«Երուսաղեմի Ժառանգավորաց վարժարանն ու Ընծայարանը հայապահպանության գործում մեծ դեր է ունեցել». Տեր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյան | Hayern Aysor
«Երուսաղեմի Ժառանգավորաց վարժարանն ու Ընծայարանը հայապահպանության գործում մեծ դեր է ունեցել». Տեր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյան
Ապրիլի 21-ին տեղի ունեցավ Սփյուռքի նախարարության «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2017թ.-ի մրցանակաբաշխության արդյունքների ամփոփման և դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը: Մրցանակաբաշխության ընթացքում Երուսաղեմի  Ժառանգավորաց վարժարան և Ընծայարանը «Լավագույն հայկական կրթօջախ» անվանակարգում 1-ին կարգի մրցանակին արժանացավ, որը ստացավ Երուսաղեմի Հայոց պատրարքարանի դիվանապետ, Ժառանգավորաց վարժարանի և Ընծայարանի տնօրեն Տեր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում Հայր սուրբն ասաց՝ Սփյուռքի նախարարության կողմից պարտավորեցնող՝ Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար մրցանակ ստանալն իրենց համար մեծ պատիվ և ուրախություն է:
«Այս տարի լրանում է 1843 թվականին հիմնադրված  վարժարանի 175-ամյակը, և այս պարգևատրումը մեր հոբելյանական ձեռնարկների շրջանակներում յուրահատուկ է իր տեսակի մեջ: Ժառանգավորաց վարժարանն ու Ընծայարանն, իրոք, Սփյուռքի ամենահին կրթօջախներից մեկն է, որը մեծ դեր է ունեցել հայապահպանության գործում»,-նշեց Տեր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ այդ տարիների ընթացքում կրթօջախն այնպիսի շրջանավարտներ է տվել, ովքեր սփյուռքյան տարբեր համայնքներում զգալիորեն նպասատել են ազգային, կրթական և եկեղեցական գործի զարգացմանը և Հայոց թեմերում հոգևոր սպասավորություն կատարելուն:

Archimandrite Koryun Baghdasaryan: “The Armenian Theological Seminary of Jerusalem has made great contributions to preservation of the Armenian identity”
On April 21, the results of the 2017 Pan-Armenian Awards “For notable contributions to the preservation of the Armenian identity” (organized by the Ministry of Diaspora) were summed up and diplomas were granted during a solemn ceremony. During the award ceremony, the Armenian Theological Seminary of Jerusalem received the award of the 1st degree in the Best Armenian School category, and the award was granted to diplomat of the Armenian Patriarchate of Jerusalem, Director of the Theological Seminary, Archimandrite Koryun Baghdasaryan.
In an interview with Hayern Aysor, His Holiness said it is a great joy and honor for him to receive the binding award of the Ministry of Diaspora for notable contribution to the preservation of the Armenian identity.
“This year marks the 175th anniversary of the Seminary, and this award is special since it is granted as part of our anniversary events. The Theological Seminary is truly one of the oldest schools of the Armenian Diaspora and has played a major role in the preservation of the Armenian identity,” Archimandrite Koryun Baghdasaryan stated, adding that throughout the years, the alumni of the Seminary have made notable contributions to the development of the Armenian nation, education and church life and service in Armenian Dioceses in different communities of the Armenian Diaspora.