Ֆրանսահայերի նախաձեռնությանը պետք է արձագանքել
Ֆրանսահայ կազմակերպությունները որոշում են կայացրել ամեն ինչ անել, որպեսզի Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին Ֆրանսիայի խորհրդարանն ընդունի Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին հոդվածը, իսկ նախագահ Օլանդն էլ վավերացնի այն: Հատկապես ֆրանսահայերը շահագրգիռ են դարձել նախագահ Օլանդի Թուրքիա կատարած պատմական այցի համատեքստում՝ այսպես ձգտելով կասեցնել ցանկացած զարգացում, որը կարող է խոչընդոտել օրենքի ընդունմանը:
Հիշենք, որ նախագահ Սարկոզին քաջալերում էր հայ համայնքին, խոստանում կատարել իր պարտավորվածությունը, ինչի արդյունքում էլ Ազգային ժողովն ընդունեց համապատասխան օրենքը, որը, սակայն, գործողության մեջ չմտավ, քանզի Սահմանադիր ժողովը ճանաչեց նրա ոչ օրինականությանը…
Հետադարձ հայացք հառելով արդեն պատմություն դարձող իրադարձություններին` կարող ենք ասել, որ տեղի ունեցան որոշ «խաղեր», որոնք պայմանավորված էին մի շարք գործոններով և մասնավորաբար՝ Նիկոլա Սարկոզիի միտումնավոր հապաղումներով: Նախագահ Օլանդն իր իշխանության առաջին օրերից խոստումներ տվեց, որ անպայմանորեն այդ խնդիրը կներառվի իր գործունեության մեջ, և ինքն ամեն ինչ կանի՝ օրինագիծը վավերացնելու համար: Սակայն հենց Օլանդն էլ տևական ժամանակ հապաղում էր՝ այս ընթացքում, ի զարմանս շատերի, ջանքեր գործադրելով Թուրքիայի եվրաանդամակցության հարցում… Բնականաբար, Ֆրանսիայի համար, Ցեղասպանությունից զատ, կան ու առկա են սեփական շահերն ու խնդիրները, որոնց տրամաբանությամբ էլ գործեց Սարկոզին, և որոնք չմոռացվեցին Օլանդի կողմից: Այս առումով անչափ հետաքրքիր է դառնում Օլանդի այցը Թուրքիա, որը շատերը պատմական հռչակեցին, քանզի մի քանի տասնամյակ Ֆրանիսայի կառավարիչները ոտք չէին դրել թուրքական հողին, իսկ վերջին տարիներին նկատելի էր Թուրքիա-Ֆրանսիա խուլ դիմակայությունը, քանի որ Ֆրանսիան ընդունել էր Օրենք Ցեղասպանության ճանաչման մասին:
Օլանդը Թուրքիային կոչ արեց ճանաչել Ցեղասպանությունը, ինչը ոգևորություն առաջացրեց հատկապես ֆրանսահայերի շրջանում, որոնք արդեն տևական ժամանակ ջանադրաբար պայքարում են իրենց պահանջների կատարման համար: Այս պահանջները միայն ֆրանսահայերինը չեն, այլ աշխարհի բոլոր հայերինը, որովհետև Ցեղասպանության ճանաչումն ազգային առաջնահերթություններից մեկն է:
Թուրքիայում Օլանդի արած հայտարարությունը, սակայն, որքան ոգևորող, նույնքան էլ մտահոգիչ է: Մտահոգիչ, որովհետև Ֆրանսիայի նախագահն Անկարա էր մեկնել Թուրքիա-Ֆրանսիա տնտեսական հարաբերությունների բարելավման, նոր համագործակցության ձևավորման համար: Բնականաբար, այս հանգամանքն էլ կարող է խոչընդոտ դառնալ Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքի ընդունման ճանապարհին: Չի կարող երկրի նախագահը պայմանագրեր ստորագրել համագործակցության մասին, իսկ հետո ընդունել մի օրենք, որի դեմ պայքարում է Թուրքիան, որը մեկ քայլով էլ կմոտեցնի Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հանգրվանին: Հետևաբար, ժամանակակից աշխարհում ոչինչ չբացառելով, չենք կարող ապրել լիակատար հանգստության մեջ, չենք կարող համոզված լինել, որ Օլանդն ու նրա կառավարությունը չեն ձգի խնդիրը, խուսափողական դիրք չեն ընդունի: Նման մտավախությունը ծնունդ է մեր պատմական փորձի, մեր շուրջ կատարվող իրադարձությունների: Հիշենք ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային, որը մինչնախագահական իր ելույթներում դատապարտում էր Ցեսաղսպանությունը, ճանաչելուն ուղղված խոստումներ տալիս, մինչդեռ ստանձնելով ԱՄՆ նախագահի պաշտոնը՝ ամեն ինչ արեց, որպեսզի հեռանա իր խոստումներից: Պատճառները հասկանալի են, ըմբռնելի: Մեծ տերություններն առաջնորդվում են իրենց հայեցակարգերով, իրենց սկզբունքներով: Հետևաբար, պետք է համակողմանիորեն քննարկել ամեն մի երկրի դիրքորոշումներն ու հայեցադրույթները և առաջ գնալ՝ մշակելով ուրույն ծրագրեր և քայլեր:
Այսօր ֆրանսահայերը, ժամանակի ու պատմության փորձը հաշվի առնելով, իրենց վճռականությունն են հայտնում՝ պայքարելու հանուն այն բանի, որ Ֆրանսիան ընդունի խոստացված օրենքը: Սակայն այս հարցում պետք չէ ֆրանսահայերին թողնել մենակ, պետք չէ սպասողական կեցվածք ընդունել: Անհրաժեշտ է, որ Սփյուռքում և Հայաստանում ջանքեր գործադրվեն քարոզչական աշխատանքների ընդլայնման, պայքարին ծավալուն բնույթ հաղորդելու համար: Սփյուռքն այսօր ունի բոլոր անհրաժեշտ գործիքները՝ հարցի լուծմանը հասնելու համար: Օտարալեզու մամուլը, ազգային և քաղաքական կազմակերպությունները այն հանգրվաններն են, որոնց միջոցով առավել դյուրին կդառնա պահանջների հանրայնացումն ու խնդրի կարգավորումը:
Ուրեմն, իսկապես պատմական պահին չի կարելի ֆրանսահայերին մենակ թողնել: Պետք է արձագանքել նախաձեռնությանն ու միանալ:

На инициативу французских армян следует откликнуться
Армянские организации Франции приняли решение сделать все, чтобы в канун 100-летия Геноцида армян парламент Франции принял положение о криминализации отрицания геноцидов, а президент Олланд ратифицировал его. Французские армяне особенно заинтересованы в этом в контексте исторического визита президента Олланда в Турцию – тем самым стремясь нейтрализовать любое развитие, способное воспрепятствовать принятию закона.
Напомним, что президент Саркози воодушевлял армянскую общину обещаниями выполнить свое обязательство, в результате чего Национальное Собрание  приняло соответствующий закон, который, однако, не вступил в действие, поскольку Конституционный совет  страны признал его антиконституционным…
Окинув ретроспективным взглядом ставшие уже историей события, можем утверждать, что имели место определенные «игры», обусловленные рядом факторов, в частности, преднамеренным затягиванием со стороны Николя Саркози. Президент Олланд с первых же дней прихода к власти давал обещание, что эта проблема непременно будет включена в сферу его деятельности, и он сделает все, чтобы законопроект обрел силу Закона. Однако именно Олланд долгое время медлил, прилагая в этот период, на удивление многим, усилия  к вступлению Турции в Евросоюз…  Естественно, для Франции, помимо Геноцида, существуют также собственные интересы и проблемы, по логике которых и действовал Саркози и которые не позабыты  Олландом. В этом плане очень большой интерес приобретает визит Олланда в Турцию, который многие провозгласили историческим, поскольку на протяжении нескольких десятилетий правители Франции не ступали на турецкую землю, а в последние годы было заметно глухое противостояние Турция-Франция, поскольку Франция приняла закон о признании Геноцида  армян.
Олланд призвал Турцию признать Геноцид армян, что вызвало особое воодушевление среди французских армян, которые уже длительное время борются за выполнение своих требований. Это требования не только французских армян, а всего армянства мира, ибо признание Геноцида – один из национальных приоритетов.
Сделанное Олландом в Турции заявление, однако, насколько воодушевляет, настолько же дает повод к озабоченности. Ведь президент Франции  отбыл в Анкару для улучшения экономических отношений Турция-Франция, формирования нового сотрудничества. Естественно, это обстоятельство также сможет стать препятствием на пути принятия закона о криминализации отрицания геноцидов. Не может глава государства подписывать договора о сотрудничестве, а затем принять закон, против которого борется Турция, который еще на один шаг приблизит процесс международного признания Геноцида армян. Следовательно, ничего не исключая в современном мире, мы не можем пребывать в абсолютном спокойствии,  не можем быть уверены, что Олланд и его правительство не затянут вопрос, не займут позицию уклонения от решения вопроса. Подобное опасение – плод нашего исторического опыта, происходящих вокруг нас событий. Вспомним президента США Барака Обаму, который в своих допрезидентских выступлениях осуждал Геноцид, давал обещания о его признании, между тем, вступив в должность президента США, сделал все, чтобы уклониться от выполнения обещаний. Причины понятны.  Великие державы руководствуются своими концепциями, принципами. Соответственно, следует всесторонне обсудить позиции и концепции каждого государства и идти вперед, разрабатывая собственные, специфические программы и шаги.
Сегодня французские армяне, учитывая времена и исторический опыт, выражают свою решимость бороться за то, чтобы Франция приняла обещанный закон. Однако в этом вопросе не следует оставлять французских армян в одиночестве. Не следует занимать позицию выжидания. Необходимо, чтобы в Диаспоре и Армении были приложены усилия в расширению пропагандистской работы, придать борьбе масштабный характер. Диаспора обладает сегодня всеми необходимыми инструментами для достижения решения вопроса. �?ноязычная пресса, национальные и политические организации – те инструменты, посредством которых станет легче пропагандировать требования и урегулировать вопрос.
Значит, действительно в исторический момент нельзя оставлять французских армян в одиночестве. Необходимо откликнуться на инициативу и присоединиться.