Ավստրալահայ գործիչ Ռիտա Լեփեջյանը և երգահան Արա Գևորգյանը հյուրընկալվեցին Սփյուռքի նախարարությունում
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայ-Ավստրալական առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ, համայնքային գործիչ Ռիտա Լեփեջյանին և երաժիշտ, երգահան Արա Գևորգյանին:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը բարձր գնահատեց Ռիտա Լեփեջյանի՝ հայապահպանությանն ուղղված գործունեությունը և Հայաստանն ու հայ մշակույթը Ավստրալիայում հավուր պատշաճի ներկայացնելուն միտված նրանց ջանքերը: Նախարարը կարևորեց Ավտրալիայի առաջատար լրագրողների հետ համատեղ Հայաստանն ու նրա պատմամշակութային ժառանգությունը փաստավավերագրական ֆիլմի միջոցով ավստրալական հեռուստատեսություններով ներկայացնելու ծրագիրը և աջակցելու պատրաստակամություն հայտնեց:
Ռիտա Լեփեջյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության և Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովին մասնակցելու հնարավորություն ընձեռելու համար, նշեց, որ այն հայության հնարավորությունները բացահայտելուն, միասնաբար գործելուն և հայրենիքը զորացնելուն միտված բացառիկ իրադարձություն էր: Նա իր գոհունակությունը հայտնեց Հայ առևտրաարդյունաբերական պալատների ցանցի գործարար ֆորումը համաժողովի շրջանակներում կազմակերպելու վերաբերյալ:
Ռիտա Լեփեջյանը կարևորեց Ավստրալիայում հայ մշակույթի ներկայացումն ու հանրահռչակումը, և նշեց,  որ իր կողմից հիմնադրված «Ryde Hunters Hill» սիմֆոնիկ նվագախումբը համերգների ընթացքում ավստրալացի հանդիսատեսին ներկայացնում է Ա. Խաչատրյանի, Է. Միրզոյանի, Ա. Հարությունյանի և Ա. Բաբաջանյանի ստեղծագործությունները:

Армянский деятель из Австралии Рита Лепечян и композитор Ара Геворгян побывали в Министерстве Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла президента Армяно-Австралийской торгово-промышленной палаты, общинного деятеля Риту Лепечян и композитора Ара Геворгяна.
Тепло приветствовав гостей, министр высоко оценила деятельность Риты Лепечян по сохранению армянства, ее усилия по представлению в Австралии на должном уровне Армении и армянской культуры. Министр отметила важность программы представления совместно с ведущими австралийскими журналистами Армении и ее историко-культурного наследия посредством документально-хроникального  фильма австралийскими телекомпаниями и изъявила готовность содействовать программе.
Рита Лепечян выразила благодарность за теплый прием и возможность участвовать в 6-м форуме Армения-Диаспора, отметив, что это было исключительное событие, нацеленное на раскрытие возможностей армянства совместно действовать и усиливать Родину. Она выразила удовлетворение проведением в рамках этого форума также форума Сети армянских торгово-промышленных палат.
Рита Лепечян отметила важность представления и пропаганды в Австралии армянской культуры, отметив, что основанный ею симфонический оркестр «Ryde Hunters Hill» в ходе концертов представляет австралийскому зрителю произведения А.Хачатряна, Э.Мирзояна, А.Арутюняна и А.Бабаджаняна.