«Երուսաղեմի Ժառանգավորաց վարժարանն ու Ընծայարանը հայապահպանության գործում մեծ դեր է ունեցել». Տեր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյան | Hayern Aysor
«Երուսաղեմի Ժառանգավորաց վարժարանն ու Ընծայարանը հայապահպանության գործում մեծ դեր է ունեցել». Տեր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյան
Ապրիլի 21-ին տեղի ունեցավ Սփյուռքի նախարարության «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2017թ.-ի մրցանակաբաշխության արդյունքների ամփոփման և դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը: Մրցանակաբաշխության ընթացքում Երուսաղեմի  Ժառանգավորաց վարժարան և Ընծայարանը «Լավագույն հայկական կրթօջախ» անվանակարգում 1-ին կարգի մրցանակին արժանացավ, որը ստացավ Երուսաղեմի Հայոց պատրարքարանի դիվանապետ, Ժառանգավորաց վարժարանի և Ընծայարանի տնօրեն Տեր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում Հայր սուրբն ասաց՝ Սփյուռքի նախարարության կողմից պարտավորեցնող՝ Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար մրցանակ ստանալն իրենց համար մեծ պատիվ և ուրախություն է:
«Այս տարի լրանում է 1843 թվականին հիմնադրված  վարժարանի 175-ամյակը, և այս պարգևատրումը մեր հոբելյանական ձեռնարկների շրջանակներում յուրահատուկ է իր տեսակի մեջ: Ժառանգավորաց վարժարանն ու Ընծայարանն, իրոք, Սփյուռքի ամենահին կրթօջախներից մեկն է, որը մեծ դեր է ունեցել հայապահպանության գործում»,-նշեց Տեր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ այդ տարիների ընթացքում կրթօջախն այնպիսի շրջանավարտներ է տվել, ովքեր սփյուռքյան տարբեր համայնքներում զգալիորեն նպասատել են ազգային, կրթական և եկեղեցական գործի զարգացմանը և Հայոց թեմերում հոգևոր սպասավորություն կատարելուն:

“Гимназия «Жарангаворац» �?ерусалима играет большую роль в деле сохранения армянства»: вардапет Корюн Багдасарян
Торжественная церемония подведения итогов и вручения дипломов конкурса Министерства Диаспоры «За значительный вклад в дело сохранения армянства» 2017г., в ходе которой гимназия «Жарангаворац» �?ерусалима в номинации «Лучший армянский очаг образования» удостоилась приза 1 степени. Приз был вручен главе канцелярии Армянского патриаршества �?ерусалима, директору гимназии «Жарангаворац» вардапету Корюну Багдасаряну.
В беседе с «Армяне сегодня» Святой Отец сказал, что получить приз от Министерства Диаспоры для них большая честь и радость.
«В этом году исполняется 175 лет гимназии, основанной в 1843 году, и эта награда в рамках наших юбилейных мероприятий играет особую роль. Гимназия «Жарангаворац» – одно из старейших учебных наведений Диаспоры и сыграла большую роль в деле сохранения армянства», – отметил вардапет Корюн Багдасарян, отметив, что за эти годы гимназия имела таких выпускников, которые в разных общинах Диаспоры существенно способствовали развитию национального, образовательного и церковного дела, выполняли духовное служение в армянских епархиях.