«Ես արցախցի մանուկների մեջ լավատեսություն, խաղաղություն, տեսա՝ չնայած նրանք ապրում են պատերազմական գոտում, լսել են արկերի շաչյունը». Սևակ Հակոբյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժումը մեծ տարածում գտավ՝ արժանանալով մեր հայրենակիցներից շատերի հավանությանը. եղան և շարունակվում են իրականացվել գործնական բազմաթիվ քայլեր՝ բարոյական և նյութական օգնությունների տեսքով: Դրանց նախաձեռնողները խմբեր ու անհատներ, կազմակերպություններ ու ընտանիքներ են՝ Հայաստանից ու Սփյուռքից: Նման մի նախաձեռնությամբ էլ հանդես են եկել Լիբանանի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու Սուրբ Խաչ-Հարպոյան վարժարանի ներառական կրթության բաժնի ուսուցիչները՝ «Զարթոնք» օրաթերթի խմբագիր Սևակ Հակոբյանի գլխավորությամբ, ում հետ էլ զրույց ունեցա «Հայերն այսօր»-ի համար:
-Պարո՛ն Հակոբյան, ամիսներ առաջ մեր խմբագրությունում հյուրընկալվել էին Արցախի Մարտակերտի Վարդան Մինասյանի անվան ներառական կրթությամբ համալրված թիվ 2 հիմնական դպրոցի տնօրենն ու երկու ուսուցչուհիներ, ովքեր Ձեր հրավերով պատրաստվում էին գալ Հարպոյան վարժարան՝ փորձի փոխանակման և դասընթացի մասնակցելու նպատակով. ամիսներ անց Դուք գալիս եք Մարտակերտի նույն դպրոցից՝ Ձեր ուսուցչուհիների հետ. ասացեք, խնդրեմ, թե ինչ տվեց Ձեզ այս այցելությունը, ավելին՝ առաքելությունը:
-Դեռևս Լրագրողների 8-րդ համահայկական համաժողովի ժամանակ նախարարի առաջարկությամբ ընդունված այս շարժումը խորհելու տեղիք տվեց և որոշեցինք, ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ համագործակցելով, նախաձեռնությամբ հանդես գալ՝ Արցախում գտնել ներառական կրթություն ունեցող մի դպրոց: Մեզ բախտ վիճակվեց կապ հաստատել սահմանամերձ Մարտակերտի Վարդան Մինասյանի անվան թիվ 2 հիմնական՝ ներառական կրթությամբ համալրված դպրոցի հետ և հնարավորինս աջակցել նրանց՝ խորհուրդներով, փորձի փոխանակումով, լսել նաև նրանց առաջարկները: Նրանց Բեյրութ հրավիրեցինք: Դպրոցի տնօրինուհի Մելսիդա Քարդումյանն ու նրա հետ եկած ներառական կրթություն դասավանդող ուսուցչուհիները մեկ շաբաթով եղան Սուրբ Խաչ-Հարպոյան վարժարանի հատուկ դժվարություն ունեցող երեխաների բաժանմունքում, ծանոթացան մեր ուսումնական մեթոդներին, դասավանդման եղանակներին, երեխաների հետ տարվող հոգեբանական աշխատանքներին: Այս անգամ մե՛նք գնացինք Արցախ, ծանոթացանաք նրանց դասավանդման մեթոդներին ու նրբություններին, շփվեցինք երեխաների հետ, ծանոթացանաք նրանց շենքային ոչ բարվոք պայմաններին…Մեր խմբում ընդգրկված երիտասարդ ուսուցչուհիներից ամեն մեկն իր մասնագիտության գծով մի նյութ էր պատրաստել. երբ Արցախի Գիտության ու կրթության նախարարության աջակցությամբ կիրակի օրը սեմինար կազմակերպեցինք, աղջիկները ներկայացրեցին իրենց զեկուցումները, որոնց ունկնդիր եղան այդ դպրոցի 30 տարբեր մասնագետներ: Կարծում եմ՝ օգտակար եղավ այդ սեմինարը: Մեր առաքելությունը դեռ չի ավարտվել, այն դեռ նոր է սկսվել և շարունակություն պիտի ունենա:
-Շա՞տ մեծ է Ձեր և Մարտակերտի ներառական կրթություն տվող դպրոցի ուսուցման մեթոդների տարբերությունը:
-Պետք է նախընտրեմ, որ այդ մասին խոսի մեր դպրոցի հատուկ դժվարություն ունեցող երեխաների վարքի վերլուծության գծով մասնագիտացած հոգեբան Քրիստին Տեր-Սարգսյանը…
-Քրիստի՛ն, Ձեր դիտարկումն այս առիթով.
-Շատ կարևոր է, թե որտեղ են ծնվել, որ հողի վրա, ինչ միջավայրում են ապրում երեխաները. ուսուցման մեթոդների, մոտեցման մեջ, բնականաբար, լինում է տարբերություն: Մեր վարժարանի համապատասխան բաժանմունքում առարկաների դասավանդումն ավելի հագեցած է, առարկաներն ավելի շատ են, լիբանանահայությունը քիչ է, հայերենով տվյալ ուսուցմամբ դասավանդող մասնագետներն էլ քիչ են, իսկ Արցախում մասնագետները թվով ավելի շատ են:
-Քրիստի՛ն, օրինակելի ի՞նչ առանձնահատկություն տեսաք Մարտակերտի այդ դպրոցի ներառական բաժանմունքում, որը կարող եք տանել Ձեր դպրոց:
-Շատ մեծ սեր ու ջերմություն, յուրահատուկ հոգատարություն՝ հատուկ դժվարություն ունեցող երեխաների հանդեպ: Մանկավարժների այդ խումբը օրինակելի միասնություն, համախմբում ունի. նրանք մի ընտանիքի պես, հաշտ ու համերաշխ, լռելյայն կատարում են իրենց գործը: Նրանց ներքին խաղաղությունն է նաև այդ երեխաներին թևեր տալիս:
-Պարո՛ն Հակոբյան, հարցս դարձյալ Ձեզ ուղղեմ՝ ի՞նչ տվեց Ձեր ներկայությունն արցախցի այդ մանուկներին:
– Նախ ասեմ, որ այդ մարդիկ ոչնչից ստեղծել են աշխատանք՝ իրենց հոգին դնելով այդ գործում, այդ փոքրիկներին տալով կրթություն, սեր, հավատալով, որ այդ երեխաները բոլորի նման իրավունք ունեն ստանալու համապատասխան կրթություն, վերաբերմունք: Տիկին Հրանուշ Հակոբյանը շատ լավ միտք արտահայտեց՝ ասելով, որ եթե անգամ շոշափելի օգտակարություն չլինի, այդ մարդիկ կզգան, որ իրենք միայնակ չեն, որ իրենցով հետաքրքրվում են: Երեխաները մեզ դիմավորեցին աղուհացով, արտասանություններով, գեղեցիկ հագնված, հարդարված, տոնական տրամադրությամբ: Մեզ համար շատ հուզիչ էին այդ պահերը. զարմանալի է, որ սահմանամերձ այդ վայրում, նման պայմաններում նրանք ապրում են, արարում, ժպտում, որ այնքա՜ն լավատեսություն կա նրանցում, իսկ ամենակարևորը՝ չեն լքում իրենց բնակավայրերը: Հողին վրա ապրե՛լն է իսկական հայրենասիրությունը, սահմանները պաշտպանելն ու պահելը:
-Քրիստի՛ն, ներառական կրթություն ստացող արցախցի մանուկների և Հարպոյան վարժարանում նմանօրինակ կրթություն ստացող երեխաների միջև վարքի դրսևորման, հոգեբանության առումով ակնառու ի՞նչ տարբերություն կա :
–Արցախցի մանուկներն ավելի համարձակ են, ավելի պարզ, անմիջական, գոհանում են քչով, բարարվում եղածով…
–Պարո՛ն Հակոբյան, Դուք ի՞նչ կասեք այս առումով…
-Ես նրանց մեջ խաղաղություն տեսա՝ չնայած նրանք ապրել են պատերազմական գոտում, լսել արկերի շաչյունը, դժվար օրեր տեսել. այն ճանապարհները, որոնցով նրանք դպրոց են հաճախում, դժվար են, մեր երեխաները չէին կարողանա այսպիսի քաջությամբ դպրոց հաճախել, տանը կմնային, դպրոց չէին գնա: Մեր երեխաները այդքան քաջ չեն և ավելի ինքնամփոփ են:
–Ձեր խմբում են Հարպոյան վարժարանի ներառական կրթության բաժանմունքի ուսուցչուհիներ, կներկայացնե՞ք նրանց աշխատանքը:
-Ասեմ, որ նրանցից երկուսն առաջին անգամ են Հայրենիքում և շատ տպավորված են Հայաստանով ու Արցախով: Ի պատիվ աղջիկների՝ պետք է ասեմ, որ այս ուղևորությունը, այս առաքելությունը սեփական միջոցներով են իրականացրել, նրանք մեծ ցանկություն ունեին ինչ–որ ձևով օգտակար լինել արցախցի այդ երեխաներին:
-Ապագայում ի՞նչ ծրագրեր ունեք՝ կապված Մարտակերտի թիվ 2 դպրոցի ներառական կրթության ուսուցման բաժնի հետ:
-Մեր աշխատանքը, կապը պետք է շարունակական լինի. Մարտակերտի դպրոցի այն սենյակը, որտեղ պարապում են ներառական կրթություն ստացող երեխաները, և, առհասարակ, դպրոցի շենքային պայմանները շտկելու կարիք կա: Հնարավորության սահմաններում պիտի փորձենք կահավորել այդ սենյակը:
–Պարո՛ն Հակոբյան, շնորհակալություն Ձեզ և Ձեր հայրենասեր, պատրաստակամ ուսուցչուհիներին՝ Քրիստին Տեր-Սարգսյանին, Նատալի Ավետյանին, Լարա Գուտուզյանին, Ջենիֆեր Ավետյանին. մաղթում եմ, որ Մարտակերտի դպրոցի ներառական կրթության բաժանմունքի հետ կապված Ձեր բոլոր ծրագրերը իրականություն դառնան և Ձեր՝ բազմազբաղ մտավորականի ժամանակն ու առողջությունը կարողանան ներդաշնակորեն համընթաց քայլել Ձեր երազանքների, ծրագրերի հետ:

Sevag Hagopian: “I saw peace and optimism within the children of Artsakh, even though they have lived in a war zone and heard the sounds of mines exploding”
Launched by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement became very popular and was approved by most of our compatriots. Many actions have been taken and are still being taken in the form of moral and material assistance. The initiators are groups, individuals, organizations and families from Armenia and the Diaspora. One of these initiatives was taken by the teachers of the Inclusive Education Department of the Holy Cross-Harboyan High School of the Armenian Catholic Church in Lebanon led by Editor of Zartonk Armenian Daily Sevag Hagopian, who gave an interview to Hayern Aysor.
Karine Avagyan: Mr. Hagopian, months ago, our editorial office hosted the director and two teachers of Primary School #2 after Vardan Minasyan in Martakert region of Artsakh where children are taught through inclusive education. At your invitation, they were preparing to visit Harboyan High School to exchange experiences and participate in a course. Months later, you are coming from that school in Martakert along with two teachers. Please, tell us what you got out of this visit? What was the mission?
Sevag Hagopian: This movement was launched upon the recommendation of the Minister during the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists. It gave us something to think about, and we decided to collaborate with the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia and undertake the initiative to find an inclusive education school in Artsakh. We were lucky to contact the Vardan Minasyan Primary Inclusive Education School #2 of the borderline Martakert region and support them as much as we could with our advice and through exchange of experiences and listen to their proposals. We invited them to Beirut. The School’s Principal Melsida Kardumyan and her inclusive education teachers visited the Children with Special Difficulties Unit of Holy Cross-Harboyan High School where they were introduced to our teaching methods and the psychological activities that we carry out with the pupils. This time, we went to Artsakh where we were introduced to the teaching methods and delicacies. We interacted with the children and were introduced to the poor condition of their school…Each of the young female teachers of our group had prepared a material based on her profession. When we hosted a seminar with the support of the Ministry of Education and Science of Artsakh on ASunday, the girls gave their speeches to 30 different specialists of the school. I think the seminar was helpful. Our mission is not over. It has just begun and must continue.
Karine Avagyan: Is there a big difference between the teaching methods of your school and the teaching methods of the inclusive education school in Martakert?
Sevag Hagopian: I would prefer to have our psychologist Christine Der-Sarkisian talk about that. Der-Sarkisian specializes in the analysis of the behavior of children with special difficulties.
Karine Avagyan: Christine, what do you have to say about this?
Christine Der-Sarkisian: What is very important is where the children were born, on which land and in which environment they live. Of course, there are differences between the teaching methods in terms of approach. The subjects taught in the relevant unit of our school are more in number. There are few Lebanese-Armenians and few specialists who teach the given subject in Armenian, yet there are more specialists in Artsakh.
Karine Avagyan: Christine, what exemplary feature did you notice at the inclusive education unit of the school in Martakert that you can introduce in your school?
Christine Der-Sarkisian: There was a lot of love and warmth and unique generosity towards children with special difficulties. The unity of the teachers was exemplary. They worked like a family in solidarity and performed their tasks silently. Their peace also gave those children wings.
Karine Avagyan: Mr. Hagopian, what did the children of Artsakh get out of your visit?
Sevag Hagopian: First, I must say that those people have created jobs with nothing and have put their soul into it, providing those children with an education and giving them love with the belief that those children have the right to receive an adequate education and receive adequate treatment like everyone. Mrs. Hranush Hakobyan was very right when she said that even if the assistance is not tangible, those people will feel that they are not alone and that there are people who are interested in them. The children greeted us with bread and salt and recited poems. They were beautifully dressed and were in a festive mood. Those moments were very touching for us. It is amazing to see how they live, work and smile in that borderline settlement. They are so optimistic! Most importantly, they don’t leave their settlements. Living on the land and defending and protecting the borders is what real patriotism is all about!
Karine Avagyan: Christine, what is the difference between the children of Artsakh receiving inclusive education and the children receiving inclusive education at Harboyan School in terms of behavior and psychology?
Christine Der-Sarkisian: The children of Artsakh are more daring, simpler, straightforward, are satisfied with little and with whatever they have…
Karine Avagyan: Mr. Hagopian, what do you have to say about this?
Sevag Hagopian: I saw peace within them, even though they have lived in a war zone and heard the sounds of mines exploding. They have experienced difficult times, and the roads on which they walk to go to school are difficult. Our children aren’t that brave to walk to school on those roads. They would stay at home. Our children aren’t that brave and are more self-contained.
Karine Avagyan: Your group includes teachers of the Inclusive Education Unit of Harboyan School. Could you present their work?
Sevag Hagopian: Two of them are visiting Armenia for the first time and are very impressed with Armenia and Artsakh. I must say that they took this trip on their own. They had a great desire to help those children of Artsakh in some way.
Karine Avagyan: What are your future plans in relation to the Inclusive Education Department of School #2 in Martakert?
Sevag Hagopian: Our efforts and relations need to be ongoing. There is a need to repair the room at the school in Martakert where children receiving inclusive education study. We must try to furnish that room whenever possible.
Karine Avagyan: Mr. Hagopian, thank you and your patriotic and willing teachers, including Christine Der-Sarkisian, Natalie Avedian, Lara Goudouzian and Jennifer Avedian. I wish that all your plans with the Inclusive Education Unit of the school in Martakert are implemented and that your time and health of a busy intellectual help you fulfill your dreams and complete your programs in harmony.