Դեկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից ատյանի հերթական նիստը:
Օրակարգի համաձայն՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության 2014 թվականի աշխատանքային ծրագրի մասին զեկուցեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը:
Զեկուցողը նշեց, որ 2014 թվականի աշխատանքային ծրագրում ընդգրկվել են ՀՀ նախագահի՝ 2013թ. հոկտեմբերի 22-ի հրամանագրով Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման միասնական քաղաքականության իրականացմանն ուղղված հստակեցված գործառույթները:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի 2014թ.  համատեղ իրականացվող միջոցառումների մասին հաղորդումով հանդես եկավ Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի առաջին փոխնախագահ Արամ Սարգսյանը: ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից ատյանի 2014 թվականի ծրագրի նախագծի մասին զեկուցեց ատյանի  քարտուղար Աիդա Էլչիբեկյանը:
Քննարկվեցին ընթացիկ հարցեր:
Ամփոփելով նիստը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նախանշեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության 2014թ. կարևորագույն ծրագրերը և առաջիկա անելիքները:

Advisory board under the RA Minister of Diaspora holds session
According to the agenda, Chief of Staff of the RA Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan delivered a report on the working plan for 2014.
Zakaryan also mentioned that the plan includes the functions for implementing the common policy on development of Armenia-Diaspora partnership specified by the decree of the President of the Republic of Armenia issued on October 22, 2013.
First Vie-President of the World Armenian Congress Aram Sargsyan delivered a report on the events to be held by the RA Ministry of Diaspora and the World Armenian Congress next year, and a report on the draft of the plan for the advisory board under the RA Minister of Diaspora for 2014 was delivered by the advisory board’s secretary Aida Elchibekyan.
The session was followed by a discussion on current issues.
Summing up the session, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan indicated the most important programs and upcoming events for the year to come.