Սփյուռքյան կառույցները՝ համահայկական մրցանակաբաշխության մրցանակակիրներ
ՀԲԸՄ Փարիզի «Ալեք Մանուկյան» մշակութային կենտրոնի «Ահազանգ» թատերախմբի ղեկավար Մկրտիչ Բասմաջյանը և Բաթումիի «Ալեքսանդր Մանթաշյանց»-ի անվան կրթամշակութային և երիտասարդության կենտրոնի հայոց լեզվի ուսուցչուհի Ելենա Սրաբոնյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում խոսում են ոչ միայն իրենց ծավալած գործունեության, այլև Սփյուռքի նախարարության «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2017թ.-ի մրցանակաբաշխության արդյունքների ամփոփման և դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողության մասին:
«Մայրենիի պաշտպան» անվանակարգում 1-ին կարգի մրցանակի է արժանացել ՀԲԸՄ Փարիզի «Ալեք Մանուկյան» մշակութային կենտրոնի «Ահազանգ» թատերախմբի ղեկավար Մկրտիչ Բասմաջյանի աշխատանքները՝ թատերական ստեղծագործություններն ու մանկավարժական ծրագրերը:
Մկրտիչ Բասմաջյանն ասաց, որ մեծ սիրով է ցանկացել մասնակցել մրցանակաբաշխությանը, քանի որ իրեն մեկ անգամ ևս Հայրենիք գալու հրաշալի առիթ է ընձեռնվել:
Խոսելով թատերախմբի ծավալած գործունեության մասին՝ նա ասաց, որ ամեն ինչ սկսվել է այն բանից, երբ 1986թ. Մհեր Մկրտչյանը Փարիզում էր գտնվում՝ «Պաղդասար ախպար» թատերախաղը բեմադրելու նպատակով: Հրաժեշտի ժամանակ սեղանի շուրջ մեծանուն դերասանը նրանց խորհուրդ է տվել թատերական խմբակ բացել՝ առօրյա, կենցաղային թեմաների ու համայնքում տեղի ունեցող իրադարձությունների հիման վրա ներկայացումներ բեմադրելով:
Թատերախմբի կազմում Հայաստանից, Լիբանանից, Սիրիայից և Թուրքիայից եկած հայ դերասաններ ևս ընդգրկված են: Ստեղծման պահից ձևավորված դերասանական հիմնական «կորիզը» մինչև այժմ պահպանվում է:
Մկրտիչ Բասմաջյանը տեղեկացրեց նաև, որ «Ահազանգ»-ի ներկայացումները բացառապես արևմտահայերենով են կայանում: Բեմադրված առավել հայտնի ներկայացումներն են Հակոբ Պարոնյանի «Մեծապատիվ մուրացկանները», Մուշեղ Իշխանի «Մեռնիլը որքան դժվար է», Երվանդ Օտյանի «Թիվ 17 Խաֆիեն», Պերճ Զեյթունցյանի ստեղծագործությունները և այլն:
Բաթումիի Հայ Առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի «Ալեքսանդր Մանթաշյանցի» անվան կրթամշակութային և երիտասարդության կենտրոնը «Լավագույն հայկական կրթօջախ» անվանակարգում արժանացել է 1-ին կարգի մրցանակի, որը ստացավ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցչուհի Ելենա Սրաբոնյանը:
Ուսուցչուհին իր խոսքում ասաց, որ իրենց համար, իսկապես, կարևոր է Սփյուռքի նախարարության կողմից այսպիսի մրցանակ ստանալը:
Նա տեղեկացրեց, որ կենտրոնի շենքը ձեռք է բերվել 2015 թվականին՝ ՀՀ կառավարության, ի մասնավորի՝ Սփյուռքի նախարարության նյութական աջակցությամբ, վերանորոգման աշխատանքները կատարվել են «Ջինիշյան» հիմնադրամի հովանավորությամբ, իսկ ներքին հարդարումը և գույքը ձեռք է բերվել Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանի և Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու ծխական համայնքի միջոցներով: Այն գործում է Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցուն կից:
Ելենա Սրաբոնյանը նաև ընդգծեց, որ կենտրոնի գործունեության նպատակը Բաթումիում ապրող երեխաների ազգային ինքնությանն ու Մայրենիի պահպանմանը, ինչպես նաև հայ-վրացական բարեկամական հարաբերությունների խորացմանը նպաստելն է:

Структуры Диаспоры – призеры общеармянского конкурса
Руководитель театральной труппы «Аазанг» культурного центра «Алек Манукян» ВАБС Парижа Мкртич Басмаджян и преподавательница армянского языка образовательно-культурного и молодежного центра «Александр Манташянц» Батуми Елена Срабонян в беседе с «Армяне сегодня» говорят не только о своей деятельности, но и торжественной церемонии подведения итогов и вручения дипломов конкурса Министерства Диаспоры «За значительный вклад в дело сохранения армянства».
В номинации «Зващитник родного языка» приза 1 степени удостоились работы  руководителя театральной труппы «Аазанг» культурного центра «Алек Манукян» ВАБС Парижа Мкртича Басмаджяна – театральные произведения и педагогические программы.
В беседе с «Армяне сегодня» Мкртич Басмаджян сказал, что с большой любовью захотел участвовать в конкурсе, поскольку ему выпал прекрасный повод еще раз побывать на Родине.
Говоря о деятельности театральной труппы, он сказал, что все началось с того, как в 1986 году Мгер Мкртчян находился в Париже с целью постановки спектакля «Багдасар ахпар». Во время прощания, сидя за столом великий актер посоветовал им создать театральный кружок, ставить пьесы на обыденные, бытовые темы и на основе событий, происходящих в общине.
В труппу включены также артисты-армяне, приехавшие из  Армении, Ливана, Сирии  и Турции. Основной костяк труппы, сформировавшийся в период создания, сохраняется до сих пор.
Мкртич Басмаджян сообщил также, что спектакли «Аазанга» ставятся исключительно на западноармянском языке. Среди наиболее известных постановок – «Высокочтимые попрошайки» Акопа Пароняна, «Как трудно умереть» Мушега �?шхана, «Хафие №17» Ерванда Отяна, произведения перча Зейтунцяна и др.
Батумский образовательно-культурный и молодежный центр «Александр Манташянц» Армянской Апостольской церкви армянской епархии Грузии в номинации «Лучший армянский очаг образования» удостоился приза 1 степени, который был вручен преподавательнице армянского языка школы Елене Срабонян.
В своей речи педагог сказала, что для них действительно важно получить приз от Министерства Диаспоры. Она сообщила также, что здание центра приобретено в 2015 году при содействии правительства, и в частности Министерства Диаспоры РА, ремонтные работы выполнены при спонсорстве фонда «Джимишян», а внутренняя отделка и мебель приобретены на средства предстоятельства армянской епархии Грузии и приходской общины церкви Св. Спасителя.  Он функционирует при Батумской церкви Св. Спаситель.
В завершение беседы Елена Срабонян подчеркнула, что цель функционирования центра – содействие углублению национальной идентичности проживающих в Батуми армянских детей и сохранение родного языка, а также укрепление армяно-грузинских дружественных отношений.