Տեղի կունենա «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2013թ մրցանակաբաշխության արդյունքների ամփոփման և դիպլոմների հանձնման արարողությունը
Մարտի 28-ին, ժամը 15:00-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի կունենա «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2013 թվականի մրցանակաբաշխության արդյունքների ամփոփման և դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը (հասցե՝ Վ. Սարգսյան 26/1, «Էրեբունի պլազա» բիզնես կենտրոն, 9-րդ հարկ, «Էրեբունի» սրահ):
Ողջույնի խոսքով հանդես կգա ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Միջոցառմանը կմասնակցեն նաև Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի փոխնախագահ Արամ Սարգսյանը և Ռուսաստանի հայերի միության  փոխնախագահ Վլադիմիր Աղայանը:
«Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» ամենամյա մրցանակաբաշխությունն անց է կացվում Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության հետ համատեղ՝ 2010 թվականից:
Մրցանակաբաշխության շրջանակներում մրցույթներն իրականացվել են 2013թ. հետևյալ անվանակարգերում՝
• «Մայրենիի պաշտպան»,
•  «Երիտասարդական/ուսանողական կազմակերպություն»,
•  «Լավագույն մանկական ստեղծագործություն»՝ «Հայրենիք, քեզ այսպիսին եմ տեսնում» և «Մայր իմ անուշ ու անգին»,
• «ԱՊՀ երկրների լավագույն հայկական համայնք»
Մրցույթին մասնակցել են 158 անհատ և կազմակերպություն շուրջ 10 երկրից: Բոլոր անվանակարգերում սահմանված են գլխավոր, 1-ին, 2-րդ, 3-րդ կարգի և խրախուսական մրցանակներ:

Состоится церемония подведения итогов конкурса 2013 года «За значительный вклад в дело сохранения армянства» и вручения дипломов
В Министерстве Диаспоры РА 28 марта в 15:00 состоится торжественная церемония подведения итогов конкурса 2013 года «За значительный вклад в дело сохранения армянства» и вручения дипломов (адрес: В.Саркисяна, 26/1, бизнес-центр «Эребуни плаза», 9 этаж, зал «Эребуни»).
С приветственной речью выступит министр Диаспоры РА Грануш Акопян. В мероприятии примут участие также вице-президент Всемирного армянского конгресса Арам Саркисян и вице-президент Союза армян России Владимир Агаян.
Ежегодный конкурс «За значительный вклад в дело сохранения армянства» проводится совместно со Всемирным армянским конгрессом и Союзом армян России начиная с 2010  года.
В рамках конкурса конкурсы в 2013 году проводились по следующим номинациям:
• «Защитник родного языка»;
• «Молодежная/студенческая организация»;
• «Лучшее детское произведение»: «Родина, такой я вижу тебя» и «Мать моя родная и бесценная»;
• «Лучшая армянская община стран СНГ».
В конкурсе участвовали 158 отдельных лиц и организаций из почти 10 стран. Во всех номинациях учреждены главная, 1-й, 2-й, 3-й степени, а также поощрительная премии.