«Նորաստեղծ համայնքն ազգային զարթոնք է առաջացրել». Հռիփսիմե Համբարյան
ՌԴ Մոսկվա քաղաքի Դոմոդեդովոյի տարածաշրջանի հայերն այլևս «փոքրիկ Հայաստան» ունեն, որտեղ այցելելով՝ նրանք կկարողանան հայկականությամբ լցվել և Հայրենիքի շունչը զգալ:
«Ադանա» հայ ազգամշակութային համայնքի ստեղծումից հետո մեր հայրենակիցներն աննախադեպ աշխուժությամբ և խանդավառ ոգով են ապրում, որի մասին «Հայերն այսօրը» զրուցել է համայնքի կանանց խորհրդի նախագահ Հռիփսիմե Համբարյանի հետ:
-Տիկի՛ն Համբարյան, համայնքի գոյությամբ հայապահպանության ազգանվեր գործին եք Ձեզ նվիրել: Վաղու՞ց էիք մտածել համայնքի ստեղծումը կյանքի կոչել:
-Համայնքն ստեղծվել է երկու ամիս առաջ: Այն դեռևս ձևավորման փուլում է գտնվում: Համայնքի նախագահ է ընտրվել ամուսինս՝ Աղասի Համբարյանը: Երկար տարիներ ապրում ենք Դոմոդեդովոյում՝ բարի համբավ և հարգանք ունենալով: Ամեն ջանք գործադրել ենք մեր երկու տղաներին հայրենասիրությամբ լցնելու և հայեցի դաստիարակություն տալու համար: Մեր հետևողականությունն իզուր չանցավ. նրանք շատ են կապված Հայաստանին և հաճախակի են Հայրենիք գալիս:
Փոքր տղաս Դուբայում սովորելու տարիներին այնքան էր կարոտել Հայաստանը, որ ննջասենյակի պատի ամբողջ երկայնքով հայկական դրոշն էր փակցրել:
Ընտանիքով գրկաբաց օգնում ենք մեզ դիմող բոլոր հայերին, միշտ ակտիվ գործունեություն ենք ծավալում: Ես քսան տարի է՝ ճանապարհաշինարարական ընկերություն ունեմ, որտեղ հարյուր հայ ընտանիք է աշխատում: Երևի այս ամենը հաշվի առնելով՝ մեզ համայնքի ղեկավարությունը վստահեցին:
Մինչ այդ, Դոմոդեդովոյում համայնք չի գործել, պարզապես տեղի հայերն իրար հետ համագործակցության մեջ են եղել:
Երկու հեկտար հողատարածք ունեմ, որի վրա ուզում էինք մի շենք կառուցել՝ հայ երիտասարդներին հանդիպելու և իրենց հուզող թեմաների շուրջ զրուցելու հնարավորություն տալու նպատակով: Ցանկանում էինք հայերի համար հավաքատեղի ստեղծել և տարածել հայկական մշակույթը, հատկապես՝ երիտասարդների շրջանում:
Հայկական կիրակնօրյա դպրոց ենք բացել, որտեղ կարճ ժամանակահատվածում արդեն հարյուր աշակերտ է սովորում: Դպրոցում դասավանդվում է Հայոց լեզու, Հայ գրականություն, Հայոց պատմություն առարկաները, պարի ու երգի խմբակ է գործում, նաև սպորտային ակումբ ենք բացել:
Աշակերտների թվի աճի պատճառով՝ դասագրքերը չէին բավականացնում: Այդ հարցով ՀՀ սփյուռքի նախարարություն դիմեցի՝ արժանանալով նախարարության աշխատակիցների բարեհամբույր ընդունելությանը. նրանք շատ արագ կարագավորեցին դասագրքերի հետ կապված հարցը:
Համայնքի անդամների թիվը նույնպես գնալով ավելանում է. մարդիկ հաճույքով և ուրախությամբ են գալիս մեզ մոտ: Կարող եմ ասել, որ համայնքը հայերի շրջանում ազգային զարթոնք և ցնծություն է առաջացրել:
-Պաշտոնական բացում նախատեսված է արդյո՞ք:
-Նոյեմբերի 25-ին տեղի կունենա համայնքի պաշտոնական բացումը, որին հրավիրել ենք մասնակցելու քաղաքային իշխանություններին, ՌԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատան, Դոմոդեդովոյի քաղաքապետարանի և «Ռուսաստանի հայ կանանց միության» ներկայացուցիչների:
Այդ օրը կիրականացնենք «Հայաստան՝ սեր առաջին հայացքից» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը: Հյուրերին լուսանկարների, հայկական ուտեստների, երաժշտության, գրականության և այլ միջոցներով ներկայացնելու ենք Հայաստանն ու հայկական մշակույթը: Ամենուր հայկական մթնոլորտ է լինելու: Ցուցահանդեսի կազմակերպմամբ ցանկանում ենք ռուսական շրջանակներում հայ ժողովրդի դարավոր պատմությանը ճանաչելի դարձնել:
– Դուք նաև համայնքի կանանց խորհրդի նախագահն եք: Ի՞նչ աշխատանքներ եք իրականացնում այս ուղղությամբ:
-Համայնքի ստեղծումից հետո հետագա աշխատանքները դյուրացնելու և համակարգելու համար որոշեցինք աշխատանքային բաժանում կատարել: Այժմ գործում են մշակույթի, կրթության, երիտասարդների և այլ հարցերով զբաղվող բաժիններ: Իսկ ես, այո՛, կանանց խորհրդի նախագահը դարձա:
Իմ նպատակն է, որ ոչ միայն Դոմոդեդովոյի, այլև՝ ամբողջ Մոսկվայի հայ կանայք միավորվեն և օգնեն միմյանց: Կարծում եմ՝ «Ռուսաստանի հայ կանանց միության» հետ համագործակցելով՝ զգալի արդյունք կունենանք: Սերտ համագործակցում ենք միության նախագահ Արմինե Առաքելյանի հետ:
Առհասարակ, լինելով գործարար կին, շրջապատում աշխատանքի մեջ բարձր դիրքի հասած շատ հայ կանանց գիտեմ, որոնցով հպարտանում եմ: Մեզ մոտ հայ կանայք ընտանիքի լավ մայրեր են, մտահոգ են իրենց երեխաներին հայեցի կրթություն, դաստիարակություն տալու համար և ամեն բան անում են, որ նրանք օտար միջավայրում իբրև արժանապատիվ հայ մեծանան:
Նրանք նաև մեծ ակտիվություն են ցուցաբերում համայնքային կյանքում՝ մեզ օգնելով տարբեր հարցերում:
-Քառօրյա պատերազմի օրերին ողջ Սփյուռքը ոտքի կանգնեց, բռունցքվեց՝ օգնելու համար Արցախին, հայ զինվորներին: Դոմոդեդովոյի հայերն ի՞նչ նախաձեռնություններով հանդես եկան:
-Մենք նույնպես անմասն չմնացինք Արցախին սատարելուց: Արագ համախմբեցինք ուժերը՝ որոշելու համար հետագա աշխատանքները: Բոլոր տղամարդիկ, հատկապես՝ երիտասարդները, մի մարդու պես որոշեցին անհրաժեշտության դեպքում կամավորության սկզբունքով Արցախ գալ՝ միանալու առաջնագծում մարտնչող հայ զինվորներին:
Մեր ընտանիքի սանիկը, որը ծնունդով արցախցի է, այդ օրերին Արցախ եկավ, հանդիպեց տարբեր պաշտոնատար անձանց հետ՝ քննարկման արդյունքում կողմնորոշվելու համար, թե ինչ տեսակի օգնություն է անհրաժեշտ: Ըստ այդմ՝ նյութական և տարաբնույթ այլ օժանդակություն տրամադրեցինք:
Որոշել ենք հատուկ Արցախին օգնելու նպատակով հիմնադրամ բացել, որտեղ Դոմոդեդովոյում ապրող հայերը կկարողանան իրենց հնարավորությունների չափով գումար փոխանցել: Հանգանակած գումարով մենք ամեն ամիս շարունակաբար կաջակցենք արցախցի կարիքավոր ընտանիքներին և հաշմանդամություն ձեռք բերած զինվորներին:
-Հայաստան կատարած այցելության ընթացքում հանդիպեցիք նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին: Ինչպե՞ս կորակեք կայացած հանդիպումը:
– Շատ հետաքրքիր և արդյունավետ հանդիպում ունեցա ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ: Երկու անգամ տարբեր առիթներով հանդիպել էի նրան, բայց այս հանդիպումը բոլորովին այլ հարթակում տեղի ունեցավ: Քննարկեցին նախարարության ծրագրերին՝ համայնքի առավել ակտիվ մասնակցության, հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Հրանուշ Հակոբյանը կարևոր խորհուրդներ տվեց և քաջալերեց ինձ՝ նորաստեղծ համայնքում աշխատանքները կազմակերպելու ուղղությամբ: Պայմանավորվեցինք մեր դպրոցի ուսուցիչներին ուղարկել «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրի «Հայոց լեզվի և պատմության ուսուցիչների, կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստում» դասընթացին, իսկ աշակերտներին՝ «Արի տուն» ծրագրին մասնակցելու:
Նախարարի առաջարկով՝ 2017 թվականը համայնքում Արցախի տարի ենք հայտարարելու. կազմակերպվող միջոցառումները նվիրելու ենք Արցախին: Շատ հավանեցի «Դո՛ւ ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» խորագրով շարժաման գաղափարը: Վերադառնալով Դոմոդեդովո՝ համայնքում անպայման տարածելու եմ շարժման մասին՝ ամեն կերպ փորձելով գործուն մասնակցություն ունենալ:

«Новосозданная община породила национальное пробуждение»: Рипсиме Гамбарян
У армян Домодедовского региона столицы РФ Москвы отныне своя «маленькая Армения», посещая которую они могут преисполниться армянственности, ощутить дыхание Родины.
С созданием армянской национально-культурной общины «Адана» наши соотечественники живут с беспрецедентной активностью и воодушевлением, о чем в беседе с «Армяне сегодня» рассказала председатель женского совета общины Рипсиме Гамбарян
– Госпожа Гамбарян, с созданием общины Вы посвятили себя патриотическому делу сохранения армянства. Давно задумывались о создании общины?
– Община создана два месяца назад и пока что находится в стадии формирования. Председателем избран мой супруг Агаси Гамбарян. Долгие годы мы живем в Домодедово, снискали добрую славу и уважение. Приложили все силы, чтобы преисполнить двоих наших сыновей патриотизма, дать им армянское воспитание. Наша последовательность не прошла даром – они очень привязаны к Армении и часто бывают на Родине.
Младший сын в годы учебы в Дубае настолько соскучился по Армении, что по всей длине спальни повесил армянский Триколор.
Всей семьей охотно помогаем всем обращающимся к нам армянам, всегда активно занимались общественной деятельностью. У меня уже двадцать лет своя дорожно-строительная компания, где работают 100 армянских семей. Наверное, учитывая все это, нам доверили руководство общиной.
Раньше в Домодедово община не функционировала – просто местные армяне сотрудничали между собой.
У нас два гектара земли, на которых хотим построить здание, чтобы армянской молодежи было где встречаться, беседовать на волнующие их темы. Хотели создать для армян место для встреч и распространять армянскую культуру, особенно среди молодежи.
Открыли армянскую воскресную школу, где за короткий срок собралось уже 100 учеников. В школе преподаются армянский язык, литература, история, функционирует кружок пения и танца, открыли также спортивный клуб.
Ввиду роста числа учащихся возникла нехватка учебников. Обратилась по этому вопросу в Министерство Диаспоры РА. Здесь меня приняли очень доброжелательно, вопрос был оперативно урегулирован.
Число членов общины также неизменно растет: люди охотно и с радостью приходят к нам. Могу сказать, что община среди армян породила национальное пробуждение.
– Планируется ли официальное открытие?
– Официальное открытие состоится 25 ноября, на которое пригласили городские власти, представителей посольства РА в РФ, мэрии Домодедово и Союза армянских женщин России.
В этот день организуем выставку под девизом «Армения – любовь с первого взгляда». Посредством фотографий, армянских блюд, музыки, литературы представим гостям Армению и армянскую культуру. Повсюду будет царить атмосфера армянственности. Организацией выставки хотим сделать в русских кругах узнаваемой многовековую историю армянского народа.
– Вы являетесь также председателем женского совета общины. Какую работу проводите в этом плане?
– После создания общины, для облегчения и координации работы, решили сделать распределение работы. Ныне функционируют отделы, занимающиеся культурой, образованием, вопросами молодежи и др. А я действительно стала председателем женского совета.
Моя цель – чтобы объединились, помогали друг другу женщины-армянки не только Домодедово, но и всей Москвы. Думаю, в сотрудничестве с Союзом армянских женщин России, достигнем ощутимого результата. Тесно сотрудничаем с председателем Союза Армине Аракелян.
Будучи бизнес-вумен, знаю в окружении много армянок, достигших высокого положения в работе, которыми горжусь. У нас женщины-армянки – прекрасные матери семейств, заботятся о детях, делают все, чтобы дать им армянское образование и воспитание, чтобы в чужой среде они росли достойными армянами. Эти женщины проявляют большую активность и в общинной жизни, помогая нам в самых разных вопросах.
– В дни четырехдневной войны вся Диаспора поднялась, объединилась, чтобы помочь Арцаху и армянскому воину. С какими инициативами выступили армяне Домодедово?
– Мы также не остались в стороне от поддержки Арцаха. Быстро объединили усилия, чтобы решить, что делать. Все мужчины, особенно молодые, как один решили в случае необходимости на добровольных началах отправиться в Арцах, присоединиться к армянским воинам, сражающимся на передовой.
Крестник нашей семьи, родом из Арцаха, в те дни побывал в Арцахе, встречался с разными должностными лицами, чтобы определиться, какая помощь требуется. Соответственно и предоставили материальную и иную помощь.
Решили специально с целью помогать Арцаху создать фонд, в который армяне Домодедово, по мере своих возможностей, смогут перечислять деньги. На собранные деньги мы ежемесячно будем помогать нуждающимся семьям арцахцев и ставшим инвалидами воинам.
– Во время визита в Армению Вы встречались также с министром Диаспоры РА Грануш Акопян. Как Вы охарактеризуете эту встречу?
– Встреча с министром Диаспоры РА Грануш Акопян была очень интересной и плодотворной. Два раза по разным поводам встречалась с ней, но нынешняя встреча проходила в совершенно иной плоскости. Мы обсудили вопросы более активного участия общины в программах Министерства, дальнейшего сотрудничества. Грануш Акопян дала важные советы и вдохновила меня в плане организации работы в новосозданной общине. Договорились командировать педагогов нашей школы на курсы «Переподготовки учителей армянского языка и истории», «Организаторов образовательного дела» «Летней школы «Спюрк», а учащихся – по программе «Ари тун».
По предложению министра 2017 год объявим в общине Годом Арцаха и все организуемые мероприятия посвятим Арцаху. Мне очень понравилась идея движения «Что ты делаешь для Карабаха». По возвращении в Домодедово, непременно распространю в общине информацию о движении, всемерно стараясь принять деятельное участие.