Ավո Հովհաննիսյանի ազգանվեր գործերը
Ավո Հովհաննիսյանին հայաստանյան գիտական շրջանակները լավ են ճանաչում: Նա ազգային բարերար լինելուց զատ, կատարում է նաև գիտական լուրջ աշխատանքներ, բոլորեքյան նվիրվում մասնավորաբար Նոր Ջուղայի մշակութային կուտակումներին, ձեռագրերին: ՀՀ Սփյուռքի նախարարության կազմակերպած «Նոր Ջուղայի օրերի» շրջանակներում Ավո Հովհաննիսյանը հետաքրքիր գիտական հաղորդմամբ հանդես եկավ, որը նվիրված էր Նոր Ջուղայի ձեռագրերին: Նա այդ ձեռագրերի խոշոր հավաքողն ու համակարգողն է, կարողանում է ստեղծել գիտական համակարգման իր ուրույն ձևերը, որոնք հնարավորություն են տալիս առանձնացնել պատմաշրջաններն ու դպրոցները: Մենք զրուցեցինք Ավո Հովհաննիսյանի հետ՝ ջանալով տեղեկություններ քաղել նրա գործունեությունից, ձեռագրերի հանդեպ ձևավորված նրա նվիրվածությունից:
«Նոր Ջուղայում մի քանի տասնամյակ առաջ տնային աճուրդի դրված մեծաքանակ հայերեն ձեռագրերը, վավերագրերն ու հնատիպ գրքերը ձեռք բերած հայ հավաքորդներից ոչ բոլորը դրանք նվիրաբերեցին հայաստանյան հայագիտական օջախներին. ցավոք, եղան մարդիկ, որ դրանք վաճառեցին օտար հաստատություններին, անհատներին` մեկընդմիշտ այդ ամենը դարձնելով նրանց սեփականությունը»- ասաց Ավո Հովհաննիսյանը:
Մոտ քառասուն տարի առաջ է նա սկսել իր գործունեությունը՝ այս ընթացքում ոչնչացումից ու մոռացումից փրկելով բազում ձեռգրեր, որոնք ոչ թե պահել է որպես անձնական սեփականություն կամ էլ վաճառել, այլ նվիրաբերել հայրենի այն հաստատություններին, որոնք ունեն հարուստ ձեռագրատներ:
Նվիրատվությունների թվում են Մատենադարանին ընծայաբերած 65 ձեռագրերն ու բազում վավերագրերը, հնատիպ ու նոր գրականության նմուշները: Նրա նվիրատվություններով հարստացել են նաև Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածինը, Հայաստանի պատմության թանգարանը, Ազգային և Խնկո Ապոր անվան գրադարանները, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը, Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանը և այլք:
«Նոր Ջուղայում կուտակված էին մեծաքանակ ազգային արժեքներ, և ես գիտակցում էի, որ մի օր դրանք օտարվելու կամ կորչելու են, և իմ կարողության սահմաններում ջանում էի փրկել այն ամենն, ինչ hնարավոր էր: Իմ նպատակն էր, որ դրանք մի օր վերադառնան հայրենիք ու գտնեն իրենց արժանի տեղը: Ցանկությունս ազնիվ է եղել, Աստված էլ ինձ շատ է օգնել, ու կարողացել եմ բոլոր ցանկություններս իրագործել: Չեմ բավարարվել միայն աճուրդներից ձեռագրեր գնելով, նաև քարոզչական աշխատանք եմ տարել նորջուղայեցիների մոտ պահված արժեքավոր ձեռագրերը փրկելու ու Մատենադարանին հանձնելու ուղղությամբ»,- ասաց նշանավոր հավաքողը:
Ավո Հովհաննիսյանը մեզ տեղեկացրեց, որ ինքն ավիացիոն ճարտարագետ է, մարդ, որը, թվում էր՝ որևէ առնչություն չպետք է ունենար ձեռագրերի հետ, սակայն նրա մոտ ձեռագրերը սեր են, հայրենապաշտություն են, նվիրում են: Առհասարակ գիրքը Ավո Հովհաննիսյանի համար պաշտամունք է, ուստի նա հաճույքով տեղեկացրեց, որ չորս տարի առաջ վերանորոգել է Կողբ գյուղի գրադարանը և գրադարանին նվիրաբերել 350 գիրք: Առհասարակ, Ավո Հովհաննիսյանը նման չէր այն մարդկանց, ովքեր սիրում են ներկայացնել իրենց արածը, պատմել իրենց նախաձեռնությունների մասին: Այդ էր պատճառը, որ հարցազրույցը գրեթե չկայացավ, որովհետև նշանավոր հավաքողն անընդհատ ցույց էր տալիս ձեռագրերը, խնդրում դրանց արժեքի ու նշանակության մասին հարցնել Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանին… Ուրեմն, կա նաև մարդկային այն տեսակը, որն իր անձը տարրալուծում է իր կատարած աշխատանքների մեջ՝ առաջ մղելով այն ամենը, ինչը արժեք և բովանդակություն ունի…
Ավո Հովհաննիսյանը զբաղվում է նաև լուսանկարչությամբ.
«Երբ մարում է գաղթավայրը, կանգ է առնում, և նրա շնչառությունը, թոքերն այլևս չենաշխատում, մյուս կողմից էլ սկսում են իրենց ձևով կառուցել-վերակառուցել բնակավայրը, նոր ճանապարհներ են գցվում, նոր շենքեր են բարձրացվում, խոնարհվում են նաև եկեղեցիները, հողին են հավասարեցվում ապարանքները, որոնց մեջ հայոց արվեստն է, մեր մշակութային նմուշներն են ( իսկ դրանց պատերին մեր որմնանկարչությունն է, արվեստի այս ճյուղի բացառիկ նմուշները), լա՛վ, սրա՞նց հետ ինչպես վարվել, հո հայրենիք չե՞ս կարող տեղափոխել: Քեզ մի բան է մնում. այդ ամենը դարձնել լուսապատկերներ, նաև հանձնել թղթին: Եվ պահ տալ սերունդների հիշողությանը»,- ասում է Ավո Հովհաննիսյանը:
Նա արվեստագիտության դոկտոր Հրավարդ Հակոբյանի հետ հրատարակել է «Նոր Ջուղայի խոջայական պալատների գեղարվեստական ձևավորումները» գիրքը, որում զետեղված են իր հարյուրավոր լուսանկարները…

Патриотические дела Аво Ованнисяна
В научных кругах Армении Аво Ованнисян известен хорошо. Помимо того, что он является национальным благотворителем, выполняет также серьезные научные работы, полностью отдается культурным ценностям Новой Джуги, рукописям. В рамках организованных Министерством Диаспоры РА «Дней Новой Джуги» Аво Ованнисян выступил с интересным научным сообщением, посвященным рукописям Новой Джуги. Он является крупным собирателем этих рукописей, умеет создавать собственные методы их научной систематизации, дающие возможность дифференцировать исторические периоды и школы. Мы побеседовали с Аво Ованнисяном, стремясь получить сведения о его деятельности, преданности рукописям.
«Несколько десятилетий назад не все армяне-коллекционеры, приобретавшие многочисленные армянские рукописи, документы и древние книги, выставленные на домашние аукционы, передали их в дар арменоведческим очагам Армении. Увы, нашлись люди, которые перепродали их чужим учреждениям, частным лицам, навсегда сделав все это их собственностью», – сказал Аво Ованнисян.
Свою деятельность он начал около сорока лет назад, за этот период спас от уничтожения и забвения множество рукописей – не сохранил их как личную собственность или перепродал, а передал в дар тем учреждениям Родины, которые имеют богатые коллекции рукописей.
Среди этих даров – 65 рукописей, множество документов, образцы старинной и новой литературы, переданные Матенадарану. Его дарами обогащены также Первопрестольный Святой Эчмиадзин, Музей истории Армении, Национальная и имени Хнко Апера библиотеки, общеармянский фонд «Айастан», Музей литературы и искусства им. Е.Чаренца и другие.
«В Новой Джуге скопилось большое количество национальных ценностей, и я сознавал, что однажды они будут отчуждены или пропадут, и по мере своих возможностей пытался спасти то, что возможно. Моей целью было – чтобы однажды они возвратились на Родину и обрели свое достойное место. Желание мое было искренним, и Бог очено помог мне, что удалось осуществить все мои намерения. Я не ограничивался только покупкой рукописей на аукционах – вел также разъяснительную работу с целью спасти ценные рукописи, хранившиеся у новоджугинцев и передать Матенадарану», – сказал известный коллекционер.
Аво Ованнисян сообщил нам, что он – авиационный инженер, человек, казалось бы, не имеющий ничего общего с рукописями, однако рукописи для него – любовь к Родине, преданность. Книга вообще для Аво Ованнисяна – предмет поклонения, и он с удовольствием сообщил, что четыре года назад отремонтировал библиотеку села Кохб и подарил 350 книг.
Аво Ованнисян вообще не похож на людей, которые любят афишировать сделанное ими, рассказывать о своих инициативах. �?менно поэтому интервью практически не получилось – он постоянно показывал рукописи, просил проинформировать об их ценности и значимости директора Матенадарана Грачья Тамразяна… Оказывается, есть такой тип людей, которые растворяют свою личность в сделанной работе, выдвигая на первый план то, что имеет ценность и содержание…
Аво Ованнисян занимается еще и фотографией:
«Когда угасает колония, останавливается и ее дыхание, легкие уже бездействуют, а с другой стороны, начинают по-своему перестраивать населенный пункт, прокладывают новые дороги, возводятся новые дома, склоняются и церкви, сравниваются с землей дворцы, в которых – армянское искусство, образцы нашей культуры (а на стенах их наши барельефы, исключительные образцы этой ветви искусства) – а как с ними быть, переправить на родину невозможно. Остается только одно – запечатлеть их на фотографиях и таким образом сохранить для памяти поколений», – говорит Аво Ованнисян.
Вместе с доктором искусствоведения Гравардом Акопяном он издал книгу «Художественное оформление ходжийских дворцов Новой Джуги», в которой помещены сотни фотографий…