«Ես իմ «բանակով»՝ «Արցախի ձայներ»-ի հե՛տ եմ գնում մրցույթի, ինձ հետ է նաև իմ խաչը». «Մանկական Եվրատեսիլ-2017»-ի պատվիրակ՝ Միշա
ՀՀ սփյուռքի նախարարության գրեթե բոլոր աշխատակիցները նոյեմբերի 16-ին աշխույժ եռուզեռի մեջ էին՝ «Մանկական Եվրատեսիլ-2017» երգի միջազգային մրցույթի հայաստանյան մասնակից-պատվիրակ փոքրիկ ղարաբաղցու՝ Միքայել Գրիգորյանի այցելությամբ. Սփյուռքի նախարարի ջերմ ու անչափ սիրալիր հյուրընկալությամբ, նախարարության աշխատակիցների հիացական ժպիտներով շրջապատված Միշան ասես մի այլ մոլորակում էր հայտնվել. բոլորը ցանկանում էին լուսանկարվել տաղանդավոր տղայի հետ, հարցեր տալ նրան…Դրանից անմասն չմնացինք նաև մենք՝ լրագրողներս, և Միքայելի հետ մտերմիկ ու պարզ մի հարցազրույց ծավալվեց «Հայերն այսօր»-ի խմբագրասենյակում: Իմ հարցերին, որոնց մի մասը նաև Արցախի բարբառով էի տալիս, Միշան պատասխանում էր շատ պատրաստված, խելոք, սակայն, բնականաբար, մանկան անմիջականությամբ ու անկեղծությամբ: Ստորև մեր ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ հարցազրույցը:
-Փոքրի՛կ հայրենակից, ո՞վ է ընտրել երգը, որը պետք է ներկայացնես «Մանկական Եվրատեսիլ-2017»-ում, հավանու՞մ ես այն:
-Երգն ընտրել է իմ պրոդյուսերը, ես էլ շատ եմ հավանում այն ու պատրաստվում եմ լավ ներկայացնել, բարձր պահել Հայաստանի պատիվը, իմ Արցախի անունը:
-Ո՞ր երգը կցանկանայիր լավ սովորել ու մի օր աշխարհին ներկայանալ դրանով:
-Դա Մայքլ Ջեքսոնի կատարմամբ Սթիվի Վուանդերի «Higher ground»-ն է. որոշել եմ անպայման շատ լավ սովորել այն:
-Միքայե՛լ, բայց դա դժվար երգ է…
-Դժվա՛ր է, ճի՛շտ է, բայց ես չեմ սիրում հեշտ (այստեղ Միշան ասաց՝ թույլ ճանապարհով, ես խմբագրեցի փոքրիկի խոսքը) ճանապարհով գնալ:
-Կարո՞ղ ես հիշել, թե որն է եղել քո կատարած առաջին երգը:
– Ես երգում եմ 4 տարեկանից և հիշում եմ առաջին երգս. դա Ռոբերտինո Լորետտիի կատարած «Ջամայկա» երգն է, որով հնարավոր է՝ մի օր ներկայանամ հանդիսատեսներին:
-Երբևէ փորձե՞լ ես ինքդ երգ գրել:
–Այո՛, փորձել եմ. եղբայրս դաշնակահար է, մենք միասին ստեղծել ենք մի երաժշտություն՝ հայրենասիրական բառերով երգի համար, սակայն բառերը դեռ չունենք (ես Միքայելին խոստանում եմ գրել այդ երգի բառերը):
-Միշա՛, դու արդեն ճանաչու՞մ ես քո բոլոր մրցակիցներին, ի՞նչ ես կարծում, նրանցից ո՞վ կարող է լինել առաջատար:
-ճանաչում եմ նրանց, գիտե՛մ նրանց ուժը, երգելու ոճը. կարծում եմ՝ առաջատարների շարքերում կլինեն Ռուսաստանն ու Ավստրալիան:
–Դասընկերներդ խնդրու՞մ են երբեմն երգել դպրոցի դասամիջոցների ընթացքում…
-Այո՛: Սկզբում շատ էին ասում, սակայն, տեսնելով ինձ հեռուստատեսությամբ, հասկացան, որ ես չեմ կարող անընդհատ և ամենուրեք երգել, որ պետք է պահպանեմ ձայնս, չհոգնեմ:
-Երգը կլանել է քեզ, քո ամբողջ ժամանակը, սակայն դու պետք է նաև ապրես քո մանկությունը, շփվես հասակակիցներիդ հետ, խաղաս բակում. ժամանակ գտնու՞մ ես դրա համար:
–Ճիշտ է, շատ եմ զբաղված, բայց հասցնում մի քիչ շփվել ընկերներիս հետ, ֆուտբոլ խաղալ:
-Երաժշտական ի՞նչ գործիք ես նվագում՝ բացի ջութակից:
-Նվագում եմ նաև դաշնամուր, սովորում եմ «Արցախի ձայներ»-ում:
–Միքայե՛լ, բացի քեզանից՝ ընտանիքում էլ ովքե՞ր են երգում:
-Բոլո՛րը, բայց ամենից լավ մայրի՛կս է երգում:
-Ի՞նչ թիմով ես գնում Վրաստան, ովքե՞ր են քո «պահապան հրեշտակները»:
-Մեր «Արցախի ձայներ»-ի թիմով. իմ պրոդյուսերն է լինելու այնտեղ, ես նրանցից ո՛ւժ եմ ստանալու: Ես իմ «բանակով» եմ գնում մրցույթի, ինձ հետ է նաև իմ խաչը (Միկան ցույց է տալիս իր պարանոցից կախված խաչաշղթան):
-Միշա՛, բացի երգելուց՝ ի՞նչ մասնագետ կցանկանայիր դառնալ:
-Բարեգո՛րծ…(փոքրի՜կ, բարի՛ տղա) որպեսզի կարողանամ օգնել Արցախում ապրող անապահով մարդկանց, տուն չունեցողներին. ես ուզում եմ, որ բոլորը լավ ապրեն: Իմ ընտանիքն ինձ համար ամեն ինչ անում է, ես ոչ մի բանի կարիք չունեմ և շատ եմ ցանկանում, որ բոլոր երեխաները, մեծերը կարիքի մեջ չապրեն: Շատ կցանկանայի նաև մաթեմատիկոս դառնալ:
-Քո փոքրիկ ու շատ մեծ սրտով ի՞նչ կմաղթես քո հասակակիցներին:
-Ցանկանում եմ, որ միշտ բարի լինեն, կարողանան չարին հաղթել, և ամեն ինչ լավ կլինի:
-Երբ մեծանաս, կգնա՞ս ծառայելու Հայոց բանակում. քո առջև երկու ընտրություն է՝ գնալ երգի ճանապարհով և ծառայել բանակում. ո՞րը կընտրես առաջինը:
–Այդ դեպքում առաջինը կընտրեմ Հայրենիքիս սահմանների պաշտպանությունը, հետո՝ երգը. երգելո՛վ կպաշտպանեմ մեր սահմանները: Իմ հայրիկն էլ է զինվորական: Ես ապրիլին լսել եմ պատերազմի ձայնը և շատ եմ ուզում, որ իմ ծննդավայր Արցախում միշտ խաղաղություն լինի:
-Ի՞նչն է Արցախում քեզ ամենից շատ դուր գալիս:
-Արցախն՝ ամբողջությամբ. Արցախի բնությունը, կերակուրները՝ ժենգյալով հացը, Արցախի սոուսը, թխվածքներից՝ թերթերուկը, Արցախի մարդի՛կ են ինձ դուր գալիս…
-Ի՞նչն ես գնահատում արցախցու բնավորության մեջ:
-Հպարտությունը, ազնվությունը, անկեղծությունը, երգելու տաղանդը:
-Միքայե՛լ, ի՞նչ ես կարծում ՝ ինչպե՞ս կանցնի այս մեծ փորձությունը:
-Մեծ կռիվ, պայքա՛ր կլինի այս մրցույթում. տեսնենք, թե ով է լինելու առաջինը, ով կդառնա հաղթող:
Ջերմ ժպիտներով ողողված մեր նախարարության բազմաթիվ աշխատողների ցանկությանն ընդառաջ՝ փոքրիկ հրաշքը լուսանկարվում է նրանց հետ և ընթացքում մի քանի տող երգում Ալեքսեյ Հեքիմյանի «Ղարաբաղցին» երգից՝
Լավ ընկերոջ համար անգամ՝
Կյանքը կտա ղարաբաղցին,
Բայց թե հոգով դու դառնացրիր,
Ամպի նման կորոտա
Շանթ ու կրակ ղարաբաղցին …
…երգում է Միքայելն ու սիրուն աչուկների չարաճճի ժպիտով նայում բոլորիս: Բարեմաղթանքների հեղեղով ճանապարհում ենք բարեգործությունը մասնագիտություն համարող (այո՛, ճի՛շտ է, Միշան դա՛ էլ է մասնագիտություն համարում, ու ես անուղղակի և շատ ուղղակի կերպով համամիտ եմ նրա հետ) տաղանդավոր, փոքրիկ ղարաբաղցուն՝ հուսալով, որ հրեշտակատեսք փոքրիկ Միքայելը տուն կվերադառնա հաղթանակով:
…Աստված քեզ օգնակա՛ն, մեր փոքրի՛կ հայորդի, թո՛ղ Արցախի լեռները քեզ պահապան լինեն, թո՛ղ քո մաքուր էության, հոգու ձայնը գրավի աշխարհի տարբեր ծայրերից քո երգը լսող մարդկանց, և Հայաստան ու Միքայել անունների դիմաց գրանցվեն ամենաբարձր միավորները:

«На конкурс я еду со своей «армией» – «Голоса Арцаха», со мной и мой крест»: участник «Детского Евровидения-2017» Миша
Почти все сотрудники Министерства Диаспоры РА 16 ноября пребывали в приподнятом настроении в связи с посещением Министерства участником международного конкурса песни «Детское Евровидение-2017», юным карабахцем Микаелом Григоряном, теплым приемом министром Диаспоры. Окруженный восхищенными улыбками сотрудников Министерства, Миша будто оказался на другой планете: все хотели сфотографироваться с талантливым пареньком, задать ему вопросы… Не остались в стороне от ажиотажа и мы, журналисты, и с Микаелом в редакции «Армяне сегодня» завязалась искренняя, непринужденная беседа. На вопросы мои, часть которых звучала на арцахском наречии, Миша отвечал очень подготовленно, умно, однако, естественно, с детской искренностью и непосредственностью. Ниже предлагаем вниманию читателей запись этой беседы.
– Юный соотечественник, кто выбирал песню, которые тебе предстоит представить на «Детском Евровидении-2017», тебе она нравится?
– Песню выбрал мой продюсер, мне она очень нравится, и готовлюсь хорошо представить, высоко держать честь Армении, имя моего Арцаха.
– Какую бы песню хотел хорошо выучить и однажды предстать миру с ней?
– Это песня Стиви Уандера «Higher ground» в исполнении Майкла Джексона: решил непременно очень хорошо выучить ее.
– Микаел, но это сложная песня…
– Верно, сложная, но я не люблю идти по легкому пути.
– Можешь вспомнить, какую песню исполнял первой?
– Я пою с 4-летнего возраста, и помню свою первую песню. Это была «Джамайка», которую исполнял Робертино Лоретти. Возможно, однажды предстану с ней перед зрителями.
– Когда либо пытался сам сочинять песни?
– Да, пытался: брат пианист, мы вместе создали музыку для патриотической песни. Однако текста пока нет. (Я обещаю Микаелу написать текст этой песни).
– Миша, ты уже знаешь всех своих соперников? Как ты думаешь, кто из них может быть лидером?
– Знаю их, их силу, стиль пения. Думаю, среди лидеров будут Россия и Австралия.
– Одноклассники просят иногда петь в школе на переменках?
– Да, сначала много приставали, однако, увидев меня по телевидению, поняли, что я не могу петь всегда и везде, нужно беречь голос, не уставать.
– Песня покорила тебя, все твое время, но ты должен жить и своим детством, общаться со сверстниками, играть во дворе – время на все это находишь?
– Правда, очень занят, но успеваю немного общаться с друзьями, гонять в футбол.
– На каком музыкальном инструменте играешь, кроме скрипки?
– �?граю также на пианино, учусь в «Голоса Арцаха».
– Микаел, кто еще кроме тебя поет в семье?
– Все, но лучше всех поет мама.
– С какой командой едешь в Грузию, кто твои «ангелы-хранители»?
– С нашей командой «Голоса Арцаха». Там будет и мой продюсер – от него я подпитываюсь силой. На конкурс я еду со своей «армией», со мной и мой крест (Мика показывает висящий на шее крестик с цепочкой).
– Миша, кроме пения, специалистом в какой области хотел бы стать?
– Благотворителем, что бы суметь помогать живущим в Арцахе необеспеченным людям, не имеющим дома. Хочу, чтобы все жили хорошо. Моя семья делает для меня все, я ни в чем не нуждаюсь, и очень хочу, чтобы все дети, взрослые жили обеспеченно. Очень хотел бы также стать математиком.
– Своим маленьким и очень большим сердцем что бы ты пожелал сверстникам?
– Желаю, чтобы всегда были добрыми, могли побеждать зло, и все будет хорошо.
– Когда вырастешь, пойдешь служить в Армянской армии? Перед тобой два пути: идти по пути пения и служить в армии: которым выберешь первым?
– В этом случае выберу сначала защиту границ Родины, потом пение. Наши границы буду защищать с песней. Мой папа тоже военный. В апреле я слышал звуки войны, и очень хочу, чтобы в Арцахе всегда был мир.
– Что больше всего нравится тебе в Арцахе?
– Весь Арцах – его природа, кухня, «женгялов ац», соус, из выпечки – тертерук, люди Арцаха…
– Что ты ценишь в характере арцахцев?
– Гордость, честность, искренность, талант пения.
– Как ты думаешь, Микаел, как продет это большое испытание?
– На этом конкурсе будет большая конкуренция, посмотрим, кто победит.
Выполняя просьбу многих сотрудников Министерства, «маленькое чудо» сфотографировался с ними, в процессе спев несколько строк из песни Алексея Экимяна «Карабахец».
…Поет Микаел, и с лукавой улыбкой смотрит на нас. Добрыми пожеланиями провожаем юного талантливого карабахца, считающего благотворительность профессией (да, Миша, ты прав – это тоже профессия, полностью с тобой согласна), желая ему возвращения домой с победой.
Бог тебе в помощь, юный армянин, пусть Арцахские горы будут тебе хранителями, пусть голос души твоей чистой сущности покорит людей, слушающих тебя в разных уголках мира, и в строке Армения и Микаел будуи записаны самые высокие баллы.