Ավարտվեց «Արի տուն» ծրագրի անցումային առաջին փուլը
Հուլիսի 13-ին Եղիշե Չարենցի անվան թիվ 67 դպրոցում տեղի ունեցավ «Արի տուն» ծրագրի անցումային առաջին փուլի փակման արարողությունը:
«Հայաստանը ձեր տունն է, և վստահ եմ, որ դուք դարձյալ գալու եք ձեր հայրենիք, որովհետև արդեն իսկ կապվել եք նրան մեկընդմիշտ: Ծրագրի շրջանակներում դուք բարելավեցիք հայերենի ձեր գիտելիքները, սկսեցիք ավելի լավ խոսել մայրենիով: Շնորհակալ ենք բոլոր հյուրընկալ ընտանիքներին: Հայրենիքն այժմ ոչ միայն ձեր պատկերացումների, այլև սրտի և հոգու մեջ է»,-դիմելով արիտունցիներին՝ ասաց սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը:
Ծրագրի մասնակիցները ասմունքեցին հայ գրողների ստեղծագործություններից, հնչեցրին ասույթներ հայոց լեզվի մասին, երգեցին ազգային, ժողովրական երգեր, պարեցին: Նրանք ազատ ժամանակ պատրաստել էին պաստառներ, որոնց վրա պատկերել էին Հայաստանը, արել փոքրիկ գրառումներ:
Հիշեցնենք, որ «Արի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի անցումային առաջին փուլին մասնակցեցին 61 պատանիներ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Նիդեռլանդներից, Բելգիայից, Չեխիայից, Սլովակիայից, Գերմանիայից, Կիպրոսից, Իրաքից և ԱՄՆ-ից:
Այս փուլի ընթացքում մասնակիցները եղան Հայաստանի պատմամշակութային վայրերում, թանգարաններում, շախմատի մրցաշարի շրջանակներում խաղացին սփյուռքի նախարարի հետ, անցան հայերենի դասընթացներ:

First transitional stage of “Ari Tun” Program is over
On July 13, Yeghishe Charents Armenian School #67 hosted the closing ceremony of the first transitional stage of the “Ari Tun” Program.
“Armenia is your home, and I am certain that you will revisit your homeland because you have already become attached to your homeland once and for all. During this program, you improved your knowledge of Armenian and started speaking more fluently. We are thankful to all the host families. Now the homeland is not only in your mind, but also in your heart and soul,” Head of the Division for Academic and Educational Programs of the Department for All-Armenian Programs at the Ministry of Diaspora Sirvard Hambaryan said as she addressed the participants of the program.
The participants recited the poems of Armenian writers and sayings about the Armenian language, sang Armenian folk and national songs and performed Armenian dances. On their free time, they had prepared posters portraying Armenia and had written short notes on the posters.
Let us remind that the first transitional stage of the “Ari Tun” educational-cognitive program gathered 61 young Armenians from Russia, Ukraine, the Netherlands, Belgium, the Czech Republic, Slovakia, Germany, Cyprus, Iraq and the USA.
During this stage, the participants visited museums and historic and cultural sites in Armenia, played chess matches with the Minister during a championship and took an Armenian language course.