Համահայկական մրցանակաբաշխության մրցանակակիրները
Ապրիլի 21-ին տեղի ունեցավ Սփյուռքի նախարարության «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2017թ.-ի մրցանակաբաշխության արդյունքների ամփոփման և դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը:
«Հայերն այսօր»-ը զրուցել է մրցանակակիրներից լիբանանահայ ուսուցչուհի Մարիժան Ատուրյանի և լոնդոնաբնակ քարտեզագիր, աշխարհագրագետ Ռուբեն Գալչյանի հետ:
Այնճարի (Լիբանան) Հայ ավետարանական երկրորդական վարժարանը արժանացել է «Մայրենիի պաշտպան» 1-ին կարգի մրցանակի:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ վարժարանի հայոց լեզվի և պատմության երկարամյա ուսուցչուհի Մարիժան Ատուրյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց, որ իրենց համար պատվաբեր է Հայրենիքում նման գնահատականի արժանանալ և հավելեց, որ այս ամենից հետո Սփյուռքում ազգանպաստ գործը առավել ոգևորութամբ են շարունակելու կատարել:
Նա նշեց նաև, որ Այնճարը փոքրիկ Հայաստան է Լիբանանի մեջ, որտեղ միշտ հայկական շունչն ու ոգին է թևածում: Այնտեղ նրանք կարողանում են առանց խոչընդոտների հայապահպանությանն ուղղված տարբեր կրթական, մշակութային ծրագրեր իրականացնել:
Թավրիզում ծնված, այժմ Լոնդոնում ապրող քարտեզագիր, աշխարհագրագետ Ռուբեն Գալչյանը «Մայրենիի պաշտպան» անվանակարգում արժանացել է 1-ին կարգի մրցանակի: Տեղափոխվելով Լոնդոն՝ նա հնարավորություն է ունեցել տարբեր քարտեզագրական նյութեր ուսումնասիրելու: Գալչյանի առաջին գիրքը Հայաստանի պատմական քարտեզների ժառանգության վերաբերյալ է (հրատ. «Tauris», Լոնդոն, 2004): Վերջին 15 տարիների ընթացքում Ռուբեն Գալչյանը հրատարակել է յոթ գիրք՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն և պարսկերեն լեզուներով: Երկու գիրք էլ հրատարակել է հայկական մշակույթի հանդեպ ադրբեջանական զեղծարարությունների վերաբերյալ:

Лауреаты общеармянского конкурса
Торжественная церемония подведения итогов и вручение дипломов общеармянского конкурса Министерства Диаспоры РА «За значительный вклад в дело сохранения армянства» 2017г. состоялась 21 апреля.
«Армяне сегодня» побеседовала с лауреатами конкурса – ливанской армянкой, учительницей Марижан Атурян и проживающим в Лондоне картографом, географом Рубеном Галчяном.
Армянская Евангелистская гимназия второй ступени Айнчара (Ливан) удостоилась приза первой степени «Защитник родного языка».
Выразив благодарность за теплый прием, многолетняя преподавательница истории и армянского языка гимназии Марижан Атурян в беседе с «Армяне сегодня» сказала, что для них почетно удостоиться на Родине такой оценки, добавив, что после всего этого с удвоенным энтузиазмом продолжат дело сохранения армянства в Диаспоре.
Она отметила также, что Айнчар – маленькая Армения в Ливане, где всегда витает армянское дыхание и дух. Там они могут беспрепятственно осуществлять различные образовательно-культурные программы, направленные на сохранение армянства.
Родившийся в Тебризе, ныне проживающий в Лондоне картограф, географ Рубен Галчян в номинации «Защитник родного языка» удостоился приза 1 степени. Перебравшись в Лондон, он имел возможность изучать различные картографические материалы. Первая книга Галчяна относится к наследию исторических карт Армении (изд. «Tauris», Лондон, 2004). В течение последних 15 лет Рубен Галчян издал 7 книг на армянском, русском, английском и персидском языках. Еще две книги написал об азербайджанских фальсификациях относительно армянской культуры.