Ավարտվեց «Արի տուն» ծրագրի անցումային առաջին փուլը
Հուլիսի 13-ին Եղիշե Չարենցի անվան թիվ 67 դպրոցում տեղի ունեցավ «Արի տուն» ծրագրի անցումային առաջին փուլի փակման արարողությունը:
«Հայաստանը ձեր տունն է, և վստահ եմ, որ դուք դարձյալ գալու եք ձեր հայրենիք, որովհետև արդեն իսկ կապվել եք նրան մեկընդմիշտ: Ծրագրի շրջանակներում դուք բարելավեցիք հայերենի ձեր գիտելիքները, սկսեցիք ավելի լավ խոսել մայրենիով: Շնորհակալ ենք բոլոր հյուրընկալ ընտանիքներին: Հայրենիքն այժմ ոչ միայն ձեր պատկերացումների, այլև սրտի և հոգու մեջ է»,-դիմելով արիտունցիներին՝ ասաց սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը:
Ծրագրի մասնակիցները ասմունքեցին հայ գրողների ստեղծագործություններից, հնչեցրին ասույթներ հայոց լեզվի մասին, երգեցին ազգային, ժողովրական երգեր, պարեցին: Նրանք ազատ ժամանակ պատրաստել էին պաստառներ, որոնց վրա պատկերել էին Հայաստանը, արել փոքրիկ գրառումներ:
Հիշեցնենք, որ «Արի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի անցումային առաջին փուլին մասնակցեցին 61 պատանիներ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Նիդեռլանդներից, Բելգիայից, Չեխիայից, Սլովակիայից, Գերմանիայից, Կիպրոսից, Իրաքից և ԱՄՆ-ից:
Այս փուլի ընթացքում մասնակիցները եղան Հայաստանի պատմամշակութային վայրերում, թանգարաններում, շախմատի մրցաշարի շրջանակներում խաղացին սփյուռքի նախարարի հետ, անցան հայերենի դասընթացներ:

Завершился первый переходный этап программы «Ари тун»
В школе №67 им. Егише Чаренца 13 июля состоялась церемония закрытия первого переходного этапа программы «Ари тун».
«Армения ваш дом, и уверена, что вы вновь приедете на свою родину, потому что уже привязались к ней раз и навсегда. В рамках программы вы улучшили свое знание армянского, стали лучше говорить на родном языке. Благодарны всем гостеприимным семьям. Теперь Родина не только в ваших представлениях, но и в сердцах и душах», – обращаясь к аритунцам, сказала начальник отдела научно-образовательных программ Управления общеармянских программ Министерства Диаспоры Сирвард Амбарян.
Участники программы декламировали произведения армянских писателей, поговорки об армянском языке, пели национальные, народные песни, танцевали. В свободное время они приготовили плакаты, на которых изобразили Армению, сделали маленькие надписи.
Напомним, что в первом переходном этапе учебно-познавательной программы «Ари тун» участвовали 61 юноша из России, Украины, Нидерландов, Бельгии, Чехии, Словакии, Германии, Кипра, �?рака и США.
Участники побывали в историко-культурных местах Армении, музеях, в рамках шахматного турнира сразились с министром Диаспоры, прошли курсы армянского языка.