Պոնտոսի Յոյներու Ցեղասպանութեան Յիշատակում
19 Մայիսը, աշխարհասփիւռ յոյն ժողովուրդին եւ քաղաքակիրթ ողջ մարդկութեան համար, Պոնտոսի յոյներուն դէմ թրքական պետութեան գործադրած Ցեղասպանութեան միջազգային ոգեկոչման օրն է:
Աւելի քան կէս միլիոն պոնտոսցի յոյն զոհ գացած է թրքական իշխանութեանց գործադրած ցեղասպանութեան, որ միեւնոյն բեմագրութեամբ եւ վայրագրութեամբ կատարուեցաւ նոյնպէս ե՛ւ հայերուն, ե՛ւ յոյներուն, ե՛ւ ասորիներուն դէմ:
Պոնտոսի յոյները վերջին տասնամեակին ընթացքին աշխոյժ աշխատանք կը ծաւալեն՝ պահանջելով ցեղասպանութեան ճանաչումը Թուրքիոյ կողմէ: Հակառակ հարցի արծարծման կարճ ժամանակին, այս ցեղասպանութեան ճանաչման եւ դատապարտման մասին մեծ ոստումներով կը յառաջանայ Յոյներու ցեղասպանութիւնը ճանչնալու հարցը, յատկապէս ԱՄՆի եւ Աւստրալիոյ մէջ, ուր յունական մեծաթիւ համայնքներ գոյութիւն ունին:
Յունաստանի մէջ ՀՅԴ Հայ Դատի յանձնախումբի երկար տարիներու նախանձախնդիր ու հետեւողական աշխատանքին շնորհիւ, կարելի եղած է բազմիցս համագործակցութիւններ հաստատել պոնտոսցիներու եւ ասորիներու ներկայացուցիչներուն հետ, ցեղասպանութեան հարցին կապակցութեամբ:
Համագործակցութեան այս բոլոր նախաձեռնութեանց եւ ելոյթներուն ընթացքին, միշտ շեշտուած է, թէ մարդկութեան դէմ գործուած այսպիսի ոճիրներու կանխարգիլման միակ միջոցը՝ միասնական ու ամուր ռազմավարութեան մը որդեգրումն է:
ՀԱՅԿ ԴԵՄՈՅԵԱՆԻ ԴԱՍԱԽՕՍՈՒԹԻՒՆԸ
Այս տարի Պոնտոսի յոյներու ցեղասպանութիւնը պատշաճ կերպով նշուեցաւ Յունաստանի մէջ. արդարեւ, Աթէնքէն մինչեւ Թեսաղոնիկէ եւ այլ տարբեր քաղաքներու մէջ կազմակերպուեցան յիշատակի ձեռնարկներ, անցեալ շաբաթավերջէն: Այսօր երեկոյեան, Սինտաղմայի հրապարակին վրայ կայանալիք մեծ հաւաքով պիտի ամբողջանայ Պոնտոսի յոյներու ոգեկոչական ձեռնարկներու շարքը: Տուեալ ձեռնարկի բանախօսն է Հայոց Ցեղասպանութեան թանգարան ինսթիթութի տնօրէն պրն. Հայկ Դեմոյեան: Ձեռնարկի աւարտին ներկաները պիտի ուղղուին դէպի Աթէնքի թրքական դեսպանատուն:

Commemoration of genocide of Pontos Greeks
On 19 May, all Greeks and civilized mankind commemorates the genocide perpetrated by the Turkish government against the Greeks of Pontos.
More than 500,000 Greeks of Pontos were killed during the genocide that was perpetrated by the Turkish government with the scenario and as brutal as the genocides perpetrated against the Armenians, Greeks and Assyrians.
Throughout the past decade, the Greeks of Pontos have been making great efforts to demand Turkey’s recognition of the genocide. Although the issue hasn’t been discussed very much, it is leading to recognition and condemnation of the genocide of the Greeks, especially in the USA and Australia where there are several Greek communities.
Thanks to the zealous and consistent efforts of the Armenian National Committee of Greece, the Pontos-Greeks and Assyrians have established cooperation to solve the issue of the genocide. Throughout the cooperation, the fact that the only way of preventing such crimes against humanity is adopting a common strategy has always been stressed.
Hayk Demoyan’s lecture
This year, Greece properly commemorated the genocide of the Greeks. Commemoration events were held in Athens, Theossalike and other cities last weekend. This evening, the large meeting at Sindaghma Square will mark the end of the series of commemoration events with a keynote speech by Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan. In the end, the gathered will head toward the Turkish Embassy in Athens.