետ։
Հայագիտական ուսումնասիրությունների միջազգային ընկերակցությունը (AIEA/ՀՈՒՄԸ) իր հերթական՝ 13-րդ համաժողովն անցկացրեց Երևանում՝ «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի հետ համատեղ, 2014 թ. հոկտեմբերի 9-11-ը:
Համաժողովը կարևորվեց նրանով, որ AIEA-ի գոյության 33 տարիների ընթացքում այն առաջին անգամ տեղի է ունեցավ Հայաստանում, որը նաև լավագույն առիթ էր եվրոպական տարբեր համալսարաններ ներկայացնող գիտնական-հայագետներին հայագիտության բնօրրանում համախմբելու համար:

В Министерстве Диаспоры РА побывала итальянская арменовед Валентина Калцонари
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 14 октября приняла президента Международной ассоциации арменоведческих исследований, руководителя Центра арменоведческих исследований факультета литературы Женевского университета, итальянку Валентину Калцонари.
В ходе встречи зашел разговор о проблемах арменоведения, в частности, очередном XIII форуме Международной ассоциации арменоведческих исследований, который был расценен как важный шаг в развитии арменоведения и обмене научной информацией. Достигнута договоренность о дальнейшем сотрудничестве, организации конкурса лучших арменоведческих работ.
Эта ассоциация, пользующаяся большим международным авторитетом, основана в 1981 году по инициативе арменоведов Майкла Стоуна (заведующий кафедрой отдела программы арменоведческих исследований �?ерусалимского еврейского университета) и Йоса Вайтенберга (руководитель программы арменоведческих исследований отделения сопоставительного языковедения факультета гуманитарных наук Лейденского университета). Объединяет свыше 400 арменоведов из более 20 стран (с 1988 года – также Армении), а также представителей смежных специальностей. Основной костяк ассоциации составляют ведущие силы арменоведческих центров, функционирующих в вузах Европы – армянские и иностранные ученые.
Среди основных целей ассоциации – стимулирование развития арменоведения во всех его сферах, обобщение результатов новейших исследований, а также организация обмена опытом специалистов этой сферы.
Ассоциацией налажены связи с арменоведческими центрами в разных странах мира, в том числе с НАН РА и Матенадараном.
Очередной XIII форум Международной ассоциации арменоведческих исследований состоялся в Ереване 9-11 октября с. г. совместно с Научно-исследовательским институтом древних рукописей «Матенадаран» им. Месропа Маштоца.
Особое значение форуму придало то, что он впервые за 33 года существования ассоциации проходил в Армении, что стало также хорошим поводом объединить ученых-арменоведов, представляющих различные европейские университеты в колыбели арменоведения.