«Ես արցախցի մանուկների մեջ լավատեսություն, խաղաղություն, տեսա՝ չնայած նրանք ապրում են պատերազմական գոտում, լսել են արկերի շաչյունը». Սևակ Հակոբյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժումը մեծ տարածում գտավ՝ արժանանալով մեր հայրենակիցներից շատերի հավանությանը. եղան և շարունակվում են իրականացվել գործնական բազմաթիվ քայլեր՝ բարոյական և նյութական օգնությունների տեսքով: Դրանց նախաձեռնողները խմբեր ու անհատներ, կազմակերպություններ ու ընտանիքներ են՝ Հայաստանից ու Սփյուռքից: Նման մի նախաձեռնությամբ էլ հանդես են եկել Լիբանանի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու Սուրբ Խաչ-Հարպոյան վարժարանի ներառական կրթության բաժնի ուսուցիչները՝ «Զարթոնք» օրաթերթի խմբագիր Սևակ Հակոբյանի գլխավորությամբ, ում հետ էլ զրույց ունեցա «Հայերն այսօր»-ի համար:
-Պարո՛ն Հակոբյան, ամիսներ առաջ մեր խմբագրությունում հյուրընկալվել էին Արցախի Մարտակերտի Վարդան Մինասյանի անվան ներառական կրթությամբ համալրված թիվ 2 հիմնական դպրոցի տնօրենն ու երկու ուսուցչուհիներ, ովքեր Ձեր հրավերով պատրաստվում էին գալ Հարպոյան վարժարան՝ փորձի փոխանակման և դասընթացի մասնակցելու նպատակով. ամիսներ անց Դուք գալիս եք Մարտակերտի նույն դպրոցից՝ Ձեր ուսուցչուհիների հետ. ասացեք, խնդրեմ, թե ինչ տվեց Ձեզ այս այցելությունը, ավելին՝ առաքելությունը:
-Դեռևս Լրագրողների 8-րդ համահայկական համաժողովի ժամանակ նախարարի առաջարկությամբ ընդունված այս շարժումը խորհելու տեղիք տվեց և որոշեցինք, ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ համագործակցելով, նախաձեռնությամբ հանդես գալ՝ Արցախում գտնել ներառական կրթություն ունեցող մի դպրոց: Մեզ բախտ վիճակվեց կապ հաստատել սահմանամերձ Մարտակերտի Վարդան Մինասյանի անվան թիվ 2 հիմնական՝ ներառական կրթությամբ համալրված դպրոցի հետ և հնարավորինս աջակցել նրանց՝ խորհուրդներով, փորձի փոխանակումով, լսել նաև նրանց առաջարկները: Նրանց Բեյրութ հրավիրեցինք: Դպրոցի տնօրինուհի Մելսիդա Քարդումյանն ու նրա հետ եկած ներառական կրթություն դասավանդող ուսուցչուհիները մեկ շաբաթով եղան Սուրբ Խաչ-Հարպոյան վարժարանի հատուկ դժվարություն ունեցող երեխաների բաժանմունքում, ծանոթացան մեր ուսումնական մեթոդներին, դասավանդման եղանակներին, երեխաների հետ տարվող հոգեբանական աշխատանքներին: Այս անգամ մե՛նք գնացինք Արցախ, ծանոթացանաք նրանց դասավանդման մեթոդներին ու նրբություններին, շփվեցինք երեխաների հետ, ծանոթացանաք նրանց շենքային ոչ բարվոք պայմաններին…Մեր խմբում ընդգրկված երիտասարդ ուսուցչուհիներից ամեն մեկն իր մասնագիտության գծով մի նյութ էր պատրաստել. երբ Արցախի Գիտության ու կրթության նախարարության աջակցությամբ կիրակի օրը սեմինար կազմակերպեցինք, աղջիկները ներկայացրեցին իրենց զեկուցումները, որոնց ունկնդիր եղան այդ դպրոցի 30 տարբեր մասնագետներ: Կարծում եմ՝ օգտակար եղավ այդ սեմինարը: Մեր առաքելությունը դեռ չի ավարտվել, այն դեռ նոր է սկսվել և շարունակություն պիտի ունենա:
-Շա՞տ մեծ է Ձեր և Մարտակերտի ներառական կրթություն տվող դպրոցի ուսուցման մեթոդների տարբերությունը:
-Պետք է նախընտրեմ, որ այդ մասին խոսի մեր դպրոցի հատուկ դժվարություն ունեցող երեխաների վարքի վերլուծության գծով մասնագիտացած հոգեբան Քրիստին Տեր-Սարգսյանը…
-Քրիստի՛ն, Ձեր դիտարկումն այս առիթով.
-Շատ կարևոր է, թե որտեղ են ծնվել, որ հողի վրա, ինչ միջավայրում են ապրում երեխաները. ուսուցման մեթոդների, մոտեցման մեջ, բնականաբար, լինում է տարբերություն: Մեր վարժարանի համապատասխան բաժանմունքում առարկաների դասավանդումն ավելի հագեցած է, առարկաներն ավելի շատ են, լիբանանահայությունը քիչ է, հայերենով տվյալ ուսուցմամբ դասավանդող մասնագետներն էլ քիչ են, իսկ Արցախում մասնագետները թվով ավելի շատ են:
-Քրիստի՛ն, օրինակելի ի՞նչ առանձնահատկություն տեսաք Մարտակերտի այդ դպրոցի ներառական բաժանմունքում, որը կարող եք տանել Ձեր դպրոց:
-Շատ մեծ սեր ու ջերմություն, յուրահատուկ հոգատարություն՝ հատուկ դժվարություն ունեցող երեխաների հանդեպ: Մանկավարժների այդ խումբը օրինակելի միասնություն, համախմբում ունի. նրանք մի ընտանիքի պես, հաշտ ու համերաշխ, լռելյայն կատարում են իրենց գործը: Նրանց ներքին խաղաղությունն է նաև այդ երեխաներին թևեր տալիս:
-Պարո՛ն Հակոբյան, հարցս դարձյալ Ձեզ ուղղեմ՝ ի՞նչ տվեց Ձեր ներկայությունն արցախցի այդ մանուկներին:
– Նախ ասեմ, որ այդ մարդիկ ոչնչից ստեղծել են աշխատանք՝ իրենց հոգին դնելով այդ գործում, այդ փոքրիկներին տալով կրթություն, սեր, հավատալով, որ այդ երեխաները բոլորի նման իրավունք ունեն ստանալու համապատասխան կրթություն, վերաբերմունք: Տիկին Հրանուշ Հակոբյանը շատ լավ միտք արտահայտեց՝ ասելով, որ եթե անգամ շոշափելի օգտակարություն չլինի, այդ մարդիկ կզգան, որ իրենք միայնակ չեն, որ իրենցով հետաքրքրվում են: Երեխաները մեզ դիմավորեցին աղուհացով, արտասանություններով, գեղեցիկ հագնված, հարդարված, տոնական տրամադրությամբ: Մեզ համար շատ հուզիչ էին այդ պահերը. զարմանալի է, որ սահմանամերձ այդ վայրում, նման պայմաններում նրանք ապրում են, արարում, ժպտում, որ այնքա՜ն լավատեսություն կա նրանցում, իսկ ամենակարևորը՝ չեն լքում իրենց բնակավայրերը: Հողին վրա ապրե՛լն է իսկական հայրենասիրությունը, սահմանները պաշտպանելն ու պահելը:
-Քրիստի՛ն, ներառական կրթություն ստացող արցախցի մանուկների և Հարպոյան վարժարանում նմանօրինակ կրթություն ստացող երեխաների միջև վարքի դրսևորման, հոգեբանության առումով ակնառու ի՞նչ տարբերություն կա :
–Արցախցի մանուկներն ավելի համարձակ են, ավելի պարզ, անմիջական, գոհանում են քչով, բարարվում եղածով…
–Պարո՛ն Հակոբյան, Դուք ի՞նչ կասեք այս առումով…
-Ես նրանց մեջ խաղաղություն տեսա՝ չնայած նրանք ապրել են պատերազմական գոտում, լսել արկերի շաչյունը, դժվար օրեր տեսել. այն ճանապարհները, որոնցով նրանք դպրոց են հաճախում, դժվար են, մեր երեխաները չէին կարողանա այսպիսի քաջությամբ դպրոց հաճախել, տանը կմնային, դպրոց չէին գնա: Մեր երեխաները այդքան քաջ չեն և ավելի ինքնամփոփ են:
–Ձեր խմբում են Հարպոյան վարժարանի ներառական կրթության բաժանմունքի ուսուցչուհիներ, կներկայացնե՞ք նրանց աշխատանքը:
-Ասեմ, որ նրանցից երկուսն առաջին անգամ են Հայրենիքում և շատ տպավորված են Հայաստանով ու Արցախով: Ի պատիվ աղջիկների՝ պետք է ասեմ, որ այս ուղևորությունը, այս առաքելությունը սեփական միջոցներով են իրականացրել, նրանք մեծ ցանկություն ունեին ինչ–որ ձևով օգտակար լինել արցախցի այդ երեխաներին:
-Ապագայում ի՞նչ ծրագրեր ունեք՝ կապված Մարտակերտի թիվ 2 դպրոցի ներառական կրթության ուսուցման բաժնի հետ:
-Մեր աշխատանքը, կապը պետք է շարունակական լինի. Մարտակերտի դպրոցի այն սենյակը, որտեղ պարապում են ներառական կրթություն ստացող երեխաները, և, առհասարակ, դպրոցի շենքային պայմանները շտկելու կարիք կա: Հնարավորության սահմաններում պիտի փորձենք կահավորել այդ սենյակը:
–Պարո՛ն Հակոբյան, շնորհակալություն Ձեզ և Ձեր հայրենասեր, պատրաստակամ ուսուցչուհիներին՝ Քրիստին Տեր-Սարգսյանին, Նատալի Ավետյանին, Լարա Գուտուզյանին, Ջենիֆեր Ավետյանին. մաղթում եմ, որ Մարտակերտի դպրոցի ներառական կրթության բաժանմունքի հետ կապված Ձեր բոլոր ծրագրերը իրականություն դառնան և Ձեր՝ բազմազբաղ մտավորականի ժամանակն ու առողջությունը կարողանան ներդաշնակորեն համընթաց քայլել Ձեր երազանքների, ծրագրերի հետ:

«В арцахских малышах я видел оптимизм, мир, хотя они и живут в зоне боевых действий, слышали вой снарядов»: Севак Акопян
Общеармянское движение Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Арцаха» приобрел большое распространение, удостоившись одобрения многих наших соотечественников: были и продолжаются многочисленные практические шаги – в виде моральной и материальной помощи. �?х инициаторы – группы и отдельные лица, организации и семьи из Армении и Диаспоры. С подобной инициативой выступили преподаватели отделения инклюзивной педагогики гимназии Св. Хач-Гарпоян Армянской Католической церкви Ливана во главе с редактором ежедневной газеты «Зартонк» Севаком Акопяном, с которым и состоялась наша беседа для «Армяне сегодня».
– Господин Акопян, несколько месяцев назад в нашей редакции побывали директор и два педагога дополненной инклюзивным обучением основной школы №2 имени Вардана Минасяна города Мартакерт Арцаха. Они собирались по Вашему приглашению приехать в гимназию Гарпоян с целью участвовать в курсах по обмену опытом. Спустя несколько месяцев Вы приезжаете из мартакертской школы вместе с вашими учительницами. Скажите, пожалуйста, что дала вам эта поездка, более того – миссия?
– Еще во время 8-го общеармянского форума журналистов принятое по предложению министра это движение послужило поводом к размышлениям. Решили в сотрудничестве с Министерством Диаспоры РА выступить с инициативой – найти в Арцахе одну школу с инклюзивным обучением. Нам выпало счастье наладить связь с основной школой №2 имени Вардана Минасяна приграничного Мартакерта, дополненной инклюзивным обучением. Решили, по возможности содействовать ей советами, обменом опытом, выслушать их предложения. Пригласили их в Бейрут. Директор школы Мельсида Кардумян и приехавшие вместе с ней учительницы, ведущие инклюзивное обучение в течение недели были в отделении детей с особыми проблемами гимназии Св. Хач-Гарпоян, познакомились с нашими методами обучения, психологической работой с детьми. На этот раз мы поехали в Арцах, ознакомились с их методами преподавания и тонкостями, пообщались с детьми, увидели их неудовлетворительные условия… Одна из молодых учительниц нашей группы по своей специальности подготовила материал: когда в воскресенье при содействии Министерства образования и науки Арцаха организовали семинар, девочки представили свои доклады, которые прослушали 30 разных специалистов школы. Думаю, этот семинар был полезным. Наша миссия пока не завершена – она только началась и будет иметь продолжение.
– Различие в методах инклюзивного обучения Ваших и Мартакертской школы очень велико?
– Я бы предпочел, чтобы об этом высказалась специалист нашей школы по анализу поведения детей с особыми трудностями, психолог Кристин Тер-Саркисян…
– Кристин, Ваши наблюдения по этому поводу.
– Очень важно, где родился ребенок, на какой земле, в какой среде живет: в методах обучения, подходах, естественно, бывают различия. В соответствующем отделении нашей гимназии преподавание предметов более насыщенно, предметов больше, численность ливанских армян мала, специалистов, преподающих на армянском, тоже мало, а в Арцахе численность специалистов больше.
– Кристин, какие характерные особенности заметили в инклюзивном отделении Мартакертской школы, которые можете применить и в Вашей школе?
– Очень большая любовь и теплота, особая забота в отношении детей со специфическими трудностями. Эта группа педагогов очень сплоченная, словно одна семья, дружно и молча выполняют свою работу. �?х внутреннее умиротворение также окрыляют детей.
– Господин Акопян, и вновь вопрос Вам – что дало Ваше присутствие арцахским детям?
– Прежде скажу, что эти люди из ничего создали работу – вкладывая в это дело душу, дают малышам образование, дарят любовь, веря, что эти дети, как и все, имеют право получить соответствующее образование, отношение. Госпожа Грануш Акопян высказала прекрасную мысль, сказав, что даже если не будет ощутимой пользы, эти люди почувствуют, что они не одиноки, что ими интересуются. Дети встретили нас хлебом-солью, декламацией, праздничным настроением, нарядные. Для нас эти мгновения были очень волнующими, поразительно, что в этом приграничном районе, в таких условиях они живут, созидают, общаются, и в них есть столько оптимизма, а самое главное – не покидают родные места. �?стинный патриотизм – жить на своей земле, защищать и охранять ее границы.
– Кристин, в плане поведения, психики какие заметные различия между арцахскими детьми, получающими инклюзивное образование, и детьми той же категории гимназии Гарпоян?
– Арцахские дети смелее, проще, непосредственнее, довольствуются малым, удовлетворены тем, что есть…
– Господин Акопян, что Вы скажете по этому поводу?..
– Я видел в них мир, хотя они и живут в зоне боевых действий, слышали вой снарядов, видели трудные дни. Дороги, по которым они добираются в школу, очень трудные: наши дети не смогли бы с такой отвагой посещать школу, остались бы дома. Наши дети не настолько смелые, более замкнутые.
– В вашей группе – педагоги отделения инклюзивного образования гимназии Гарпоян. Представите их работу?
– Скажу, что двое из них впервые на Родине, очень впечатлены Арменией и Арцахом. К чести девушек должен сказать, что эту поездку, миссию осуществили на собственные средства – они очень хотели как-то помочь этим арцахским детям.
– Какие имеются программы на будущее, связанные с отделом инклюзивного образования Мартакертской школы №2?
– Наша работа и связи должны продолжаться: комната в Мартакертской школе, где проходит инклюзивное обучение, и вообще условия в помещении школы нуждаются в улучшении. По мере возможностей должны попытаться оборудовать эту комнату.
– Спасибо, господин Акопян, Вам и вашим патриотичным педагогам – Кристин Тер-Саркисян, Натали Аветян, Ларе Гутузян, Дженифер Аветян. Желаю, чтобы все ваши планы, связанные с отделением инклюзивного образования Мартакертской школы, стали реальностью.