Պերմի հայկական համայնքը հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար երեք մրցանակ է ստացել | Hayern Aysor
Պերմի հայկական համայնքը հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար երեք մրցանակ է ստացել
ՌԴ Պերմի երկրամասի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հայկական կիրակնօրյա դպրոցն արդեն տասնվեց տարի է՝ ռուսաստանաբնակ երիտասարդների համար հայապահպանության յուրահատուկ կենտրոն է դարձել: Բանիմաց ու հայրենասեր ուսուցիչների շնորհիվ համայնքում միշտ թևածում է հայի ոգին, հայկական երգն ու պարը, երիտասարդ սերնդի մեջ սերմանվում են ազգային արժեքներն ու Մայրենին անաղարտ պահպանելու անհրաժեշտությունը:
Դպրոցի տնօրեն Ժասմենա Հայրապետյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց, որ ամեն ջանք գործադրում են՝ համայնքը կենսունակ պահելու և զարգացնելու համար: Տարաբնույթ մշակութային միջոցառումներ են կազմակերպում, ազգային, եկեղեցական և պետական տոները նշում, կրթօջախ այցելող շուրջ 300 աշակերտների համար հայկական պատմական ֆիլմերի ցուցադրություն կազմակերպում:
Ձևավորված ավանդույթներից է հայկական պարախմբի՝ մայիս ամսին Պերմի Գորկու անվան հրապարակում ֆլեշ-մոբի անցկացումը, որի նպատակը անցորդներին հայկական մշակույթին ծանոթացնելն է:
Ժասմենա Հայրապետյանը Հայաստանում էր գտնվում՝ մասնակցելու Սփյուռքի նախարարության «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2017թ.-ի մրցանակաբաշխության արդյունքների ամփոփման և դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությանը, որի ընթացքում երեք անվանակարգերում՝ «Մայրենիի պաշտպան», «Լավագույն երիտասարդական կազմակերպություն», «Ազատ Արցախ» և «Մայիս՝ հաղթանակների ամիս» մանկապատանեկան ստեղծագործությունների մրցույթում,  իբրև հաղթողների ներկայացուցիչ, ստացավ մրցանակները:
Շնորհակալություն հայտնելով Սփյուռքի նախարարությանը հետաքրքիր և բովանդակալից ծրագրերի իրականացման համար՝ Ժասմենա Հայրապետյանը նշեց, որ արդեն 10 տարի է՝ նախարարության ստեղծման առաջին ամիսներից նախարարության հետ արդյունավետ համագործակցության մեջ են գտնվում և մասնակցում բոլոր նախաձեռնություններին:
«Սփյուռքի նախարարության աշխատակազմը միշտ բարձր է գնահատել մեր աշխատանքը և միշտ մեր կողքին գտնվել: Համոզված եմ՝ հետագայում նույնպես կշարունակենք համագործակցությունը, քանի որ դպրոցի գործունեությունն ու ուսուցչուհիների գործելաոճն ավելի է ակտիվացել»,-զրույցն ավարտեց դպրոցի տնօրենը:

Армянская община Перми получила три приза за значительный вклад в дело сохранения армянства
Армянская воскресная школа им. Месропа Маштоца Пермского края РФ уже шестнадцать лет является своеобразным центром сохранения армянства для проживающих в России молодых армян. Благодаря знающим и патриотичным педагогам в общине всегда витает дух армянственности, армянские песня и танец,  молодому поколению прививаются национальные ценности и необходимость сохранения в чистоте родного языка.
Директор школы Жасмена Айрапетян в беседе с «Армяне сегодня» скала, что прилагаются все усилия для сохранение жизнедеятельности и развития общины. Организуются различные мероприятия, отмечаются национальные, церковные и государственные праздники, для посещающих очаг образования почти 300 детей организуются демонстрации армянских исторических фильмов.
Среди сформировавшихся традиций – проведение армянским танцевальным ансамблем в мае на площади им. Горького Перми флешмоба, цель которого – ознакомление прохожих с армянской культурой.
Жасмена Айрапетян находилась в Армении с целью участия в торжественной церемонии подведения итогов и вручения дипломов конкурса Министерства Диаспоры РА «За значительный вклад в дело сохранения армянства» 2017 года, в ходе которого в трех номинациях – «Защитник родного языка», «Лучшая молодежная организация»,  конкурсе детско-юношеского творчества «Свободный Арцах» и «Май – месяц побед» – получила призы как представитель победителей.
Выразив благодарность Министерству Диаспоры за осуществление интересных и содержательных программ, Жасмена Айрапетян отметила, что уже десять лет, с первых месяцев существования Министерства, активно сотрудничают с Министерством и участвуют во всех инициативах.
«Аппарат Министерства Диаспоры всегда высоко ценил нашу работу и всегда находился рядом с нами. Убеждена, и впредь мы продолжим сотрудничество, поскольку деятельность  школы и стиль работы педагогов еще более активизировались», – заключила директор школы.