Փետրվարի 21-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը կնշի Մայրենի լեզվի օրը
5 տարի շարունակ Հայաստանում և Սփյուռքի տարբեր համայնքներում ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը կազմակերպում է մայրենի լեզվի պահպանմանն ու տարածմանն ուղղված միջոցառումներ:
Սփյուռքում հայապահպանության լավագույն գրավականը մայրենի լեզվի իմացությունն ու կիրառումն է: Մայրենիի միջոցով են պահպանվում և սերունդներին փոխանցվում հայեցի լեզվամտածողությունը, հայ մշակութային արժեքները, հայ հոգեկերտվածքը:
Փետրվարի 21-ին՝ Մայրենի լեզվի օրը, կմեկնարկեն Հայաստանում և Սփյուռքի տարբեր համայնքներում տարվա ընթացքում իրականացվելիք միջոցառումները:
Այդ օրը Հայաստանում կիրականացվեն հետևյալ միջոցառումները.
ժամը 10:00-ին, արդեն ձևավորված ավանդույթի համաձայն, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը պաշտոնատար անձանց, նախարարության աշխատակազմի, վաստակաշատ լեզվաբանների, մտավորականների ուղեկցությամբ կայցելի Օշական և ծաղիկներ կդնի սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շիրմին, որից հետո ներկա կգտնվի Օշականի դպրեվանքում Մայրենիին նվիրված միջոցառմանը:
Ելույթ կունենան Օշական գյուղի դպրոցի աշակերտները, սիրիահայ դպրոցականներ և սփյուռքահայ ուսանողներ:
Ժամը 11:30-ին Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի դիմաց ելույթով հանդես կգան մայրաքաղաքի տարբեր դպրոցների աշակերտներ, այնուհետև քայլերթով Մատենադարանից Մաշտոցի պողոտայով կշարժվեն դեպի ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի շենք (Բաղրամյան 24):
Ժամը 12:30-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճում կմեկնարկի «Արևմտահայերենի խնդիրներ և հեռանկարներ» խորագրով քննարկումը:
Միջոցառումները կամփոփվեն ժամը 18:00-ին Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում կայանալիք համերգային ծրագրով, որտեղ ելույթներով հանդես կգան Համահայկական պատանեկան սիմֆոնիկ նվագախումբը, «Մեսրոպ Մաշտոց» խոսքի մշակույթի կենտրոնը, «Շառավիղ» սիրիահայ մանուկների երգչախումբը, Այրարատ Հայրապետական թեմի «Ծաղկազարդ» համախումբը և այլ երաժշտական, պարային խմբեր և անհատ կատարողներ:

Министерство Диаспоры РА 21 февраля отметит День родного языка
Министерство Диаспоры РА 21 февраля отметит День родного языка. Пять лет подряд в Армении и различных общинах Диаспоры Министерство Диаспоры организует мероприятия, направленные на сохранение и распространение родного языка.
Наилучшим залогом сохранения армянства в Диаспоре – знание и применение родного языка. Посредством родного языка сохраняются и передаются из поколения в поколение армянское языковое мышление, армянские культурные ценности, армянское духовное строение.
В День родного языка, 21 февраля, в Армении и различных общинах Диаспоры стартуют мероприятия, осуществляемые в течение года.
В Армении в этот день состоятся следующие мероприятия:
В 10:00, согласно уже сформировавшейся традиции, министр Диаспоры РА Грануш Акопян в сопровождении официальных лиц, аппарата Министерства, заслуженных языковедов, представителей интеллигенции посетит Ошакан и возложит цветы  на могилу Святого Месропа Маштоца, после чего  будет присутствовать на мероприятии, посвященном родному языку, в дпреванке Ошакана.
Выступят учащиеся школы села Ошакан, школьники и студенты из числа сирийских армян.
В 11:30 около Ереванского Матенадарана им. Месропа Маштоца выступят учащиеся различных школ столицы, затем состоится шествие от Матенадарана по проспекту Маштоца к зданию Национальной Академии наук РА (Баграмяна, 24).
В 12:30 в зале заседаний Президиума НАН РА стартует обсуждение на тему «Проблемы и перспективы западноармянского языка».
Мероприятия завершатся предстоящей в 18:00 в концертном зале «Арно Бабаджанян» концертной программой, в которой выступят Общеармянский юношеский симфонический оркестр, воспитанники центра  культуры слова «Месроп Маштоц», детский хор сирийских армян «Шаравиг», ансамбль «Цахказард» Араратской патриаршей епархии и другие музыкальные, танцевальные группы и сольные исполнители.