Ֆրանսահայերի նախաձեռնությանը պետք է արձագանքել
Ֆրանսահայ կազմակերպությունները որոշում են կայացրել ամեն ինչ անել, որպեսզի Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին Ֆրանսիայի խորհրդարանն ընդունի Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին հոդվածը, իսկ նախագահ Օլանդն էլ վավերացնի այն: Հատկապես ֆրանսահայերը շահագրգիռ են դարձել նախագահ Օլանդի Թուրքիա կատարած պատմական այցի համատեքստում՝ այսպես ձգտելով կասեցնել ցանկացած զարգացում, որը կարող է խոչընդոտել օրենքի ընդունմանը:
Հիշենք, որ նախագահ Սարկոզին քաջալերում էր հայ համայնքին, խոստանում կատարել իր պարտավորվածությունը, ինչի արդյունքում էլ Ազգային ժողովն ընդունեց համապատասխան օրենքը, որը, սակայն, գործողության մեջ չմտավ, քանզի Սահմանադիր ժողովը ճանաչեց նրա ոչ օրինականությանը…
Հետադարձ հայացք հառելով արդեն պատմություն դարձող իրադարձություններին` կարող ենք ասել, որ տեղի ունեցան որոշ «խաղեր», որոնք պայմանավորված էին մի շարք գործոններով և մասնավորաբար՝ Նիկոլա Սարկոզիի միտումնավոր հապաղումներով: Նախագահ Օլանդն իր իշխանության առաջին օրերից խոստումներ տվեց, որ անպայմանորեն այդ խնդիրը կներառվի իր գործունեության մեջ, և ինքն ամեն ինչ կանի՝ օրինագիծը վավերացնելու համար: Սակայն հենց Օլանդն էլ տևական ժամանակ հապաղում էր՝ այս ընթացքում, ի զարմանս շատերի, ջանքեր գործադրելով Թուրքիայի եվրաանդամակցության հարցում… Բնականաբար, Ֆրանսիայի համար, Ցեղասպանությունից զատ, կան ու առկա են սեփական շահերն ու խնդիրները, որոնց տրամաբանությամբ էլ գործեց Սարկոզին, և որոնք չմոռացվեցին Օլանդի կողմից: Այս առումով անչափ հետաքրքիր է դառնում Օլանդի այցը Թուրքիա, որը շատերը պատմական հռչակեցին, քանզի մի քանի տասնամյակ Ֆրանիսայի կառավարիչները ոտք չէին դրել թուրքական հողին, իսկ վերջին տարիներին նկատելի էր Թուրքիա-Ֆրանսիա խուլ դիմակայությունը, քանի որ Ֆրանսիան ընդունել էր Օրենք Ցեղասպանության ճանաչման մասին:
Օլանդը Թուրքիային կոչ արեց ճանաչել Ցեղասպանությունը, ինչը ոգևորություն առաջացրեց հատկապես ֆրանսահայերի շրջանում, որոնք արդեն տևական ժամանակ ջանադրաբար պայքարում են իրենց պահանջների կատարման համար: Այս պահանջները միայն ֆրանսահայերինը չեն, այլ աշխարհի բոլոր հայերինը, որովհետև Ցեղասպանության ճանաչումն ազգային առաջնահերթություններից մեկն է:
Թուրքիայում Օլանդի արած հայտարարությունը, սակայն, որքան ոգևորող, նույնքան էլ մտահոգիչ է: Մտահոգիչ, որովհետև Ֆրանսիայի նախագահն Անկարա էր մեկնել Թուրքիա-Ֆրանսիա տնտեսական հարաբերությունների բարելավման, նոր համագործակցության ձևավորման համար: Բնականաբար, այս հանգամանքն էլ կարող է խոչընդոտ դառնալ Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքի ընդունման ճանապարհին: Չի կարող երկրի նախագահը պայմանագրեր ստորագրել համագործակցության մասին, իսկ հետո ընդունել մի օրենք, որի դեմ պայքարում է Թուրքիան, որը մեկ քայլով էլ կմոտեցնի Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հանգրվանին: Հետևաբար, ժամանակակից աշխարհում ոչինչ չբացառելով, չենք կարող ապրել լիակատար հանգստության մեջ, չենք կարող համոզված լինել, որ Օլանդն ու նրա կառավարությունը չեն ձգի խնդիրը, խուսափողական դիրք չեն ընդունի: Նման մտավախությունը ծնունդ է մեր պատմական փորձի, մեր շուրջ կատարվող իրադարձությունների: Հիշենք ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային, որը մինչնախագահական իր ելույթներում դատապարտում էր Ցեսաղսպանությունը, ճանաչելուն ուղղված խոստումներ տալիս, մինչդեռ ստանձնելով ԱՄՆ նախագահի պաշտոնը՝ ամեն ինչ արեց, որպեսզի հեռանա իր խոստումներից: Պատճառները հասկանալի են, ըմբռնելի: Մեծ տերություններն առաջնորդվում են իրենց հայեցակարգերով, իրենց սկզբունքներով: Հետևաբար, պետք է համակողմանիորեն քննարկել ամեն մի երկրի դիրքորոշումներն ու հայեցադրույթները և առաջ գնալ՝ մշակելով ուրույն ծրագրեր և քայլեր:
Այսօր ֆրանսահայերը, ժամանակի ու պատմության փորձը հաշվի առնելով, իրենց վճռականությունն են հայտնում՝ պայքարելու հանուն այն բանի, որ Ֆրանսիան ընդունի խոստացված օրենքը: Սակայն այս հարցում պետք չէ ֆրանսահայերին թողնել մենակ, պետք չէ սպասողական կեցվածք ընդունել: Անհրաժեշտ է, որ Սփյուռքում և Հայաստանում ջանքեր գործադրվեն քարոզչական աշխատանքների ընդլայնման, պայքարին ծավալուն բնույթ հաղորդելու համար: Սփյուռքն այսօր ունի բոլոր անհրաժեշտ գործիքները՝ հարցի լուծմանը հասնելու համար: Օտարալեզու մամուլը, ազգային և քաղաքական կազմակերպությունները այն հանգրվաններն են, որոնց միջոցով առավել դյուրին կդառնա պահանջների հանրայնացումն ու խնդրի կարգավորումը:
Ուրեմն, իսկապես պատմական պահին չի կարելի ֆրանսահայերին մենակ թողնել: Պետք է արձագանքել նախաձեռնությանն ու միանալ:

There must be a response to the French-Armenians’ initiative
French-Armenian organizations have decided to do everything possible to make sure the Parliament of France passes the article on criminalization of Armenian Genocide denial and that President Hollande ratifies the law before the 100th anniversary of the Armenian Genocide. This is in the context of President Hollande’s historic visit to Turkey, and the French-Armenians are aspiring to suspend any development that may hinder the adoption of the law.
Let us recall that President Sarkozy would encourage the Armenian community and pledge to fulfill his commitment, but the National Assembly passed the corresponding law that didn’t go into effect since the Constitutional Council recognized it as anti-constitutional…
Taking a retrospective glance at the events that are going down in history, it’s safe to say that some “games” were played due to several factors and particularly Nikola Sarkozy’s intentional delay. Upon assuming office, President Holland pledged to solve the issue and that he would do everything possible to ratify the draft law. But Hollande himself delayed for a long time and, to many people’s surprise, was making efforts for Turkey’s accession to the European Union…It’s obvious that France has its own interests and problems that are set aside from the Armenian Genocide issue. Sarkozy worked with that logic, and Hollande didn’t forget about those issues and interests. In this sense, Hollande’s visit to Turkey is sparking great interest. Many people are calling it a historic visit since no French official had set foot on Turkish land for several decades, and one could notice the resistance between Turkey and France due to the latter’s adoption of a law on Armenian Genocide recognition.
Hollande called on Turkey to recognize the Armenian, and this inspired the French-Armenians, who had been struggling to have their demands fulfilled for a long time. These are not only the demands of French-Armenians, but all Armenians of the world because Genocide recognition is one of the country’s priorities.
But Hollande’s statement in Turkey was as inspiring as it was troubling. It was troubling because the President of France had left for Ankara to improve Turkish-French economic relations and establish further cooperation. It’s obvious that this can hinder the adoption of a law criminalizing Armenian Genocide denial. The leader of a country can’t sign agreements on cooperation and then pass a law that Turkey goes against and will become a step closer to the milestone for international recognition of the Armenian Genocide. Therefore, not ruling out anything in the modern world, we can’t be fully rest assured that Hollande and his administration won’t delay and won’t avoid the topic. We Armenians are concerned because we have seen this happen before and we are seeing the events taking place around us. Let us recall U.S. President Barack Obama, who condemned the Armenian Genocide and pledged to recognize the Armenian Genocide during his election campaign, but did everything to avoid keeping his word. The reasons are clear and comprehensible. Great powers are guided by their concepts and principles. Therefore, we must discuss every country’s stance and conception comprehensively and move forward with more steps and actions.
Today, the French-Armenians, taking time and past experiences into consideration, are expressing their determination to fight to make sure that France passes the law that it has promised to pass. But we shouldn’t let the French-Armenians do this alone. Armenians in Armenia and the Diaspora need to combine their efforts in order to advocate more and struggle harder. Today, the Armenian Diaspora has all the instruments to reach a solution to the issue. Foreign presses, national and political organizations are the milestones that will make it easier to make the demands popular and solve the issue.
Thus, at this truly historic moment, we can’t leave the French-Armenians alone. We have to respond and join this initiative.