Արցախին սատարելը գիտակցական քայլ է, որին պետք է դիմի յուրաքանչյուր անհատ. Շահան Գանտահարյան
Հոկտեմբերի 20-24-ը Երևանում և Ստեփանակերտում կայացավ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունների անկախության 25-ամյակին նվիրված «Հայոց պետականությունը՝ միասնության առանցք» խորագրով Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովը, որին մասնակցեց շուրջ 140 լրագրող աշխարհի 31 երկրից:
Ամփոփելով համաժողովի աշխատանքները՝ մասնակիցները որոշեցին համահայկական լրատվամիջոցներով սկսել «Դու՛ ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժումը, որի շուրջ և «Հայերն այսօր»-ը զրուցել է Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող խորհրդի նախագահ Շահան Գանտահարյանի հետ:
Պարո´ն Գանտահարյան, արդեն անցյալ է Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովը, որն անցկացվեց Երևանում և Ստեփանակերտում: Ամփոփելով համաժողովի աշխատանքները՝ ինչպե՞ս եք գնահատում Սփյուռքի նախարարության կողմից համաժողովների կազմակերպումն ու աջակցությունը: Որո՞նք են Ձեր կարծիքով այս տարիների կարևոր ձեռքբերումները:
– Նման համաժողովները ծառայում են փոխճանաչողությանը, այնուհետև ունենում գործնական դրսևորումներ՝ համագործակցության ուղիների ճշտման առումով։ Այս համաժողովների շնորհիվ է, որ սկսեց գործուն աշխատել Հայկական աշխարհում գործող բոլոր լրատվամիջոցների ցանցային համակարգը։
Հետզհետե նկատում ենք հայրենի լրատվամիջոցներում սփյուռքյան կազմակերպված կյանքի ճիշտ, օբյեկտիվ լուսաբանում: Փոխադարձաբար, հայրենիքն էլ առավել ներկա է սփյուռքյան ԶԼՄ-ներում։ Այս համաժողովների շնորհիվ՝ սփյուռքյան կարևոր թերթեր ունեն իրենց սեփական թղթակիցները Հայաստանում։
2010 թվականին կայացած Լրագրողների համահայկական 5-րդ համաժողովը հատուկ քննարկել էր հակառակորդների սանձազերծած ապատեղեկատվական արշավներին ճիշտ դիմակայելու ռազմավարական ու մարտավարական խնդիրները։ Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ մենք ականատես եղանք, որ հայկական լրատվադաշտը լուծել էր իր դեմ դրված բազում մարտահրավերները և փայլուն կատարողականությամբ իրականացրեց ճգնաժամային տեղեկատվության գործողությունները։ Մեր լրատվամիջոցներն իրենց աշխատելաոճով ցույց տվեցին, որ հատկապես նման պահերին պետք է լրատվությունն ու մեկնաբանությունը բացառապես հիմնել համապատասխան գերատեսչությունների թողարկած տեղեկատվությունների վրա։
Սա փաստ է: Եվ համոզված եմ, որ այս փաստի կայացման մեջ դերակատարություն ունեն նաև մեր համաժողովները:
Նման համախմբվածություն և նման ընդգրկուն օրակարգեր, նման ընդառաջում և մասնակցության պատկեր՝ միայն պետական տանիքի տակ կարելի է իրականացնել։ Սփյուռքի խայտաբղետ դաշտը միայն նման առանցքի շուրջ կարելի է համախմբել և´ իբրև գաղափարախոսություն, և´ իբրև մեխանիզմ և ծառայություն
– Պարո´ն Գանտահարյան, Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի ընթացքում սկիզբ դրվեց «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժմանը: Ձեր կարծիքով ո՞րն էր նման շարժում նախաձեռնելու շարժառիթը և ի՞նչ է այն ենթադրում:
– Կարծում եմ՝ շատ կարևոր կարգախոս է Հայկական աշխարհում համակարգելու Արցախի միջազգային ճանաչման և Արցախի Հանրապետության հզորացման նպատակով տարվող աշխատանքները։
Համոզված եմ՝ Հայկական կազմակերպված Սփյուռքում չկա համայնք, որ այս նպատակների համար քարոզչաքաղաքական առումով գործողություն չի իրականացնում։ Այս կարգախոսը անպայման կխթանի, որ առավել ևս համակարգված, ծրագրված և նպատակուղղված աշխատանքներ կազմակերպվեն տարբեր ոլորտներում, հատկապես՝ մշակութային, կրթական, երիտասարդական, զբոսաշրջության, բնակեցման։
Յուրաքանչյուր համայնք եթե իր երգչախմբի համերգը, պարախմբի ելույթը, մարզական խմբի մրցությունը մեկ անգամ կազմակերպի Արցախում՝ մենք կունենանք փառատոնային եղանակներ։
Եթե յուրաքանչյուր համայնք իր երկրի ամենանշանավոր լրագրողներին գործուղի Արցախ, արդյունքը կլինի այն, որ բազմաթիվ օտար լրատվամիջոցներում մենք կունենանք Արցախի խնդիրը ճիշտ լուսաբանող լրատվական-մեկնաբանական նյութ։
Եթե յուրաքանչյուր համայնք կազմակերպի զբոսաշրջային այցելություններ դեպի Արցախ, ընդ որում՝ ոչ միայն տեղի հայերի, այլ նաև օտարազգիների, մենք կունենանք զբոսաշրջության որոշակի աճ։
Այս տարի 140 լրագրող աշխարհի 31 երկրից արդեն երկրորդ անգամ համախմբվեցին Ստեփանակերտում (2010 թվականին Լրագրողների համահայկական 5-րդ համաժողովը ևս անցկացվել է Ստեփանակերտում-Հ.Ա.)։ Տարբեր ոլորտների համաժողովներ ևս պետք է անցկացնել Ստեփանակերտում, Շուշիում կամ Արցախի այլ քաղաքներում։
Լրատվամիջոցներն ինչպե՞ս կարող են նպաստել շարժման տարածմանը:
– Իբրև նախորդ հարցի շարունակություն՝ հայկական լրատվամիջոցները պետք է շարունակեն ակտիվ լուսաբանել այն ամենը, ինչը կատարվում է հանուն Արցախի։ Մենք պետք է հասկանանք, որ Արցախը միայն ռազմագոտի չէ: Խնդիրը չի վերաբերում նաև միայն նյութական օժանդակությանը։ Երբ ասվում թե՝ «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար», դա ենթադրում է որևէ աշխատանք՝ որևէ ոլորտի համար։ Խոսքը բազմաբնույթ և բազմաշերտ երկարաժամկետ ծրագրերի մասին է։
Եվ հայկական ԶԼՄ-ները պետք է շարունակեն ակտիվ լուսաբանել այս կարգախոսի տակ անցկացվող միջոցառումները։
– Պարո´ն Գանտահարյան, Լիբանանում ի՞նչ արձագանք է գտել «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» նախաձեռնությունը:
– Լիբանանում հայկական ԶԼՄ-ներն իրենց կայք-էջերի վրա արդեն տեղադրել են կարգախոսն ու տարբերանշանը։ Տպագրել են համապատասխան հայտարարությունը և լուսաբանում են այս կարգախոսի ներքո տարբեր համայնքներում կատարվող միջոցառումները։
Մեկ անգամ ևս նշեմ, որ նախաձեռնությունը ֆինանսական օժանդության ընկալումով պետք չէ ընկալել և դրանից բխող հետևություններ անել։ Յուրաքանչյուր նախաձեռնություն, որը կնպաստի Արցախի հզորացմանը, կարելի է տեղադրել այս կարգախոսի տակ։
– Պարո´ն Գանտահարյան, Լրագրողների 8-րդ համաժողովի ընթացքում մասնակիցները եղան Արցախում, հանդիպումներ ունեցան ԼՂՀ ղեկավարության հետ, այցելեցին առաջնագիծ: Իբրև հետևություն Արցախ կատարած այցից՝ ի՞նչ առաջնահերթություններ կմատնանշեք, որոնք հնարավոր է համահայկական ուժերով լուծել:
– ԼՂՀ ղեկավարության հետ մեր հանդիպումները անցան շատ բաց, հանգիստ: Երկրի Նախագահ Բակո Սահակյանը սպառիչ պատասխաններ տվեց մեր բոլոր հարցերին։
Արցախյան կողմը, գիտակցելով լրագրողական դաշտի կարևորությունը, օբյեկտիվ և հիմնավոր պարզաբանումներ տվեց բոլոր հարցերին, ինչը էապես կնպաստի մեր կողմից իրադարձությունների լուսաբանմանն ու մեկնաբանմանը։
Առաջնագիծ այցելությունը համոզեց բոլորիս, որ շնորհիվ այնտեղ կանգնած տղաների, մենք՝ իբրև ազգ, ուր էլ գտնվենք, շարունակում ենք գոյություն ունենալ, արարել և զարգանալ։
– Եվ վերջին հարցը. Արցախին սատարելը յուրաքանչյուր հայի համար ի՞նչ է՝ պարտականության, սրտի թելադրանք, թե՞
– Արցախին սատարելը գիտակցական քայլ է, որին պետք է դիմի յուրաքանչյուր անհատ, միություն և կազմակերպություն։ Համոզված եմ, որ համահայկական ներուժի առաջնային օրակարգում է Արցախի Հանրապետության ճանաչման խնդիրը, որի իրականացման համար ամեն բնույթի ծրագրային աշխատանք, համակարգված և մշակված, ենթադրում է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռակողմ ձևաչափով հաստատված նախագծերի գոյացում և իրագործում։ Եվ այստեղ մեծ դեր ունեն իրականացնելիք հայկական ԶԼՄ-ները։

«Поддержать Арцах – осознанный шаг, к которому должен прибегнуть каждый»: Шаан Гантаарян
В Ереване и Степанакерте 20-24 октября под девизом «Армянская государственность – стержень единства» проходил 8-й Общеармянский форум журналистов, посвященный 25-летию независимости Армении и Нагорно-Карабахской Республики. В нем принимали участие 140 журналистов из 31 страны.
Обобщая работу форума, участники решили начать в общеармянских СМ�? общеармянское движение «Что ты делаешь для Карабаха», о котором «Армяне сегодня» побеседовала с главным редактором Ливанской ежедневной газеты «Аздак», председателем координационного совета общеармянских форумов журналистов Шааном Гантааряном.
– Господин Гантаарян, 8-й Общеармянский форум журналистов уже ушел в историю. Подводя итоги работы форума, как Вы оцениваете организацию форумов и содействие Министерства Диаспоры? Что, на Ваш взгляд, является важными достижениями этих лет?
– Подобные форумы служат взаимному узнаванию, имеют практические проявления – в плане уточнения путей сотрудничества. Благодаря этим форумам начала активно функционировать сетевая система всех СМ�? Армянского мира.
Постепенно становится заметным, что в отечественной прессе есть верное и объективное освещение организованной жизни Диаспоры. Взаимно, и Родина получает все большее присутствие в СМ�? Диаспоры. Благодаря этим форумам важнейшие газеты Диаспоры имеют своих собственных корреспондентов в Армении.
Состоявшийся в 2010 году 5-й Общеармянский форум журналистов специально обсудил стратегические и тактические задачи противостояния развернутой противником дезинформации. Во время апрельской войны мы стали очевидцами того, что Армянское информационное поле преодолело стоящие перед ним многочисленные вызовы и блестяще осуществило действия в условиях кризисной ситуации. Своим стилем работы наши СМ�? продемонстрировали, что особенно в такие мгновения информация и комментарии должны основываться исключительно на сведениях, предоставленных соответствующими ведомствами.
Это факт. �? я убежден, что в его становлении сыграли роль и наши форумы.
Подобную сплоченность и столь емкую повестку можно обеспечить только под государственной крышей. Пестрое поле Диаспоры возможно сплотить только вокруг такого стержня.
– Господин Гантаарян, в ходе 8-го Общеармянского форума журналистов было положено начало общеармянского движения «Что ты делаешь для Карабаха». По-Вашему, что явилось побудительной причиной этого движения и что оно предполагает?
– Считаю, очень важный лозунг для того, чтобы скоординировать в Армянском мире работы по международному признанию Арцаха и повышению его мощи.
Убежден – в армянской Диаспоре нет общины, которая бы не осуществляла пропагандистскую деятельность во имя этих целей. Этот лозунг непременно стимулирует, чтобы в различных сферах была организована скоординированная, спланированная, целенаправленная работа, особенно в сферах культуры, образования, молодежной, туризма.
Если каждая община хотя бы единожды организует выступления своего хора, танцевального ансамбля, спортивные соревнования в Арцахе – у нас возникнут фестивальные сезоны.
Если каждая община самых именитых журналистов своей страны командирует в Арцах, результатом станет то, что во многих иностранных СМ�? появятся материалы, верно освещающие проблему Арцаха.
Если каждая община организует туристические поездки в Арцах, причем с привлечением и иностранцев, то мы получим определенный рост туризма.
В нынешнем году 140 журналистов из 31 страны мира уже во второй раз собрались в Степанакерте (в 2010 году 5-й Общеармянский форум журналистов также проводился в Степанакерте – А.С.). В Степанакерте, Шуши и других городах Арцаха нужно проводить и форумы других сфер.
– Как могут СМ�? способствовать распространению движения?
– В продолжение предыдущего вопроса, замечу: армянские СМ�? должны продолжать активно освещать все, что происходит во имя Арцаха. Мы должны понять, что Арцах – не только фронтовая зона. Вопрос не упирается также в исключительно материальную помощь. Когда говорим «Что ты делаешь для Арцаха», предполагается работа в какой-либо сфере. Речь идет о разнообразных и многослойных долгосрочных программах.
�? армянские СМ�? должны продолжать активно освещать проводимые под этим лозунгом мероприятия.
– Господин Гантаарян, какой отклик получила инициатива в Ливане?
– Армянские СМ�? Ливана на своих сайтах уже разместили лозунг и эмблему движения, опубликовали соответствующее заявление и освещают мероприятия, происходящие под этим лозунгом в различных общинах.
Подчеркну еще раз: инициативу не следует воспринимать исключительно как финансовое содействие и делать вытекающие из этого выводы. Под этим лозунгом можно разместить любую инициативу, которая поспособствует усилению Арцаха.
– Господин Гантаарян, в ходе 8-го форума журналистов участники побывали в Арцахе, встречались с руководителями НКР, посетили передовую. Как следствие поездки в Арцах, какие бы отметили приоритеты, которые возможно решить общеармянскими усилиями?
– Наши встречи с руководством НКР прошли очень открыто, искренне. Президент страны Бако Саакян дал исчерпывающие ответы на все наши вопросы.
Арцахская сторона, сознавая важность журналистского поля, дала объективные и основательные разъяснения по всем нашим вопросам, что существенно поспособствует освещению и комментарию событий с нашей стороны.
Посещение передовой убедило всех, что благодаря стоящим там парням мы, как нация, где бы ни находились, продолжаем существовать, созидать и развиваться.
– �? последний вопрос: чем является для каждого армянина поддержка Арцаха – обязанность, зов сердца или…
– Поддержать Арцах – осознанный шаг, к которому должен прибегнуть каждый армянин, союз и организация. Убежден, что в первостепенной повестке общеармянского потенциала – признание Республики Арцах, для осуществления которого нужно вести плановую работу, разработку и осуществление проектов в трехстороннем формате Армения-Арцах-Диаспора. Здесь велика роль армянских СМ�?.